Chłodzenie

Corsair H80 - ciecz nie dla każdego

przeczytasz w 4 min.

Nie ma wątpliwości, że chłodzenie wodne jest wydajniejsze od powietrznego, ale jest kilka innych aspektów, o których się nie mówi. Producent (w tym wypadku Corsair) podaje tylko obsługiwane podstawki i kilka innych mniej istotnych parametrów, nikt nie mówi o zagrożeniach, których nie doświadczymy przy chłodzeniu powietrzem, nawet przy temperaturze procesora dochodzącej do 80°C. Testując Corsair H80 nie dopilnowałem kilku ważnych rzeczy, co skończyło się poważną awarią (dym oraz swąd spalenizny). W tej miniRecenzji jest tylko jeden test (tyle zdążyłem zrobić) i raczej postaram się przekazać kilka wskazówek, by nie doszło więcej razy do awarii w Waszych cennych komputerach, a co dokładnie się stało opowiem w dalszej części lektury. Zapraszam.

Spis treści

O Corsair H80 słów kilka

Jak to się zaczęło

Testy

CIEMNOŚĆ - co się stało?

Podsumowanie

O Corsair H80 słów kilka 

     Corsair w lipcu tego roku wprowadził do obiegu dwa nowe modele chłodzenia wodnego: Hydro Series 80 z chłodnicą 120 mm x 120 mm oraz H100 z chłodnicą 240 mm x 120 mm. Do testów dostałem model H80.

Porównując z H70 (link do recenzji użytkownika diego90) można zauważyć inną budowę bloku. W H70 wentylatory podłączamy do złącz płyty głównej poprzez odpowiednie przejściówki z rezystorami, dzięki którym możemy zmniejszyć prędkość wentylatorów. W H80 Corsair postanowił nam zafundować regulator obrotów, dzięki któremu możemy wybrać spośród trzech prędkości 1300/2000/2500 obr/min, a same wentylatory podpinamy na górze bloku.

Przycisk od zmiany trybu prędkości został umieszczony na topie bloku na procesor, wokoło niego znajdują się podświetlane na biało kontrolki informujące jaki tryb jest wybrany.

Chłodnica jest taka sama jak w niższym modelu H70.

 Specyfikacja

  Obsługiwane podstawki

AMD: AM2, AM3,

INTEL: 1155, 1156,1366, 2011, 775

  Materiał blokuMiedź
  Materiał chłodnicyAluminium
  Wymiary chłodnicy12 mm x120 mm x 25 mm
  Ilość wentylatorów2 x 120 mm
  Prędkość wentylatora

 1300 RPM (Low Noise), 2000 RPM (Balanced),

2500 RPM (High Performance)

  Przepływ powietrza46 - 92 CFM
  Głośność22 -39 dBA
  Ciśnienie statyczne1,6 -7,7 mm/H2O
  Gwarancja5 lat
  Cena359 zł

Zawartość opakowania:

 • Corsair H80
 • Wieloplatformowy zestaw montażowy (Intel ® LGA 1366, 1155, 1156 i 775, AMD ® AM2/AM3)
 • Dwa wentylatory 120mm
 • Śruby montażowe
 • Skrócona instrukcja obsługi
 • Pre-aplikowana pasta termoprzewodząca

 

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO

       Po rozpakowaniu z bloku na procesor, gdzie zamontowana jest pompka zauważyłem wyciek z korka, jednak po dokładnym wytarciu miejsca wycieku podłączyłem H80 poza obudową. Płyn chłodzący nie wyciekał, więc przystąpiłem do montażu.

Sam montaż zajął mi troszkę czasu, ponieważ musiałem wymontować płytę główną.

By zamontować chłodnicę byłem zmuszony zdemontować jeden wentylator.

Mało tego, producent tego "cuda" zaleca by wentylatory zaciągały zimne powietrze z zewnątrz obudowy, tłocząc przy tym nagrzane powietrze do wnętrza, owiewając przy okazji inne elementy naszego komputera.

