Słuchawki

Jakość dźwięku, opinia

przeczytasz w 5 min.

Bezprzewodowo czy przez USB - jaka jest różnica w dźwięku?

Ujmując rzecz krótko - różnica jest, ale minimalna. Jest to moim zdaniem najważniejsza zaleta tych słuchawek, bo przewód USB ma solidny oplot, który ocierając o ubranie powoduje potężny efekt mikrofonowy w lewej słuchawce.

Doceniam jakość dźwięku 24 bit / 96 KHz przez przewód USB, ale jeśli miałbym wybierać między bardzo wysoką jakością z nieprzyjemnym efektem mikrofonowym, a minimalnie niższą, bez tego efektu, to bez zastanowienia wybieram łączność bezprzewodową. Zalet jest więcej niż wad.

Corsair Virtuoso RGB Wireless SE - słuchawki do gier

Obie metody przesyłania sygnału są cyfrowe i zapewniają niewielkie szumy, wyraźne dynamiczne brzmienie, mocne tony niskie i wysokie oraz całkiem niezły środek pasma.

Przez przewód USB można cieszyć się trochę lepszą dynamiką i szczegółowością w górnym zakresie częstotliwości, ale tylko w czasie słuchania muzyki z wysokiej jakości plików, takich jak FLAC 24/96 (lub lepszych).

Moim zdaniem nie ma jednak absolutnie żadnej różnicy w grach. Tutaj z pełnym przekonaniem, w stu procentach polecam łączność bezprzewodową.

Corsair Virtuoso RGB Wireless SE - bezprzewodowe słuchawki do gier

Duży zasięg, małe opóźnienia

Poza wysoką jakością dźwięku łączność bezprzewodowa cechuje się też zasięgiem około 12 metrów oraz bardzo niskimi opóźnieniami uzyskanymi dzięki technologii Corsair Slipstream Wireless.

Zasięg sprawdzałem u siebie w mieszkaniu i mogę napisać tylko tyle, że nie wystarczyło mi mieszkania, żeby dźwięk zaczął przerywać. Mogłem bez problemu chodzić po wszystkich pokojach słuchając muzyki i jakość pozostawała dokładnie taka, jak wtedy gdy siedziałem metr od komputera.

Innymi słowy: jest dobrze!

Gran Turismo Sport

Wiedźmin 3

Równie optymistycznie wygląda kwestia opóźnień w transmisji sygnału bezprzewodowego. Corsair Slipstream Wireless sprawia, że nie słychać różnicy w stosunku do przewodu nawet w najbardziej dynamicznych grach. Wystrzały z broni następują dokładnie w momencie kliknięcia myszką. Trzeba jednak pamiętać, że liczą się też opóźnienia samej myszki jeśli jest bezprzewodowa.

STALKER Zew Prypeci

Jakość dźwięku w grach

W grach słuchawki spisują się perfekcyjnie. Charakterystyka brzmienia jest znakomicie dopasowana pod kątem gier akcji, w których słychać wiele efektów specjalnych. Typowe, popularne gry wieloosobowe są tutaj idealnym przykładem.

Słuchawki Corsair Virtuoso RGB Wireless SE generują mocne basy, które dobrze łączą się z całkiem wyraźnymi tonami średnimi. W grach raczej nie ma większych szans, żeby tony niskie były miękkie, ale na pewno są mocne.

Nie musicie się też martwić o głośność. Słuchawki Virtuoso SE grają głośniej niż potrzeba. Ja niemal cały czas grałem przy głośności 30 - 40% i dla mnie było to maksimum komfortowej głośności przez dłuższy czas. Nie chodzi o to, że słuchawki grają źle przy wysokiej głośności. Wręcz przeciwnie - grają dobrze, ale nie widzę sensu w głośniejszym słuchaniu, bo chcę coś słyszeć na starość. ;)

Corsair Virtuoso RGB Wireless SE - obrotowe obudowy

W czasie grania bez problemu byłem w stanie określić kierunek nawet cichych dźwięków. Stereofonia jest bardzo dobra. Dźwięki pojawiają się blisko uszu i są bardzo bezpośrednie.

Wirtualnego dźwięku przestrzennego 7.1 nie trzeba włączać - stereo jest w stu procentach wystarczające. Dźwięk 7.1 ani nie jest lepszy pod względem szczegółowości, ani czystości.

