Komputery

Podzespoły

przeczytasz w 4 min.

Nie ma konfiguracji idealnej, takiej która satysfakcjonowałaby każdego. Każdy użytkownik ma inne potrzeby i zasoby finansowe. Nasz wybór jest jedynie nowoczesną propozycją dla entuzjastów poszukujących wysokiej wydajności.

Co istotne proponowana przez nas konfiguracja jest naprawdę nieźle rozbudowana. Jest w niej zainstalowany najwydajniejszy procesor w segmencie mainstream (podstawka Intel LGA 1150) oraz najwydajniejsza, jednoprocesorowa karta graficzna. Oczywiście wciąż można go rozbudowywać, instalując choćby kolejną kartę graficzną do trybu SLI, czy decydując się na większą ilość jeszcze szybszego RAM (np. 2400 MHz).

Płyta główna

ASUS Sabertooth Z97 Mark I to znakomita podstawa komputera. Wiele jej cech kwalifikuje ją jako płytę główną dla wydajnej  stacji roboczej, ale równocześnie z tego wyboru będą zadowoleni również entuzjaści. Płyta ma do zaoferowania użytkownikowi szereg udogodnień oraz usprawnień. Modele Sabertooth są łatwo rozpoznawalne dzięki charakterystycznej "zbroi" chroniącej płytkę drukowaną przed mechanicznymi uszkodzeniami.

 • Co przemawia za wyborem tego modelu - chipset Z97 umożliwi w przyszłości modernizację komputera o najnowsze procesory Intel Core 5 generacji (Broadwell), a model Sabertooth zapewni wysoką stabilność pracy oraz ochronę przed uszkodzeniami. 
 • Co nie przemawia za wyborem tego modelu - płyty z serii Sabertooth nie należą do najtańszych. Tańszy będzie model Sabertooth Mark 2 pozbawiony charakterystycznej zbroi, lub płyta ASUS Z97-PRO. 

Karta graficzna

GeForce GTX 980 to aktualnie najwydajniejsza karta graficzna oparta o jeden procesor. Najnowsza architektura Maxwell zapewnia również dużą energooszczędność. Model ASUS STRIX jest dodatkowo fabrycznie podkręcony i wyposażony w znakomity system chłodzący.

 • Co przemawia za wyborem tego modelu - najnowsza architektura Maxwell gwarantująca energooszczędność, znakomitą wydajność i potencjał OC.
 • Co nie przemawia za wyborem tego modelu - modele GeForce GTX 980 to wydatek około 2500 zł - tysiąc złotych więcej niż model GTX 970. Jeśli nie zamierzasz wykorzystywać komputera do rozgrywki w rozdzielczości wyższej niż Full HD (1920 x 1080), możesz spokojnie wybrać niższy model.

Procesor

Core i7 4790K to następca Core i7 4770K, to najszybszy procesor dla podstawki Intel LGA 1150 i zarazem przedstawiciel rodziny Devil's Canyon. Procesory te charakteryzują się wyższym potencjałem podkręcania, dlatego też powinny się na nie decydować osoby zainteresowane OC. 

 • Co przemawia za wyborem tego modelu - odblokowany mnożnik i ulepszenia sprawiają, że jest to najszybszy i najlepiej podkręcający się procesor Core i7 na rynku. 
 • Co nie przemawia za wyborem tego modelu - wysokie OC wymaga wykorzystania radiatora innego niż standardowy (dołączony do procesora). Na Core i7 powinny się również decydować osoby, które będą wykorzystywały komputer do czegoś więcej niż gier (zastosowania profesjonalne, np. obróbka wideo). Gracz nie odczuje dużej różnicy pomiędzy Core i5 4690K, a Core i7 4790K, a cena tego drugiego jest znacznie wyższa.

Dysk SSD

Dyski SSD Toshiba Q Series PRO okazały się strzałem w dziesiątkę. Wydajne i dobrze wycenione z miejsca zdobyły nasze uznanie. Benchmark Rig Level III wyposażony jest w dysk tej serii o pojemności 512 GB, więc zapewnia wystarczającą ilość miejsca zarówno na system, jak i aplikacje.

 • Co przemawia za wyborem tego modelu - dyski SSD Toshiba Q Series Pro znakomicie wypadły w naszych testach. Oferują dobry stosunek ceny do możliwości i można śmiało je polecać.
 • Co nie przemawia za wyborem tego modelu - dyski SSD o pojemności 512 GB to kosztowny zakup. W razie potrzeby można zdecydować się na tańszy model 256 GB. 

Dyski HDD

Profesjonaliści i gracze potrzebują również magazynu na dane zarówno o dużej pojemności, jak i szybkości. Dwa dyski Western Digital (WD) z serii Black o pojemności 2 TB połączone w matrycę RAID0 (łącznie 4 TB) zapewnią jedno i drugie.

 • Co przemawia za wyborem tego modelu - szybkość działania i dużo miejsca na dane.
 • Co nie przemawia za wyborem tego modelu - jeśli nie potrzebujemy tak dużej pojemności i szybkości, możemy zdecydować się na jeden dysk. 

Pamięć RAM

Firmy Kingston i ich pamięci nie trzeba przedstawiać. 16 GB RAM w dwóch modułach po 8 GB sprawi, że długo nie będziesz musiał się martwić o odpowiednią ilość pamieci RAM, a w razie potrzeby możesz ją rozbudować o drugi taki zestaw. Taktowanie 2133 MHz pozwoli na osiągnięcie przez maszynę pełni możliwości.

 • Co przemawia za wyborem tego modelu - duża pojemność i taktowanie.
 • Co nie przemawia za wyborem tego modelu - cena. Jeśli chcesz trochę oszczędzić, możesz wybrać zestaw 2 x 4 GB taktowany 1866 MHz.

Obudowa

Komputer klasy Benchmark Rig Level III powinien się również znakomicie prezentować i umożliwiać łatwą rozbudowę. Coolermaster CM Stryker robi wrażenie już na pierwszy rzut oka, a jej funkcjonalność jest bardzo wysoka. Oczywiście to czy obudowa się podoba wizualnie, zależy głównie od gustu użytkownika.

 • Co przemawia za wyborem tego modelu - świetny wygląd i funkcjonalność.
 • Co nie przemawia za wyborem tego modelu - cena.

Zasilacz

Zasilacz klasy bequiet! power zone 750W zapewni nie tylko stabilne działanie tak wydajnego komputera, ale pozwoli na bezproblemową rozbudowę, choćby o kolejną kartę graficzną.

 • Co przemawia za wyborem tego modelu - 750-watowy zasilacz renomowanej firmy zapewnia bezpieczeństwo i spory zapas mocy.
 • Co nie przemawia za wyborem tego modelu - jeśli nie zamierzasz rozbudowywać komputera o kolejne "prądożerne" poddzespoły, możesz zdecydować się na zasilacz o nieco niższej mocy (np. 650W). 

Cooler CPU

Procesory Haswell nie grzeją się mocno, jednak model Devil's Canyon po ostrym podkręceniu z pewnością wymaga lepszego chłodzenia. bequiet! Dark Rock 3 PRO poradzi sobie z takim wyzwaniem bez najmniejszego problemu.

 • Co przemawia za wyborem tego modelu - modele Devil's Canyon to sprzęt dla fanów podkręcania, odpowiedni radiator pozwoli na OC bez oglądanie się na zwiększone wydzielanie ciepła.
 • Co nie przemawia za wyborem tego modelu - jeśli chcesz oszczędzić, na rynku znajdziesz wieżowe radiatory o podobnej wydajności, ale w niższej cenie.