Routery

Podsumowanie

przeczytasz w 1 min.

D-Link DIR-880L można zaliczyć do najwydajniejszych rozwiązań sieciowych w klasie routerów domowych z WiFi. Choć na rynku pojawiają się rozwiązania klasy AC2350 (np. Netgear Nighthawk R7500 X4) to wykorzystanie ich potencjalnych możliwości – szczególnie standardu 802.11ac jest obecnie prawie niemożliwe, ze względu na brak urządzeń klienckich pracujących z tą szybkością.

Przebudowane menu D-Linka i jego intuicyjność, to duży ukłon w kierunku użytkowników domowych. Dwa porty USB nieźle dające sobie radę podczas kopiowania danych, obsługa SharePort Plus i mydlink, a także serwera VPN pozwalają na pełniejsze wykorzystanie routera zarówno w sieci domowej, jaki podczas pracy zdalnej. Biorąc pod uwagę zakup DIR-880L warto także wziąć pod uwagę wydajność urządzeń klienckich, bo to w dużej mierze także od nich zależy ogólna wydajność połączeń zarówno przewodowych jak i bezprzewodowych.

 Opinia redakcji
 plusy:
Nowy interfejs – dedykowany ekranom dotykowym,
Usługa mydlink,
Obsługa Shareport Plus,
Bardzo dobra wydajność
 minusy:
Interfejs konfiguracyjny wymaga niewielkich poprawek – np. brak tablicy rezerwacji adresów IP DHCP
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 699 zł
 

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    2
    Kolego, chyba żartujesz, że kupisz ten złom :/
    700 złotych to w tym segmencie znajdziesz coś o wiele lepszego, np. Asus'a albo nawet i Cisco (tak tak, ze standardem AC).
    Posiadam Archera z TP-Linka, który po roku użytkowania, ma lepsze wyniki niż w/w D-Link a w dniu premiery kosztował około 450 złotych.

    Jeżeli miałbym na coś zmieniać, co oczywiście rozmontuje wszystkie te "pseudo routery" to tylko Linksys 1900ac - ale jeszcze mi szkoda 1150 PLN kiedy w podobnej cenie mamy już kozackie MikroTiki.

    Ehh tandeta i ciemnota z Chin, a ludzie łykają jak kaczka chlebek w Łazienkach.

    Pozdro
    • avatar
      2
      Chwila chwila - w standardzie 802.11ac router oferuje ponad 600 Mb/s. Zerknij jeszcze raz proszę na wyniki testów.

      200-250 Mb/s masz w 802.11n 5 GHz.
      200-261 Mb/s masz w 802.11n 2,4 GHz z kartą 600 Mb/s
      ponad 100 Mb/s w 802.11n 2,4 GHz

      • avatar
        _Red_
        1
        z ciekawosci, jest gdzies jakies zestawienie routerow w jakis przedzialach cenowych... polecane, co lepsze, co gorsze? czas mi zmienic sprzet na gigabitowa siec i gdzies marginalnie bezprzewodowo udostepnic cos... masa tego i nie zawsze wiadomo co wybrac aby bylo to w miare optymalnym rozwiazaniem. jakby ktos mial jakis link, to prosze o wstawienie.
        • avatar
          thomasott
          1
          tu ogólny ranking i dobra stronka z ocenami routerów: http://www.smallnetbuilder.com/rankers/router/view
          • avatar
            Fiona
            0
            a ludzie łykają jak kaczka chlebek w Łazienkach.

            Za ten tekst masz u mnie plusa !!!
            • avatar
              -1
              Lord_Nikkon - to polecam podpiąć się kablem. Ba! Ostatnio 10GbE stały się w miarę tanie... Bo jakiego routera AC byś nie wziął, Ba! Jakiegokolwiek routera 802.11n to zawsze (w dużym zaokrągleniu) będziesz miął połowę tego co na opakowaniu. Może gdybyś dokładniej wczytał się w dokumentację i standaryzację IEEE 802.11n i 802.11ac, to pewnie wziąłbyś pod uwagę, że owe AC1300, AC1750, AC1900, itd., itd. to w przypadku każdego producenta przynęta. I tak też było w przypadku 802.11n (2,4 GHz). A co faktycznie oznacza AC1300 - odsyłam do standardów.
              • avatar
                lazeroth
                -2
                świetny, wyczerpujący test - już wiem jaki będzie mój następny router!
                • avatar
                  Lord_Nikkon
                  -14
                  Poprawcie mnie jeśli się mylę ale urządzenie w zakresie 5GHz ma oferować 1300Mbps a tutaj nie ma nawet połowy tej wartości (bardziej zbliżona jest do 300n). Ja wszytko rozumiem, że to co jest napisane na opakowaniu często mija się z tym co mamy w rzeczywistości ale Panowie -1/4 - 1/5 wydajności (prędkości) chyba nie zasługuje na miano "Bardzo dobra wydajność". Te wyniki nawet w przybliżeniu nie są tożsame z 1 gigabitową siecią. W sieciach kablowych (wiem że porównanie nie najlepsze ale zawsze) mając do czynienia z 1Gbps jestem w stanie zbliżyć się spokojnie do 950Mbps i to jest wynik a tutaj ledwo 250Mbps czyli na pewno nie sieć gigabitowa. Oczywiście może za to ponosić odpowiedzialność wiele rzeczy jak np słabe karty sieciowe z małym zyskiem energetycznym ale podobne wyniki można osiągnąć na słabszych wersjach urządzeń standardu N i to za mniejsze pieniądze. Pomijam już fakt że menu D-linka kojarzy mi się z routerami Asus'a nawet ikonki wyglądają tak samo. Jak dla mnie strzał w kolano z tym routerem. Wzornictwo ok ale wydajność sieci radiowej - słaba. Tak przy okazji. Czy autor testu zmienił standardowe NTFS (podczas testów samby) na ext3? Jak pokazuje życie (np w moim asusie) zmiana typu partycji bardzo zmienia wyniki (zazwyczaj na plus).

                  Pewnie edycje DD-WRT czy Gargoyle (bądź co bądź bazująca na DD-WRT) poprawią te wyniki jak np w starszych routerach Netgeara (np WNDR 3700). Ostatnio testowałem dla klienta komputer wyposażony w antenę AC (karta sieciowa wbudowana w płytę) z nowym routerem Asus'a (uparł się na AC) i powiem Wam, że wyniki były lepsze ze względu na większe anteny ale do 1Gbps było naprawdę daleko. Zresztą o co kruszę kopię już od wielu lat sieci Wifi pracują na pół gwizdka (lub na ćwierć) w stosunku do tego co jest napisane na opakowaniu, jednak to denerwuje, bo w wypadku tego urządzenia (i tych testów) powinniśmy raczej mówić o pełnej prędkości 300n a nie 1300n.
                  • avatar
                    euclid
                    0
                    test do 880L - http://www.trustedreviews.com/d-link-dir-880l-wireless-ac1900-router-review. Szczególnie dobry na 15 metrach przez 2 ściany
                    • avatar
                      0
                      Lord_Nikkon - zerknij proszę uważnie, ale to bardzo uważnie na to co jest napisane nad wykresami - please! :)

                      A co do połowy transferu - w większości przypadków można założyć, że realnie będzie to połowa tego co jest napisane na opakowaniu. Standard IEEE 802.11 abgn czy ac zawsze taki i był i tego nie zmienisz. I nieważne czy to będzie sprzęt na litrerę D, C, E, B, A, M, L, U, Z, T... Nazwy sprzętów sam rozszyfruj.