Płyty główne

Podkręcanie. Pamięci. Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Podkręcanie

Co i o ile można podkręcić? Jak już pisałem wcześniej przy okazji omawiania Biosu bez większych problemów można zwiększyć taktowanie procesora i magistrali FSB oraz pamięci. Na standardowym chłodzeniu bez zmiany napięcia udało się podkręcić procesor E8400 @3487 (9x387), również bez problemu udało się uzyskać częstotliwość FSB na poziomie 400 MHz @3200 (8x400).

Pamięci G.Skill F3 pracowały z prędkością 1800 MHz (8-8-8-21) i również one bez zmiany dodatkowych ustawień uruchomiły się z prędkością 1900 MHz.

Temperatura procesora przy standardowych ustawieniach (9x333) to 37 stopni w stresie przy pełnym obciążeniu obu rdzeni wzrosła maksymalnie do 57 stopni. Po podkręceniu procesora do 3.48 GHz (9x387) temperatura podskoczyła do 44 stopni, a w stresie maksymalnie do 64 stopni. Płyta wykazuje duże możliwości do osiągania znakomitych wyników w podkręcaniu, wystarczy zastosować wydajniejsze chłodzenie procesora i poeksperymentować z ustawieniami Biosu.

Słów kilka o pamięciach

Decydując się na podkręcanie warto zaopatrzyć się również w wydajne kości pamięci. Podczas testowania płyty użyłem pamięci DDR3 2x1GB firmy G.Skill F3-14400CL8, które pracowały z prędkością 1800 MHz przy timingach 8-8-8-21 oraz napięciu 1.9V. W programie Everest przy standardowym taktowaniu magistrali FSB 333 MHz pamięci osiągnęły wynik: 8876 MB/S dla odczytu i 7098 MB/s dla zapisu - po zmianie magistrali FSB na 400 MHz odczyt wzrósł do 10295 MB/s, a zapis do 8519 MB/s. W pamięciach G.Skill F3 zastosowano wydajne chłodzenie, które pozwoliło na zachowanie temperatury na poziomie 35-40 stopni. Uruchomienie pamięci z prędkością 1900 MHz odbyło się bez wielkich przeszkód i bez zmiany jakichkolwiek innych parametrów w Biosie. Pamięci DDR3 są stosowane coraz częściej, a ich potencjał z pewnością wykorzystają nowe generacje procesorów (Nehalem) z wbudowanym kontrolerem pamięci RAM.

 

Podsumowanie

ASUS ROG Striker II Extreme to godnym następcą Striker Extreme, zachował wszystkie jego znakomite funkcje, a dzięki chipsetowi nForce 790i Ultra SLI zyskał dodatkową moc i większą stabilność pracy niż chipset nForce 780i SLI.

Płyta z pewnością jest kierowana do osób, które pragną ponad przeciętnej wydajności przy zachowaniu dużej stabilności pracy wszystkich podzespołów. Jest to konstrukcja dla osób, które chcą wykrzesać dodatkowe możliwości ze swojego sprzętu oraz wiedzą jak tego dokonać – płyta oferuje znakomite osiągi, ale jednocześnie wymaga od użytkowników wiedzy na temat podkręcanie oraz stosowania odpowiednich podzespołów. Z pewnością nie jest to płyta dla osób, które zamkną ją w obudowie i zapomną o niej do czasu aż coś się nie zepsuje lub będą wymieniać któryś z podzespołów, a BIOS to dla nich czarna magia i boją się tam zaglądać.

 Moja ocena:
 plusy:
znakomite możliwości o/c
perfekcyjne wykonanie i rozmieszczenie elementów
DDR3 2000 MHz
3-way SLI
wysoka stabilność
wysokiej jakości materiały użyte do produkcji
bardzo dobre chłodzenie chipsetu
wygląd ;)
 minusy:
cena
nie jest to płyta dla każdego
 Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: do 1350 zł
 
 

