Laptopy

Ekran, dysk, bateria, temperatury

przeczytasz w 2 min.

Ekran

A jak wypada w takim razie główny wyświetlacz? Radzi sobie bardzo dobrze. Zastosowano tutaj matrycę IPS o przekątnej 14,1 cala i rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Jest ona dość jasna, chociaż kolorymetr pokazał, że nie przekracza ona wartości 300 cd/m2. Ponieważ jednak jest to matowa matryca, to nie ma problemu z odbijającym się otoczeniem, a co za tym idzie, korzystanie z laptopa w jasnym otoczeniu będzie możliwe. Kąty widzenia także są bez zarzutu, tak jak można się spodziewać po matrycy tego typu.

kąty widzenia

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie natomiast jakość samej matrycy, a konkretnie to, jak radzi sobie z odwzorowaniem kolorów. Parametr Delta E informujący o błędnie wyświetlanych barwach wyniósł zaledwie 0,83, co jest rewelacyjnym wynikiem, rzadko osiąganym przez laptopy nawet po kalibracji. Tutaj mamy ekran o takiej jakości fabrycznie skalibrowany, co zdecydowanie zasługuje na słowa uznania.

Matryca pokrywa 98,9 procent palety sRGB (przy objętości 101,5 procent) oraz 69,3 procent palety Adobe RGB (przy objętości 69,9 procent) oraz 71,8 procent palety DCI-P3. Takie parametry pozwalają na wykorzystanie laptopa do edycji zdjęć, grafiki i wideo (może nie w pełni profesjonalnej - tutaj potrzeba by jeszcze lepszego pokrycia Adobe RGB, ale i tak jest naprawdę dobrze).

gamut

Fabryczna temperatura kolorów wynosi 6780K, czyli mamy tu do czynienia z nieznaczną przewagą chłodnych (niebieskich odcieni).

Sprawdziłem również równomierność podświetlenia.

rownomiernosc podswietlenia
Kliknij aby powiększyć

Tutaj generalnie jest nieźle, aczkolwiek lewa część matrycy oraz prawa (w okolicach środkowej części ekranu), nieco odbiega od idealnej, zbliżając się momentami do 10 procent.

Dysk twardy

W testowanej konfiguracji laptop został wyposażony w dysk SSD Samsung o pojemności 1 TB w standardzie M.2.

as ssd

crystal disk mark

Pomiar szybkości zapisu i odczytu danych wypadł bardzo pozytywnie. To szybki nośnik, dzięki któremu laptop działa sprawnie, szybko, co przekłada się na skrócenie czasu potrzebnego na uruchomienie samego komputera, jak i aplikacji.

Czas pracy

Asus ZenBook Duo 14 wyposażony jest w akumulator o pojemności 70 Wh. Test baterii wykonałem z użyciem PC Mark 10, który symuluje najczęstsze scenariusze, w jakich laptop jest używany. Oto wyniki:

  • wideo - 9 godzin 6 minut (tryb pracy Lepsza bateria, jasność 30 procent)
  • biuro - 6 godzin 11 minut (tryb pracy Lepsza bateria, jasność 30 procent)
  • gry - 1 godzina 50 minut (tryb Najwyższa wydajność, jasność 100 procent)
  • idle - 14 godzin 2 minuty (tryb Oszczędzanie energii), jasność 25 procent)

Na długość czasu pracy na baterii wpływ będzie mieć także fakt, czy korzystamy z dodatkowego ekranu. Testy przeprowadziłem przy włączonym ScreenPadzie, więc jeśli zdecydujemy się pozostawić go nieaktywnym, to można osiągnąć lepsze wyniki.

Kultura pracy

System chłodzenia składa się z dwóch wentylatorów, które w trakcie normalnej pracy na aplikacjach biurowych, czy podczas przeglądania internetu praktycznie nie mają powodu, aby się uruchamiać. To zaś oznacza, że ZenBook Duo 14 pozostaje przyjemnie cichy, a to oczywiście bardzo pozytywnie wpływa na komfort pracy.

Jeśli zabieramy się za bardziej wymagające zadania, np. edycję filmów, to wówczas wentylatory dadzą o sobie znać, ale wciąż poziom generowanego hałasu pozostanie na stosunkowo niskim poziomie.

temp spoczynektemp obciazenie

Jeśli chodzi o temperatury, to jest równie dobrze. W najcieplejszym miejscu wprawdzie przekroczyły one 40 stopni Celsjusza, ale nie przeszkadzało to w pracy, ani nie obniżało komfortu korzystania z laptopa. Najcieplejsze obszary to górna część ScreenPada, gdzie raczej rzadko będziemy sięgać dłonią. Obszar wokół klawiatury jest już znacznie chłodniejszy. 

W stanie spoczynku temperatury obudowy utrzymują się w okolicach 30 stopni Celsjusza.