Routery

Asusowa chmura

przeczytasz w 2 min.

Usługi chmurowe to coraz popularniejszy model przechowywania danych. Producenci sprzętu sieciowego do użytku domowego starają się implementować własne rozwiązania i pomysły na dostęp do danych „zawsze i wszędzie”. Asus w tej kwestii nie jest wyjątkiem. Jego stale rozwijana usługa AiCloud doczekała się drugiej wersji. W Asusie RT-AC87U mamy do dyspozycji 3 rodzaje usług w ramach AiClod 2.0. Po pierwsze to Cloud Disk – dostęp do danych zgromadzonych na dysku USB z wykorzystaniem możliwości usług DDNS. Druga opcja to Smart Sync – możliwość synchronizacji danych dysku routera z usługami chmurowymi lub zasobami sieciowymi (FTP czy SMB). To także możliwość utworzenia na dysku routera kopii zapasowej np. konta dropbox czy też Asus WebStorage. Wymiana danych może odbywać się w dwóch kierunkach lub po prostu synchronizować dane w zależności od zmian. Ciekawostką jest fakt, że usługa synchronizacji danych może także działać w połączeniu z drugim routerem Asus. Dzięki takiemu rozwiązaniu można np. skonfigurować funkcję kopii zapasowej offsite naszych danych. Asus przygotował także aplikację mobilną (dla iOS i Android), która umożliwia dostęp do danych z urządzeń mobilnych.

Ciekawą funkcją w ramach AiCloud jest usługa Smart Access. Pozwala ona nie tylko na dostęp do danych zgromadzonych na dysku podłączonym do routera. To także mechanizm, który po konfiguracji pozwala na dostęp do danych komputerów podłączonych do sieci lokalnej.

Bądź adminiem

Na koniec warto wspomnieć o dość rozbudowanych funkcjach administracyjnych. To nie tylko możliwości zdalnego dostępu do routera poprzez WWW, SSH i telnet.

Dużo ciekawszych elementów administracji możemy zobaczyć w sekcji Logi systemowe. Logi zawierają nie tylko informacje o pracy routera. Możemy tu również znaleźć informacje o statusie sieci WiFi, dzierżawie DHCP czy logach IPv6. Informacja o routingu, przekierowaniu portów oraz zestawionych połączeń jest tylko formalnością. Użytkownicy chcący kontrolować ruch w sieci mogą dodatkowo zerknąć w zakładkę Adaptacyjny QoS – Monitor Ruchu gdzie można uzyskać statystki ruchu sieciowego. Z kolei w zakładce Mapa sieci mamy podgląd na kompletną infrastrukturę naszej sieci domowej.