Niestety chłodnica zasłania jeden z radiatorów na sekcji zasilania, a jedyny wentylator który mógł zapewnić nawiew został zdemontowany.

TESTY 

                        Procesor: Intel Core i7 870 2,93 GHZ@3,8 GHz

        Płyta główna: Gigabyte P55A-UD3

   Pamięć: 2x2 GB Patriot Viper II 1600 MHz CL7

     Dysk: Samsung 1 TB HD103SJ F3

     Zasilacz: Antec TP-750 Blue

      Testy przeprowadziłem przy pomocy programu Prime95, używając testu "In-place FTTs" podczas którego komputer pobierał lekko ponad 400 W.  Test obciążeniowy trwał ponad 30 min, po którym następowało wychładzanie procesora, pomiaru dokonywałem po ustabilizowaniu się temperatury po ok 15 min.

H80 porównałem z produktem Zalmana CNPS10X FLEX, na którym zamontowane są dwa 120 mm wentylatory, nawiewa Noiseblocker XL1 1000 obr./min, wyciąga Xthermal BTF120PRO 1200 obr./min. Chłodzenie Zalmana było osadzone na paście termoprzewodzącej Zalman STG-2 (dołączona do chłodzenia), natomiast Corsair działał na pre-aplikowanej paście.

Nad monitoringiem temperatur czuwały programy Everest 5.30 oraz Speed Fan 4.44.

SPOCZYNEK
Prime95 - In-Place FTTs

ZALMAN CNPS10X FLEX 30
CORSAIR H80 1300 RPM 27
CORSAIR H80 2000 RPM 27
CORSAIR H80 2500 RPM 27
   temperatura w °C

OBCIĄŻENIE
Prime95 - In-Place FTTs

ZALMAN CNPS10X FLEX 78
CORSAIR H80 1300 RPM 63
CORSAIR H80 2000 RPM 61
CORSAIR H80 2500 RPM 60
   temperatura w °C

Jak widać w spoczynku tylko 3°C więcej na "Zalmanie", natomiast w stresie różnica od 15°C - 18°C, można powiedzieć "przepaść". Zalman to chłodzenie ze średniej półki, ale mogło być lepiej. Widać jaką ogromną przewagę ma H80, która mogłaby się powiększyć po lepszym wygrzaniu pasty termoprzewodzącej, niestety nie zdążyła. To był ostatni i jedyny test, co się stało i dlaczego opiszę w dalszej części artykułu.

CIEMNOŚĆ - co się stało?

      Podczas "tortur" procesora programem Prime95, po 30 min przy temp. 60°C nagle nastąpiło wyłączenie komputera i poczułem sąd spalenizny. Pierwsza myśl to wyciek cieczy z bloku zintegrowanego z pompką, jednak po szybkich oględzinach nie stwierdziłem żadnego wycieku, więc co się stało i co było powodem awarii?

Podejrzenia padły na procesor i płytę główną, jednak jak widać z wcześniejszych wykresów procesor miał temperaturę na poziomie "tylko" 60°C, a przecież na chłodzeniu CNPS10X "procek" pracował stabilnie nawet przy temperaturach bliskich 80°C, a na "boxowym" 88°C (wykres poniżej), a to już bardzo dużo.

Jeden z wykresów z mojej recenzji past termoprzewodzących (link)

Po sprawdzeniu platformy na trzech różnych zasilaczach zająłem się płytą główną, przecież sekcja zasilania była zasłonięta przez chłodnicę H80, poza tym radiatory zamontowane za tranzystorach wokół procesora nie miały żadnego nawiewu. Po godzinie poświęconej na sprawdzaniu płyty głównej i pamięci RAM ostateczna diagnoza padła na płytę główną, która nie dawała żadnych oznak życia. Po ok. 20 dniach serwis Gigabyte potwierdził moje podejrzenia, uszkodzona została sekcja zasilania procesora.

Pozostaje, więc pytanie jak to się dzieje, że na chłodzeniu "Zalmana" przy dużo wyższej temperaturze (czy nawet na chłodzeniu "boxowym", prawie 90°C ) nie doszło do awarii?

