Smartfony

Oprogramowanie

przeczytasz w 5 min.

Blackberry Z10 działa pod kontrolą systemu Blackberry OS, w tym przypadku jest to jego najnowsza wersja oznaczona numerkiem 10. Z tego też powodu trzeba się liczyć, że nie wszystkie aplikacje z Blackberry World będą działały prawidłowo, a czasem mogą być po prostu niekompatybilne. Zresztą problem kompatybilności w przypadku platformy Blackberry jest ciekawie rozwiązywany przez użytkowników, o czym piszemy niżej.

Przy opisie obudowy wspomnieliśmy, że Blackberry Z10 nie ma takich przycisków jak Home, Powrót czy przywołanie poprzednio otwartych aplikacji. To specyficzna cecha zastosowanej tu platformy, która zakłada, że sterowanie odbywa się prawie całkowicie za pomocą gestów dotykowych. Poniżej zrzut ekranu pokazujący najważniejsze gesty stosowane podczas pracy ze smartfonem.

Na przykład, aby powrócić do ekranu głównego, który w Blackberry nie jest w ogólności taki sam jak w Androidowych smartfonach, a przypomina raczej rozwiązanie stosowane przez Apple w iOS, trzeba wykonać dwie czynności. Najpierw gestem przeciągnięcia w górę minimalizujemy okno aplikacji i umieszczamy je na liście miniatur okien uruchomionych programów. Naciśnięcie na „x” przy danej miniaturze zakończy daną aplikację. Z kolei klawiaturę uruchomimy, wysuwając ją gestem przesunięcia dwóch palców w górę. Warto pamiętać, że te gesty należy zaczynać na dolnej części ekranu.


Niektóre miniatury uruchomionych aplikacji zachowują się jak Żywe Kafelki z Windows Phone. Ich zawartość ulega zmianie.

Zanim zapoznamy się z platformą Blackberry 10, która dla wielu czytelników jest zapewne wielką niewiadomą, musimy skrytykować BlackBerry za kilka bardzo istotnych niedociągnięć. Przede wszystkim producent nie przyłożył się do lokalizacji. Jest ona co prawda pełna, ale niektóre tłumaczenia są albo złe, albo niekonsekwentne, czyli w różnych miejscach interfejsu dostęp do tej samej czynności czy menu jest opisany inaczej. W efekcie zanim przyzwyczaimy się do użytkowania Blackberry Z10 możemy odnieść wrażenie, że system jest nieintuicyjny.


Aplikacje w systemie BlackBerry 10.

Drugi problem jest być może bardziej istotny. Dotyczy on stabilności platformy, którą nie zawsze można ocenić w dobrych słowach. W testowanym przez nas modelu problem najbardziej doskwierał nam podczas korzystania z modułu kontaktów i funkcji rozmów telefonicznych. Przyciski wybierania kontaktów czy konfigurowania nowych często odmawiały pracy. Receptą było zresetowanie smartfona, albo, co ciekawe, wykonanie połączenia wybierając numer za pomocą klawiatury.


Wysuwane u góry ekranu menu podręczne ze skrótami do najważniejszych opcji.

Zobaczmy jak prezentują się najistotniejsze dla użytkownika elementy Blackberry 10. Przede wszystkim ekran ustawień działania smartfona. Mamy tu ogromną liczbę opcji, dotyczących zarówno komfortu korzystania z aplikacji, jak i bezpieczeństwa, które są posortowane w wydaje się logiczny sposób. Za ten element dajemy plusa, jednak czasem dotarcie do tak prostej rzeczy jak stopień naładowania akumulatora wymaga zagłębienia się w tę listę.


Menu ustawień systemowych.

Po pierwszym uruchomieniu Blackberry Z10 mamy dostęp do prawie wszystkich najpotrzebniejszych aplikacji - przeglądarki, pakietu aplikacji biurowych do tworzenia i edycji plików Microsoft Office, kalendarza, menedżera plików, menedżera kontaktów, hubu z grami i map.


Kalkulator i sklep z prasą.


Przeglądarka internetowa.


Menedżer plików i edytor dokumentów Microsoft Office.


Sklep BlackBerry World. Podobnie jak w innych sklepach on-line także i tutaj mamy podział na kategorie, ale już nawigacja po poszczególnych działach jest bardziej niewygodna niż w Google Play.

Niestety, aplikacja Mapy, choć obecna w Blackberry Z10, nie obsługuje Polski. Z tego też powodu, gdy zechcemy skorzystać z nawigacji czy innych usług lokalizacyjnych konieczne będzie zainstalowanie dodatkowego, często płatnego, oprogramowania. Podobnie jest w przypadku aplikacji z cyfrową prasą. Ma ona bogaty wybór, ale na próżno szukać tu pozycji polskojęzycznych. Również narzędzie głosowego sterowania nie wspiera poleceń wydawanych po polsku. To ewidentny dowód, że polski odbiorca nie jest priorytetowym dla koncernu BlackBerry.


BlackBerry Messenger pozwala na prowadzenie rozmów wideo i współdzielenie się zawartością ekranu smartfona. Niestety żaden z naszych znajomych nie korzysta z tej aplikacji.

