Karty graficzne

Temperatura i głośność chłodzenia

przeczytasz w 1 min.

Pomiar temperatury wykazał bardzo niskie wartości w trybie 2D. Standardowe taktowanie 157/300(600) MHz w tym trybie, z zasilaniem rdzenia poniżej 1V, przekłada się na osiąganie zaledwie 30°C!

Co ciekawe, jest to niemal identyczna temperatura jak te osiągane na chipsecie płyty głównej, procesorze (w trybie idle) oraz testowym HDD. :-)

Dopięcie kolejnego monitora skutkuje podniesieniem taktowań do poziomu 400/1000(4000) MHz. Analogicznie więc jak przy HD5870, co oczywiście przekłada się na zwiększenie wartości temperatury do około 43°C.

W przypadku gier uruchomionych na Radeonie HD 5850 temperatura karty oscyluje wokół 55-58°C. Burn Test wykazał jednak, że rdzeń potrafi się rozgrzać nawet do 75°C.

Głośność chłodzenia

W trybie spoczynku karta jest praktycznie niesłyszalna. W bliskiej odległości wyłapanie generowanego hałasu spośród otoczenia (procesor, dysk, obudowa) jest jednak jak najbardziej możliwe.

Prędkości obrotowe wentylatora, podczas zmian trybu pracy, podlegają wahaniom w zakresie od 21 do 31%. W przypadku overclockingu osoby, które byłyby skłonne do podwyższenia prędkości pracy do około 50% mogą się czuć zawiedzione. Przy takiej prędkości wentylator hałasuje już potwornie (prawie 50 dB na stanowisku), nie dając odetchnąć naszym uszom nawet na minutę.

Takie prędkości będą jednak zupełnie niepotrzebne. W przypadku O/C, myślę że w zupełności wystarczy już 35-36% obrotów maksymalnych.