Jak widać poniżej Intel tak zaprojektował swoje chłodzenie, by ciepłe powietrze (czerwone strzałki) owiewało elementy znajdujące się wokół procesora.

Każde inne chłodzenie powietrzne np. typu Tower, także zapewniają odpowiednie chłodzenie elementów wokół procesora. Poniżej zdjęcie radiatora Zalman CNPS10X FLEX z dwoma wentylatorami, jak wiadomo wydmuchiwane powietrze z wentylatora ma kierunek rozchodzący się nie tylko do przodu, ale też lekko na boki (czerwone strzałki).

Jak widać powietrze skutecznie owiewa radiatory zamontowane na sekcji zasilania, wiec nagrzane powietrze sie nie kumuluje np. w radiatorach sekcji zasilania.

W przypadku H80 (zdjęcie powyżej) doskonale widać, że jeden radiator jest całkowicie zasłonięty przez chłodnicę i jeden z wentylatorów, ale to nie wszystko, przecież musiałem zdemontować jeden z wentylatorów, który miał za zadanie wyciąganie ciepłego powietrza na zewnątrz obudowy. To wszystko spowodowało skumulowanie się nagrzanego powietrza, a w efekcie końcowym przegrzanie elementów sekcji zasilania oraz trwałe uszkodzenie (spalenie) płyty głównej. 

PODSUMOWANIE

        Jeżeli planujecie zmianę chłodzenia na wodne, nie ważne czy to będzie zintegrowany układ jak testowany przeze mnie Corsair H80, czy typowy zestaw np. firmy EK (czyli blok, chłodnica, rezerwuar itp.), dodatkowo jeżeli Wasz sprzęt jest solidnie podkręcony zapewnijcie odpowiednie chłodzenie innym elementom (sekcja zasilania, mostek północny, RAM itp.). Pamiętajcie, czasem solidna cyrkulacja (tzw. przeciąg) w obudowie może nie wystarczyć, a wierzcie mi kilka tygodni bez komputera to nic przyjemnego.

Na sam koniec chciałem podziękować redakcji benchmark.pl za wypożyczenie sprzętu (Corsair H80) do testów oraz użytkownikowi tomcug. 

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sido107
  0
  Sprzęt odesłałem do redakcji, więc może znajdzie się ktoś chetny na test tego "cuda" :)

  Warto.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Po twoich przejściach na prawdę widać, że warto.
   Kto następny? :P
   • avatar
    kopczenko
    0
    w sumie to moglbym potestowac to troszke. ale nie ma co bo widac ze od flexa zauwazalnie lepsze.
    ciekawe co by sekcja i chlodzenie powiedzialo na 4,2ghz i 1,4V:D
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Ja tam mogę go przetestować i porównać np. do NH-C14 ;)
     • avatar
      Bakak
      0
      No chłopie powiem Ci, że miałeś niezłego pecha z ta płyta główną.
      Obecnie robię testy Corsair H100 i już parę razy zaliczyłem BSODa :/ jak na razie sekcja zasilania trzyma się dzielnie ale pewnie ma na to wpływ również to, że u mnie w obudowie jest zamontowanych 7 wentyli włączeni z tymi na H100 :P no i sekcja zasilania ma sporo miejsca na oddawanie ciepła :)

      W tekście chyba nie wpsomniałes czy Gigabyte wynienił ci płytę?

      pozdro
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Nie wierzę że to przez chłodzenie, pecha miałeś i tyle inna sprawa że wydajność tego chłodzenia jest żałosna.
       • avatar
        Szymon331
        0
        Dziwne, sekcja zasilania nie powinna paść nawet przez to że była zasłonięta radiatorem. Powinni Ci uwzględnić gwarancję.

        Według mnie to chłodzenie to lekka porażka. Sam u siebie bym właśnie tak zamontował chłodnicę ale według mnie zbyt mocno ingeruje to w rozkład elementów w obudowie. Szkoda zachodu dla takich wyników. Za recenzję oczywiście paluch w górę. Trochę skromna ale wiadomo nie z Twojej winy, ważne że coś przetestować zdążyłeś.
        Pozdrawiam.
        • avatar
         sido107
         0
         mój przypadek skłonił mnie do napisania tej recenzji po to by tacy jak Ty "UWIERZYLI".