Blackberry, mimo liftingu jaki przeszedł system, nie zatracił charakteru urządzenia zoptymalizowanego pod kątem komunikacji. Kontrolę nad przesyłaną pocztą, wiadomościami tekstowymi, powiadomieniami i komunikatorem BBM sprawujemy z poziomu Hubu Blackberry. Z kolei Menedżer Kontaktów łączy w postaci jednej wygodnej listy kontakty ze wszystkich kont, które zarejestrowaliśmy w urządzeniu


Hub Blackberry – lista posortowanych chronologicznie informacji o naszej aktywności.

Klawiatura w Jeżynce jest tym razem dotykowa. Niezależnie od tego czy piszemy małymi czy dużymi znakami, są one duże. Nieprzyzwyczajonym do tego osobom, może to sprawiać z początku kłopot. Brak tutaj narzędzia typu Swype (pisanie poprzez przeciąganie palcem po klawiaturze), ale mamy za to przeciąganie podpowiedzi. Dobrane przez system prawdopodobne zakończenia wpisywanego słowa pojawiają się na klawiaturze ponad kolejnymi wpisywanymi literami (stąd przerwy pomiędzy liniami klawiszy). Gdy podpowiedź nam pasuje, wystarczy ją przeciągnąć do pola tekstowego. W aplikacji Docs To Go podpowiedź możemy akceptować również klawiszem spacji.


Im więcej będziemy pisali za pomoca Blackberry Z10, tym trafniejsze będą podpowiedzi.

Dostęp do zdjęć, muzyki oraz filmów realizowany jest za pomocą trzech dedykowanych aplikacji. Lista opcji jest podstawowa. Warto zaznaczyć, że gdy pliki otwierane są z poziomu menedżera plików, opcji jest jeszcze mniej. Odtwarzacze radzą sobie z najpopularniejszymi formatami plików.

W odtwarzaczu muzycznym brakuje Equalizera, jest za to przydatne przewijanie utworów za pomocą klawiszy zmiany głośności. Trzeba je przez chwilę przytrzymać, aby przejść do następnego/poprzedniego utworu.


Odtwarzacz wideo, podobnie jak muzyczny, pozwala na wykorzystanie technologii DLNA do odtwarzania na ekranie innego urządzenia.

Po zablokowaniu smartfona pojawi się ekran blokady, na którym wyświetlają się ikony sygnalizujące powiadomienia w Hubie Blackberry. Możemy także zdefiniować dwie linie tekstowe i uruchomić z poziomu blokady aparat lub podstawowe sterowanie włączonym odtwarzaczem multimediów. Nic więcej nie da się zrobić  …


Ekran blokady z powiadomieniami.


Tryb nocny aktywujemy gestem przeciągnięcia z góry na dół ekranu blokady.

…poza przełączeniem smartfona w tryb nocny, który dezaktywuje wszelkie powiadomienia i sygnały połączeń oraz pozwala włączyć budzik.

Blackberry Link

Za pierwszym razem, gdy podłączymy urządzenie Blackberry do komputera, należy zainstalować sterowniki (pozwalają na dostęp w trybie urządzenia pamięci masowej), a także aplikację Blackberry Link (opcjonalnie), która pozwala na automatyczną synchronizację danych (multimedia, zdjęcia i dokumenty) oraz wykonywanie kopii zapasowych zawartości urządzenia. Do korzystania z tej aplikacji, podobnie jak w przypadku Blackberry World konieczne jest założenie konta Blackberry.

Aplikacja jest jednak opcjonalna i nie musimy jej uruchamiać (włączanie wraz z systemem można wyłączyć w opcjach), gdy wystarczy nam dostęp do pamięci urządzenia jak do dysku zewnętrznego.

Uruchamianie aplikacji Android

Lista aplikacji, które znajdziemy w Blackberry World, z pewnością nie może równać się z ofertą Google Play. Dlatego też deweloperzy znaleźli sposób na częściowe obejście problemu z kompatybilnością aplikacji. Dzięki narzędziu DDPB installer można uruchomić androidową aplikację z komputera na Blackberry Z10. Nie mogą to być jednak zwykłe pliki .apk, a odpowiednio przygotowane pliki .bar. Nie ma co liczyć by zawartość całego Google Play była dostępna dla Blackberry 10, ale w sieci znajdziemy sporo takich gotowych przetłumaczonych aplikacji. Aby umożliwić instalację plików .bar, jak nietrudno się domyślić, konieczne jest przestawienie smartfona w tryb deweloperski. Nie wymaga to zbyt wielu zabiegów, jedynie przestawienia paru opcji w menu ustawień Security. Pamiętajmy jednak, że nie jest to natywne wsparcie dla Androida, a jedynie emulacja środowiska.

Przesyłanie plików przez drukowanie

Blackberry Z10 pozwala na zdalny dostęp do plików zgromadzonych na urządzeniu dzięki zastosowaniu technologii DLNA, a także na ciekawą formę kopiowania plików do pamięci urządzenia. Dzięki aplikacji PrintToGo możemy bezprzewodowo (pliki są szyfrowane) wysyłać pliki do pamięci Z10 wybierając nasz smartfon jako jedną z drukarek systemowych. Pliki po przesłaniu są sortowane zależnie od typu i dostępne w menedżerze plików aplikacji PrintToGo.