Podziękowania dla firmy ASUS za wypożyczenie płyty do testów

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  projectdarkstar
  1
  UWAGA! Przestroga dla wszystkich!
  Uczcie się na moich błędach. Miesiąc temu kupiłem Asusa Striker II NSE (identyczny z Extreme z tym że nie obsługuje FSB 1800 i 2000) i ta płyta, tak jak i większość 790i to kupa problemów. Chodząc po forach można wysnuć wniosek, że 50% ludzi ma poważne problemy z tymi płytami. Ja swoją doposażyłem w Q9550 i 4GB (2X2) OCZ 1600 EB i GTX280. Komp w grach wyświetlał artefakty albo rzucał bluescreenami. Podniesienie napięcia RAM, NB i SB oraz zmiana parametrów RAM dały mi w miarę stabilnego PC ale dalej czasem zdarza się pad. Problem w tym, że to co zrobiłem dla niektórych działa a dla innych nie więc jest to trochę rosyjska ruletka.
  Jeżeli nie macie zamiaru używać SLI lepiej kupcie płytę na chipsecie Intela ale bez względu na to jaką nową płytę kupujecie SPRAWDZAJCIE NAPIĘCIE RAM w BIOSie. 790i podaje za niskie napięcie i niektóre P45 także. 790i dodatkowo podaje za niskie napięcie na NB i SB.
  Gwoli wyjaśnienia - tak, grafika jest dobra, sprawdzona w innym PC, zasilacz też bi miałem inny (mój ma 650 wat), CPU i pamięć są ok (sprawdzone gdzie indziej). Reinstalka Win to działanie bezcelowe bo nic nie daje.
  • avatar
   Darkeners
   0
   Moim zdaniem na produkt tej klasy jest już za późno... generalnie chipset 790i wyszedł za późno, jest troche za gorący, a w dodatku jego cena większa niż X58, a jak ktoś już kupuje TAKĄ PŁYTE, to stać go na Nehalema, chociażby 920, obie płyty i tak i tak wymagają ramu DDR3...

   Cena tego musiałaby być CHOCIAŻ w okolicy 600zł, żeby miało to sens. Szczególnie, że X58 jest tańsze, też ma SLI + CrossFire, nie grzeje się aż tak... i jest uważane za bardziej przyszłościowe.

   Co do recenzji to w miarę, w miarę, ale testy podkrecania (wkońcu to produkt reklamowany jako dla Overclockerów) autor powinien się lepiej przyłożyć. Podkręcać E8400 o zegarach standardowych 3GHz do takich wartości można nawet na płycie za niecałe 300zł...jak nie tańszej.. powinna tu zajść próba podkęcania do 4GHz conajmniej, a już najlepiej Q9550, a nie dwurdzeniowca... szkoda, że nie było testowane na E1160 ;p
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Co do podkręcania, moim cele była recenzja płyty oraz jej możliwości do podkręcania, a nie testy na "wyżyłowanych" ustawieniach.

    Jest to moja pierwsza recenzja na łamach serwisu więc liczę na wyrozumiałość i wszelkie opinie, które będą mi bardzo pomocne podczas kolejnych testów... ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     pamięci OCZ XTC Platinum OCZ3P1600EB2G 2x2 GB
     przy
     Taktowanie pamięci 1600 przy 7-7-7-20 1T
     daja

     w odczycie 11124 MB/sek
     w zapisie 8474 MB/sek

     Właściwości procesora
     Wersja Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E8500 @ 3.16GHz
     Częstotliwość zegara zewnętrznego 400 MHz
     Bieżąca częstotliwość taktowania 3800 MHz
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Jestem posiadaczem tej płyty głównej i nie ma na co narzekać, idealna płyta do taktowania i moim zdaniem jeżeli ktoś chce kupić dobra płytę polecam ją cena może nie jest mała ale warto i kupić dobra kartę i "lalka" :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Czy w redakcji nie ma korekty? Błąd na blędzie, chyba że autor pisał to w nocy :)
       Poza tym, odnosze dziwne wrazenie czestego wystepowania w tekscie zwrotu: "... nie mogło zabraknąć..."
       • avatar
        MicMar
        0
        A ja jeszcze zapytam autora: czy na ww. płycie też są problemy z OC CPU przy dwóch kartach w SLI?? Bo nForce 780i SLI niestety ma taki feler :/