Jakość dźwięku w czasie słuchania muzyki

Jak przystało na słuchawki do gier Corsair Virtuoso RGB Wireless SE mają odmienną charakterystykę brzmienia od większości słuchawek projektowanych z myślą tylko o muzyce.

Słuchawki Corsair generują zazwyczaj dość małą przestrzeń. Nie są może klaustrofobiczne (choć to zależy od utworu), ale grają blisko i bezpośrednio. Jest to zaletą w większości gier, ale w muzyce już nie koniecznie, bo czasami brakuje odrobiny oddechu, luzu.

Corsair Virtuoso RGB Wireless SE - mikrofon

Czy Corsair Virtuoso SE nadają się w ogóle do muzyki?

Moim zdaniem tak, głównie do muzyki elektronicznej w stylu drum & bass, ewentualnie rapu lub niekiedy jazzu. Trochę mniej do muzyki gitarowej ze względu na zbyt dominujące tony niskie i ostre tony wysokie (choć można to próbować skorygować).

Jeśli lubicie słuchawki grające "blisko ucha", z dość wąską sceną, punktowo, ale z wysoką mocą, to Virtuoso SE powinny przypaść Wam do gustu.

Corsair Virtuoso RGB Wireless SE

Childish Gambino - This Is America

Niskie częstotliwości mają średnią moc, ale na plus liczę to, że nie przesłaniają wokalu, który jest bardzo wyraźny i jeszcze mocniejszy. Ogólnie charakterystykę dołu określiłbym jako dość twardą z lekko zmiękczoną linią basową. Ważne jest też to, że tony wysokie nie są zbyt ostre. Dół i góra grają blisko uszu, a wokal szerzej, bardziej na bokach.

ABRA - U Kno

Linia basowa jest bardzo mocna, ale na szczęście dobrze odseparowana od wokalu (nie przesłania go nawet przy wysokiej głośności). Basy potrafią schodzić nisko, ale nie porównałbym ich do subwoofera, raczej do klasycznego głośnika niskotonowego w kolumnie podłogowej. Środek jest czysty, lekko ochłodzony, scena jest dość głęboka, ale niezbyt szeroka (szerzej jest tylko w niektórych partiach wokalu). Tony wysokie nie są za ostre. Dynamika i szczegółowość są dobre.

Simply Red - Jericho 12" Extended Mix (2008 Remaster)

Lekkie i czyste brzmienie. Separacja dźwięków jest w miarę dobra, tony wysokie ładnie rozchodzą się na boki, ale średnie i niższe grają blisko, przez co utwór traci trochę uroku. Wokal jest czysty, ale bywa trochę za mocny, przy wyższej głośności dość ostry i denerwujący. Tony niskie pojawiają się właściwie na granicy z tonami średnimi - są dość słabe i chłodne. Ogólnie słucha się całkiem przyjemnie do połowy głośności, szkoda tylko, że przestrzeń nie jest szersza.

Corsair Virtuoso RGB Wireless SE - zdejmowane poduszki

Metallica - Confusion

Dolny zakres częstotliwości trzeba korygować, bo domyślnie jest za mocny i potrafi deformować gitary. Wokal jest zupełnie w porządku (charakterystyka słuchawek sprawia jednak, że głos ludzki jest świetnie reprodukowany w większości sytuacji). Perkusja daje radę, choć jej separacja z gitarami pozostawia trochę do życzenia. Tony wysokie, głównie talerze perkusji przy wyższej głośności bywają zbyt ostre.

50 Cent - Just A Lil Bit

Tutaj tony niskie wybrzmiewają z największą mocą i bardzo miękko. Zdecydowanie schodzą najniżej z wszystkich wymienionych utworów. Przyjemnie, miękko, ciepło wibrują, wybrzmiewają długo, są mocne i co ważne nie deformują się nawet przy wysokiej głośności. Nawet muszę przyznać, że rozchodzą się lekko na boki, co zwiększa wrażenie przestrzeni. Środek jest cofnięty, ale wokal jest bardzo wyraźny i czysty w całym zakresie głośności. Tony wysokie są ochłodzone, punktowe, dość czyste, ale przy wyższej głośności mają za dużą moc (trzeba je korygować). Separacja i dynamika są bardzo dobre.

Corsair Virtuoso RGB Wireless SE - słuchawki dla graczy

Dobry czas pracy

Nie będzie chyba zaskoczeniem jeśli napiszę, że wszystko zależy od sposobu używania słuchawek, a głównie od głośności.

