Płyty główne

To nie są tanie rzeczy

przeczytasz w 2 min.

ASUS X99-Deluxe II oferuje jeszcze więcej niż model X99-Deluxe, ale jego cena jest też odpowiednio wyższa. Nową płytę polecamy więc najbardziej wymagającym klientom, którzy planują budowę bardzo wydajnego komputera lub stacji roboczej, a przy tym dysponują odpowiednio zasobnym portfelem – nowa platforma Intela to naprawdę spory wydatek, a opisywana płyta jednak plasuje się w wyższym segmencie cenowym.

Nie da się ukryć, że już standardowy model X99-Deluxe zaliczał się do efektowniejszych modeli z serii X99. Nowa wersja wygląda jeszcze ciekawiej, a wszystko za sprawą dodatkowego podświetlenia LED RGB, którym można sterować wg własnego uznania. Jeżeli chodzi o wygląd, niektórym może doskwierać brak osłony na rewersie laminatu – tym bardziej, że tego typu dodatki coraz częściej pojawiają się także u konkurencji.

ASUS X99-Deluxe II

X99-Deluxe II dysponuje wszystkimi najnowszymi złączami, wliczając w to gniazda SATA Express, M.2 i dwa U.2. Z kolei na tylnym panelu wyprowadzono cztery porty USB 3.1, dwie gigabitowe karty sieciowe oraz bezprzewodową kartę sieciową Wi-Fi. To jednak nie koniec, bo całość uzupełnia bogate wyposażenie – w tym także karta rozszerzeń ze złączem Thunderbolt 3, adapter dla drugiego dysku M.2 i panel do połączenia dodatkowych wentylatorów. Do pełni szczęścia brakuje nam jedynie możliwości połączenia czterech kart graficznych w trybie 4-way SLI lub CrossFireX, aczkolwiek tego typu konfiguracje i tak raczej należą do rzadkości.

Pod względem oprogramowania też jest naprawdę nieźle. Płyta działa pod obsługą znanego i lubianego UEFI BIOS, który powinien przypaść do gustu zarówno mniej doświadczonym użytkownikom, jak i sprzętowym wyjadaczom. Producent udostępnił sporo opcji, a nie zabrakło też funkcji automatycznego przyspieszania komputera. Szkoda tylko, że w przypadku testowanej przez nas wersji, płyta uruchamiała się wyjątkowo wolno – liczymy, że problem ten zostanie rozwiązany przy następnej aktualizacji.

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, model X99-Deluxe II plasuje się w wyższym przedziale cenowym modeli z chipsetem X99 – jego cena w polskich sklepach powinna wynosić około 1600 złotych. Mimo wszystko jest ona w pełni uzasadniona, bo tak naprawdę mamy do czynienia z produktem luksusowym, adresowanym do wąskiego grona odbiorców. Zwykły Kowalski na pewno sięgnie po mniej funkcjonalny, gorzej wyposażony i przede wszystkim tańszy model

Ocena końcowa:

 • obsługa procesorów Intel Haswell-E i Broadwell-E
 • obsługa do 128 GB pamięci DDR4 3333 MHz
 • złącza SATA Express, M.2 32 Gb/s i 2x U.2 32 Gb/s
 • 4 porty USB 3.1 na tylnym panelu
 • dwie gigabitowe karty sieciowe LAN
 • bezprzewodowa karta sieciowa Wi-Fi 802.11ac (3T3R)
 • funkcjonalny UEFI BIOS
 • bardzo bogate wyposażenie (w tym karta ThunderboltEX 3)
 • ciekawe wzornictwo (w tym podświetlenie LED RGB)
 • brak osłony backplate na rewersie laminatu
 • długo się uruchamia
 • wysoka cena

Super Jakość  Dobry Produkt

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Krukow
  1
  Jaką moc może dostarczyć złącze do zasilania pompy? W instrukcji nic o tym nie ma, jedynie widnieje ostrzeżenie na temat pozostałych, jakie jest max na wentylatory. To wynika z ograniczeń chipsetu ( 8 linii pcie ), ale brakuje mi drugiego złącza ultra M.2 w raidzie. A cena będzie pewnie sporo wyższa bo za 1600 zł biorę ją w ciemno, aczkolwiek strix mnie też kręci.
  • avatar
   Batyra
   -1
   Ona nie ma lampeczek rgb i tribali?!?!? Szok! Ładna.
   • avatar
    leotoro
    -2
    Chyba redaktorzy portalu żyją nowymi kartami graficznymi nVidia i stąd wziął się wpis :
    "brak osłony backplate na rewersie laminatu".
    Poprawcie to, albo wyjaśnijcie o co Wam dokładnie chodzi.
    • avatar
     Aquagen
     0
     To pytanie o brak obsługi 4-way SLI jest o tyle niezbyt trafione, że Nvidia chyba sama uznała, że 2-way SLI jest optymalnym rozwiązaniem i karty z jej najnowszej linii Pascal mają standardowe wsparcie tylko dla 2-way - chodzi mi o mostki HB SLI, których nie ma nawet w wersji 3-way.

     Jeżeli na płycie nie ma switchy na liniach PCIE (cośtakiego jak PEX8747) to też jest średni pożytek z tego 4-way. Myślę, że Pascal spokojnie zagospodaruje przepustowość sporo ponad te 7.9 GB/s (dla PCIE x8).
     • avatar
      BluePandoraBox
      0
      to LGA 1150/1151 ma standardowo 6 złącz SATA
      X99 ma w standardzie ich 10, autorowi tekstu coś się pomyliło z tańszą platformą
      na tej płycie jest ich o dwa mniej, zapewne jedna linia PCIe została przeznaczona dla M.2 albo U.2 lub na USB
      to trochę dziwne że we flagowej i drogiej płycie zabrakło dwóch M.2 pracujących w RAID, gdzie na tańszej platformie konkurencja potrafi takie złącza zapewnić ...
      • avatar
       klosz007
       0
       Z czystej ciekawości - czy tą kartą Thunderbolt można wypuścić wideo i podłączyć monitor ? Tj. czy jest tam złącze Display Port którym "wpuszcza" się sygnał wideo z karty graficznej a na porcie TB wychodzi wideo+USB ?
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Co jak co, ale przy takim poziomie cenowym i jakościowym płyty to kontroler Thunderbolta powinien być zintegrowany z płyta główną, a tak zajmuje niepotrzebnie miejsce w slotach. Nawiasem mówiąc gdyby tak robiono to podejrzewam że Thunderbolt były dużo bardziej popularny niż obecnie, a tak w świecie PC jest większą egzotyką niż 3/4 way SLI/CF.
        • avatar
         Marucins
         0
         A może by tak zrobić fajną tabelką porównawczą modelu Deluxe i Deluxe II?
         • avatar
          jopekanna
          0
          Mam już od pewnego czasu deluxa x-99 i jak na me potrzeby ma wszystko co potrzebne. A zmieniać na nową ze względu na jakieś dodatki mija się z celem.Ile w/w osób posiada deluxa???