Zasilacze

Wnętrze

przeczytasz w 2 min.

Obudowa zasilacza została zabezpieczony plombą - jej zerwanie jest równoznaczne z utratą gwarancji, więc nie polecamy jej otwierać (również z uwagi na bezpieczeństwo). Czytelnicy nieznający i nieinteresujący się elektroniką mogą ominąć ten rozdział.

Model Proton BDF-650C najprawdopodobniej został zaprojektowany przez firmę Channel Well Technology, która ma na swoim koncie większość modeli z oferty firmy Chieftec.

Chieftec Proton BDF-650C wnętrze

Jakość wykonania jest jak najbardziej odpowiednia. Wewnątrz znalazło się całkiem sporo elementów elektronicznych, a ich ułożenie zostało zoptymalizowane pod kątem przepływu powietrza. Cieszą też spore radiatory, obejmujące wszystkie najważniejsze elementy elekroniczne.

Chłodzenie

Chieftec Proton BDF-650C wnętrze

Do chłodzenia jednostki wykorzystano 135-milimetrowy wentylator Globe Fan RL4T S1352512H, w którym zastosowano łożysko ślizgowe – maksymalna prędkość wynosi 1500 RPM, ale obroty są tutaj dostosowywane do aktualnej temperatury jednostki (czujnik przymocowano do radiatora na stronie wtórnej), więc ogólna kultura pracy zasilacza stoi na naprawdę wysokim poziomie.

Strona pierwotna

Chieftec Proton BDF-650C wnętrze

Strona pierwotna tradycyjnie obejmuje dwa filtry, które mają za zadanie odfiltrować zakłócenia z sieci – do wtyku zasilania przymocowano dwa kondensatory ceramiczne typu Y i jeden poliestrowo-metalizowany typu X, natomiast reszta elementów znajduje się na głównym laminacie. Nie zapomniano też o warystorze i bezpieczniku, które mają za zadanie zabezpieczać jednostkę przed przepięciami na wejściu.

Dalej umieszczono mostek prostowniczy (został on przymocowany do głównego radiatora, więc nie byliśmy w stanie odczytać jego oznaczenia).

Chieftec Proton BDF-650C wnętrze

Główny kondensator został wyprodukowany przez firmę Teapo – jest to model z serii LE, który charakteryzuje się napięciem 400 V, pojemnością 470 µF i został przystosowany do pracy w temperaturze do 105 stopni Celsjusza.

Chieftec Proton BDF-650C wnętrze

Na aktywny układ PFC składa się dioda Mouser Electronics BYC10-600 oraz dwa tranzystory Toshiba K16A60W. Z kolei za przełączanie odpowiadają dwa kolejne tranzystory Toshiba K16A60W, a całością zarządza scalak Sanken Electric STR-A6069H.

Strona wtórna

Rzut okiem na stronę wtórną i od razu można zauważyć bardzo ważną rzecz - model Proton BDF-650C korzysta z topologii DC-DC, co powinno przełożyć się na lepszą regulację napięć wyjściowych.

Chieftec Proton BDF-650C wnętrze

Za główną linię 12 V odpowiadają cztery tranzystory PFC Device Corporation PFR10L60CT (przymocowano je do sporego radiatora). Z kolei tranzystory odpowiedzialne za linie 3,3 i 5 V (4x Infineon 0906NS) przeniesiono na dodatkową płytkę drukowaną, a całością zarządza kontroler Anpec APW7159C.

Chieftec Proton BDF-650C wnętrze

Za filtrowanie napięć wyjściowych głównie odpowiadają kondensatory marki Teapo certyfikowane do pracy w temperaturze do 105 stopni Celsjusza. Tuż obok znalazł się również scalak SITI PS224, który ma za zadanie zabezpieczać szynę 12 V przed zbyt wysokim prądem (OCP).

Chieftec Proton BDF-650C wnętrze

Panel do wpięcia modularnych wiązek podłączono grubszymi przewodami o przekroju AWG14, a na laminacie dodatkowo umieszczono kondensatory filtrujące napięcia wyjściowe.