Używając słuchawek z głośnością około 40% (w zupełności wystarczającą w grach, a nawet w muzyce) oraz z wyłączonym podświetleniem LED możemy faktycznie uzyskać te deklarowane 20 godzin pracy na baterii. Dodatkowym bonusem może być też odłączenie mikrofonu jeśli ktoś nie gra w gry wieloosobowe. Przy wyższej głośności, z ciągle aktywnym mikrofonem i diodami RGB słuchawki będą grały kilkanaście godzin.

Corsair Virtuoso RGB Wireless SE - opinia

Słuchawki imponują pod względem komfortu, jakości wykonania, wyglądu i jakości dźwięku w grach. Po prostu czuć, że mamy do czynienia ze sprzętem wysokiej klasy.

Grają bezprzewodowo niemal równie dobrze jak przewodowo. Dźwięk w grach jest znakomity - dokładnie taki jakiego oczekiwałbym od tego typu słuchawek. Do muzyki też się nadają, ale pod warunkiem, że ktoś lubi bardzo bliskie, bezpośrednie brzmienie. Słuchawki cechują się mocnymi tonami niskimi, bardzo wyraźnym wokalem i czystymi (choć czasami trochę za mocnymi) tonami wysokimi.

Mają też odłączany mikrofon, którego jakość umożliwia swobodną, zrozumiałą komunikację głosową w grach, a nawet po podłączeniu do smartfona w rozmowach telefonicznych. Czas pracy na baterii do 20 godzin jest w zupełności wystarczający, tym bardziej, że każde podłączenie do USB w komputerze doładowuje akumulator.

Corsair Virtuoso SE

Corsair Virtuoso RGB Wireless SE kosztują 799 zł na start, więc do bardzo tanich nie należą, ale dają poczucie jakości pod każdym względem. Zaliczam je do grona najlepszych słuchawek do gier.

Corsair Virtuoso RGB Wireless SE - ocena

 • łączność bezprzewodowa (PC i PS4 przez moduł Wi-Fi)
 • łączność przewodowa cyfrowa i analogowa (USB i 3,5 mm)
 • wysoka jakość dźwięku (DAC 24bit/96KHz)
 • bardzo dobra jakość mikrofonu (można go też odłączyć)
 • czas pracy bezprzewodowej ok. 20 godzin
 • słuchawki są duże i wygodne
 • znakomita jakość wykonania
 • elegancki wygląd
 • logo z podświetleniem RGB
   
 • komunikaty głosowe niedostępne w języku polskim
 • silny efekt mikrofonowy powodowany przez oplot na przewodach
 • za małe oznaczenia lewa / prawa

96%

Super ProduktSuper DesignSuper Jakość

Wygraj słuchawki Corsair Virtuoso RGB Wireless SE w konkursie

Wystarczy odpowiedzieć na 4 pytanie, by wygrać testowane słuchawki. Zapraszamy do udziału w konkursie.

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bodziokrak
  0
  Blisko tej ceny można kupić ATH-M50xbt, które przypuszczam że zmiażdżą te słuchawki (no może po za mikrofonem) dokupując porządny dongle bluetooth (jak ja poruszam się po całym mieszkaniu żadnych przycięć) około 40h działania no i bardziej uniwersalne w razie potrzeby można sparować z telefonem. Co do łączności bezprzewodowej, różnice względem kabla zaczęły się zacierać, kiedyś nie mogłem sobie wyobrazić jak można pracować myszką bezprzewodową, po przesiadce wiem że już nigdy nie wrócę do połączeń kablowych. Powyższe słowa nie dotyczą "audiofili" oni potrafią wyczuć z czego wykonana jest izolacja przewodu puszczając swój ulubiony kawałek i nie tkną się słuchawek za mniej niż 2000zł. Dla twardo stąpających po ziemi bohater artykułu również będzie więcej niż satysfakcjonujący.
  • avatar
   voxcordi
   -3
   Zamknięte, bezprzewodowe... NEVER!
   • avatar
    Emisariusz_
    0
    Właśnie rozglądam się za nowymi słuchawkami i ten model bardzo mi pasuje - stylistyka, bezprzewodowe :) jakość dźwięku trzeba będzie samemu przetestować. Mikołaj tuż tuż ;)