         Jak byś uważnie przeczytał reckę to byś wiedział, że na zalmanie temp. dochodziła do 80*C, natomiast na H80 tylko 60*C - musisz przyznać że to naprawdę dużo :)
         • avatar
          0
          bardzo fajny tekst
          • avatar
           misiek12_sdz
           0
           Potencjał na reckę był duży, szkoda że się tak skończyło :(.
           I tak przy okazji to mój gigabyte mnie ostatnio też przeraża jeśli chodzi o sekcje zasilania. C2D miałem przez długi czas na 4GHz dopiero teraz sprawdziłem palcem temperatury sekcji i się ładnie zdziwiłem kiedy mnie oparzyło. Temp mobo w programach to ~35-40st a sekcja zasilania nawet przy mild oc 3,2GHz parzy. Pewnie przez chodzenie tower ale po 6 fazach spodziewałem się że uciągnie 2 rdzenie.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            sekcja zasilania nie ma prawa się spalić z powodu braku nawiewu z procka czy kiepskiego obiegu powietrza w obudowie szczególnie ze nie było OC extremalnego. Trzeba by zrobić test o ile podnosi się temperatura sekcji zasilania gdy w jej pobliżu jest ciepła chłodnica tego chłodzenia ale i to wątpię by mogło spowodować uszkodzenie. Podobne chłodzenia od dawna są sprzedawane i nie słyszałem o fali awarii z powodu przegrzania. A co do wydajności to to że jest lepsze od zalmana to żadna pociecha cała idea tego typu chłodzeń jest zła bo to takie zabawki dla szpanerów nie mają szans z klasycznym chłodzeniem lepszej klasy jak ninja 3 czy prolimatech genesis. Wydaje mi się ze wszyscy marnujemy czas pan który robi recenzje i my którzy czytamy chodź dobrze wiemy ze to chłodzenie i jemu podobne są do niczego. Bardziej interesuje mie recenzja poświęcona temperaturze sekcji zasilania i jej związku z OC stabilnością i żywotnością płyt.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             to miało być do sido107
             • avatar
              Paweł Kowalski
              0
              słabe podejscie do tematu, o wnioskach ktore nastąpiły "po" trzeba wiedziec i brac pod uwage przed rozpoczęciem montażu, po drugie słaba obudowa lub po prostu zamontownie chlodnicy w zlym miejscu(nad prockiem bylo by idealnie) po trzecie słaba płyta
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Jak dla mnie po prostu miałeś pecha teraz robią tak iż jedno przeszkadza drugiemu . Ja osobiście mam wiatraki 1x120 mm z przodu obudowy 1x80 z tyłu (wywiew powietrza ) i 1x80mm z boku obudowy czyli komputer dostaje spore ilości powietrza . Na lato otwieram obudowę i starcza a co do wodnego chłodzenia jakoś przekonać się nie mogę woda i prąd nie idą w parze
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                gigabyte to jeden z najlepszych producentów takze niewinił bym tutaj płyty na zdjęciach widać ze kolega ma zasilacz na dole obudowy a wystarczylo dac zasilacz ktory wyciaga cieple powietrze zamiast tej chlodnicy i nic by sie niestalo natomiast chlodnice umieścic w jakims mniej inwazyjnym miejscu
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 a jezeli chodzi o wiatraki w obudowie to niemam zadnego pracuje u mnie gtx560ti athlon2 x4 640 i 4x4gb 1600 kingstona to wszystko ciagnie chieftec 500w cft obudowa stoi kolo monitora i jest caly czas otwarta czyszczona co miesiąc [gaz] i niemam zadnnych problemów z grzaniem nawet przy delikatnym OC to dla wszystkich wariatów z 8 wiatrakami heheheeh

                 Witaj!

                 Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                 Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                 Połącz konto już teraz.

                 Zaloguj przez 1Login