Drukarki i skanery

Drukowanie, skanowanie, kopiowanie

przeczytasz w 3 min.

Przejdźmy teraz do testów praktycznych Brother DPC-J105. Przyjrzymy się prędkości i jakości drukowania, kopiowania i skanowania tego urządzenia.

Czas pracy

Urządzenie umożliwia drukowanie w trzech trybach jakości oznaczonych jako szybki, normalny i najlepszy. Ustawienia te w znaczący sposób wpływają na szybkość z jaką pojawiają się wydruki. O ile dwa pierwsze ustawienia odznaczają się prędkością pracy na zadowalającym poziomie, tak ustawienie najlepszej jakości wystawia cierpliwość użytkownika na sporą próbę. Poniżej prezentujemy czas pojawienia się pierwszej strony wydruku:

Tekst:

  • szybki - 12 sekund
  • normalny - 17 sekund
  • najlepszy - 117 sekund

Czarno-biały obraz:

  • szybki - 21 sekund
  • normalny - 28 sekund
  • najlepszy - 134 sekund

Kolorowy obraz:

  • szybki - 26 sekund
  • normalny - 33 sekund
  • najlepszy - 147 sekund

Ponad dwie minuty oczekiwania na wydruk, to niespotykany rezultat, w negatywnym znaczeniu tego słowa. Na szczęście drukowanie w jakości normalnej stoi na dobrym poziomie, więc na co dzień nie trzeba korzystać z tego czasochłonnego ustawienia.

Jakość druku

Do testowania jakości wydruku skorzystaliśmy z trzech przygotowanych wcześniej do tego celu obrazów. Każdy testowy obraz drukowaliśmy w trzech wspomnianych wcześniej ustawieniach jakości. Aby zobaczyć szczegółowe różnice w jakości wystarczy kliknąć w dany obrazek, aby obejrzeć jego powiększenie.

Na początek wydruk czarno-białego obrazu.

Brother DCP-J105 druk szybkiBrother DCP-J105 druk normalnyBrother DCP-J105 druk najlepszy
Od lewej: druk szybki, normalny, najlepszy

Kolejny test to kolorowy obraz oraz zdjęcie twarzy.

Brother DCP-J105 druk szybkiBrother DCP-J105 druk normalny
Brother DCP-J105 druk najlepszy
Kolejno: druk szybki, normalny, najlepszy

Brother DCP-J105 druk szybkiBrother DCP-J105 druk normalnyBrother DCP-J105 druk najlepszy
Od lewej: druk szybki, normalny, najlepszy

Sprawdziliśmy również jakość wydruku czystego tekstu w poszczególnych ustawieniach.

Brother DCP-J105 druk tekstu szybkiBrother DCP-J105 druk tekstu normalnyBrother DCP-J105 druk tekstu najlepszy
Od lewej: druk szybki, normalny, najlepszy

Chociaż prezentowane zdjęcia nie oddają w pełni różnicy pomiędzy poszczególnymi wydrukami, to i tak można dostrzec, że różnią się one w znaczący sposób.

Kopiowanie

W celu skopiowania dokumentu należy położyć go na szybie skanera. Z panelu sterowania można wybrać rozmiar dokumentu (zakres 25-400 procent), liczbę kopii (do 99), zmienić jakość, usunąć tło lub wydrukować kilka stron na jednym arkuszu. Drukarka ma też przydatną funkcję kopiowania ID, po zeskanowaniu obu stron np. dowodu osobistego jest on drukowany na jednej stronie arkusza.

Kolejną ciekawą opcją jest poster (3x3). Po zeskanowaniu dokumentu (zdjęcia, plakatu, tekstu) jest on automatycznie drukowany na dziewięciu arkuszach, które można następnie połączyć w jedną całość.

Skanowanie

Jak można przypuszczać, skanowanie dokumentów przebiega dokładnie tak samo, jak ich kopiowanie. Precyzyjne umieszczenie arkuszy na szybie skanera ułatwiają oznaczanie umieszczone na okalającej ją ramce. Warto przy tym pamiętać, że skanowany dokument należy umieścić w lewym górnym rogu (oznaczonym strzałką) - w przeciwnym razie nie zostanie on zeskanowany w całości.

Koszty wydruku

Deklarowana przez producenta wydajność oryginalnego pojemnika z czarnym tuszem to ok. 2400 stron A4. Czarny tusz to wydatek rzędu 30-35 zł. Daje to koszt nieco ponad 1 grosz za jedną stroną wydruku.
Pojemniki z kolorowymi tuszami mają deklarowaną wydajność 1300 stron A4. Ich cena również wynosi ok. 35 zł.

Można więc śmiało stwierdzić, że Brother DCP-J105 umożliwia ekonomiczne drukowanie w domowych warunkach lub w niewielkim biurze.