Akcesoria sieciowe

Wydajność i podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Testy przeprowadzane były przy użyciu poniższego sprzętu:

 • iperf serwer - laptop o parametrach o poniższych parametrach z zainstalowanym serwerem iperf:
  • procesor Intel i5 4200M,
  • RAM 8GB,
 • iperf klient - komputer stacjonarny o poniższych parametrach z zainstalowanym klientem iperf:
  • procesor Intel i5 4670K
  • RAM 16GB,
 • router Synology RT2600ac

Badanie za każdym razem polegało na uruchomieniu programu iperf, mającego wykonać 200 próbek, które były logowane i z których następnie był sporządzany wykres.

Test portu LAN

Testowanie urządzenia zostało rozpoczęte od sprawdzenia wydajności wbudowanego portu LAN, który jest w wersji 100 megabitowej. 

W tym celu zestawiono połączenie jak na poniższym schemacie i uruchomiono program iperf. 

Schemat testu gniazda LAN w ASUS RP-AC53

Teoretyczna wydajność portu LAN wynosi 100 Mb/s i jak widać na poniższym wykresie osiągi niewiele odbiegają od tej wartości. Prawie pełne wysycenie tego portu nie powinno dziwić dlatego, że dzisiaj standardem stają sie porty gigabitowe osiągające prędkości 10 razy wyższe.

Wykres prezentujący obciążenie łącza programem iperf

Test sieci 2,4 GHz

W teście drugim zestawiono Asusa RP - AC53 z serwerem iperf poprzez sieć WIFI o częstotliwości 2,4 GHz. Schemat logiczny takiego połączenia został zaprezentowany na poniższym diagramie. 

Schemat testu połączenia Wi-Fi 2,4GHz w ASUS RP-AC53
Wydajność, poza lekkimi wahaniami, utrzymuje się na poziomie bliźniaczym do wcześniej testowanego portu LAN, czyli w granicach do 100 Mb/s.
 

Wykres prezentujący obciążenie łącza programem iperf

Test sieci 5 GHz

Ostatni raz urządzenie testowano pod kątem wydajności w sieci o częstotliwości 5 GHz. Tym razem sieć 5 GHz była wykorzystana z "dwóch stron" extendera, to jest do odbioru danych z serwera iperf oraz do przesyłania danych do klienta iperf poprzez pośredniczący ruter RT2600ac.

Schemat testu połączenia Wi-Fi 5GHz w ASUS RP-AC53

Jak można było przypuszczać, takie połączenie jest najwydaniejsze co znalazło odzwierciedlenie w przeprowadzonym teście i zostało uwidocznione na poniższym wykresie. Średnia prędkość połączenia kształtowała się w granicach 150 Mb/s.

Wykres prezentujący obciążenie łącza programem iperf

Warto zauważyć, że tego typu połączenie spowodowało obciążenie procesora extendera w granicach 60%, co przy większej ilości klientów, mogłoby spowodować jego przeciążenie skutkujące spadkiem wydajności.

Obciążenie procesora podczas testu sieci 5GHz

Podsumowanie

Asus RP-AC53 jest kolejnym, po RP-AC56 modelem extendera od firmy Asus. Jest to model niższy, któremu brakuje chociażby funkcji streamingu muzyki, ale za to wyposażony został w gniazdko, co – przynajmniej wg mnie – równoważy brak wspomnianej funkcjonalności.

Całościowo urządzenie sprawia wrażenie bardzo przyjemnego w obsłudze, zarówno od strony zewnętrznej, jak i programowej. W gruncie rzeczy można je obsługiwać bez sięgania po instrukcję, a o to chyba chodzi.

Asus RP-AC53

Wykonanie mechaniczne jest na najwyższym poziomie. I tutaj następuje mały dysonans w kwestii wizualnej firmware’u. Wydaje się on lekko odstawać od świetnej jakości materiałów, spasowania i wyglądu zewnętrznego. Przydałoby się lekkie odświeżenie interfejsu. W sumie to żaden zarzut, tylko lekka sugestia, bo konkurencja na tym polu nie śpi.

Asus RP-AC53 wyróżnia się na tle innych urządzeń tego typu kilkoma trybami pracy, gniazdkiem prądowym oraz wysoką estetyką wykonania. Minusem jest fakt, że przy skonfigurowaniu dwóch sieci, urządzenie zaczyna pracować w trybie, który może powodować problemy, lub przynajmniej alarmy w sieci lokalnej.

Jeżeli wiec cierpicie na ból głowy wynikający ze zbyt słabego zasięgu Wi-Fi w Waszej posiadłości, być może Asus RP-AC53 okaże się być dobry lekarstwem na tę przypadłość.

Asus RP-AC53 - ocena końcowa

 • wysoka jakość wykonania
 • nie blokuje dostępu do gniazdka sieci elektrycznej
 • anteny nie są odczepiane
 • brak możliwości wyboru kanału sieci

Dobry Produkt

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PL_SBX
  2
  "Niejako potwierdzeniem wysokiej jakości może być frontowy panel urządzenia na którym producent zastosował trójwymiarową, kratkowaną fakturę. Geekom będzie ona przypominała wzór włókna węglowego, a tym mniej obeznanym, będzie się kojarzyła z ceratą na babcinym stole."

  Nad różnymi elementami z włókna węglowego ślinię się aż do odwodnienia, ale tutaj to ja nie widzę ani trochę nawiązania.
  • avatar
   bartoliniog
   1
   przydałaby się jakaś informacja chociaż o przybliżonej cenie, bo znowu trzeba samemu szukać w internetach
   bo czytam, ale nie wiem czy o urządzeniu za 90 zł czy za 620 zł? a dość istotny argument w kwestii wizualizowania sobie opisywanych właściwości ;)
   • avatar
    AndreoKomp
    1
    Mi przydałoby się takie urządzenie, ale jak mam wydać ponad 200zł, to wolę sobie kupić drugi router np. TP-Link Archer C1200. Szybsze, bardziej funkcjonalne i praktyczniejsze urządzenie niż testowane.
    • avatar
     chotnik2
     1
     Chwila chwila, a extender to nie powinien dzialac na zasadzie repeatera tylko i wylacznie? Tzn powielac siec, miec to samo SSID i generalnie byc dla klienta niewidoczny i miedzy oryginalnym AP do ktorego sie podlaczylismy i repeaterem jest soft handover ktory widzimy na urzadzeniu tylko skokiem zasiegu?
     Tak jak jest w hotelach i firmach, jest jedno SSID i mozna chodzic po calym budynku i roznych pietrach i robimy handovery po tych AP nie rozlaczajac sie z siecia.
     Z tego co widze w tym artykule, to robi poprostu druga siec z innym SSID, czyli na telefonie czy innym urzadzeniu musze miec zapamietane obie te sieci i jeszcze robie miedzy nimi hard handover z zerwaniem transferu?
     Jaki to sens i jaka jest roznica miedzy tym repeaterem a poprostu ustawieniem go w tryb kolejnego AP?
     • avatar
      Snack3rS7PL
      0
      I Wy po takim tytule w dalszym ciągu chcecie, aby nie blokować Wam reklam!?

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login