Darmowe programy do odzyskiwania danych - TOP 5
Oprogramowanie

Darmowe programy do odzyskiwania danych - TOP 5

przeczytasz w 5 min.

Jaki jest najlepszy darmowy program do odzyskiwania danych? Trudno wybrać jeden, dlatego mamy dla ciebie kilka propozycji. Oto najlepsze sposoby, by poradzić sobie z problemem niechcianej utraty plików, spowodowanej błędem systemu, infekcją albo po prostu nieuwagą użytkownika.

Odzyskiwanie danych z dysku, pendrive’a czy karty SD nie jest wcale takie proste. Na szczęście są programy, które skutecznie pomagają przywrócić pliki utracone czy to przez przypadkowe ich usunięcie, błąd systemu czy też infekcję, a część z nich jest dostępna bezpłatnie. W tym rankingu przedstawiamy właśnie te najlepsze darmowe programy do odzyskiwania danych w systemie Windows 10 (lub starszym). 

Jaki darmowy program do odzyskiwania danych wybrać? Ranking 2021:

Odzyskiwanie danych z dysku, karty SD lub pendrive’a. Jak się za to zabrać?

Jak przywrócić usunięty dokument czy skasowane zdjęcie? Można na przykład oddać sprzęt do specjalistycznego serwisu, ale to wiąże się często z dużymi wydatkami, których... wcale nie trzeba podejmować. Trzeba bowiem wiedzieć, że można to zrobić samemu. Służą do tego aplikacje typu „recovery” i choć większość z nich to programy płatne, to zwykli użytkownicy rzadko tak naprawdę potrzebują tak zaawansowanych narzędzi.

Alternatywą dla tych płatnych są darmowe programy do odzyskiwania danych. Są one przeważnie proste w obsłudze, a równocześnie całkiem skuteczne, szczególnie jeśli podejmie się działania szybko (a plik został skasowany w sposób standardowy, a nie na przykład przy użyciu programu przeznaczonego do trwałego usuwania danych). Oczywiście nie każde narzędzie spisuje się równie dobrze, stąd też to zestawienie.

Jedne programy radzą sobie lepiej w pewnych sytuacjach, drugie – w innych, ale tak naprawdę trudno jednoznacznie określić, które w jakich. Dlatego też polecamy nie jakąś jedną konkretną aplikację, lecz pięć różnych (a na dokładkę jeszcze jedną). Wierzymy, że któraś z nich okaże się pomocna w twojej sytuacji. Czas, by powiedzieć sobie na ich temat nieco więcej.

Oto najlepsze programy do odzyskiwania danych za darmo

Disk Drill

 • Producent: 508 Software, licencja: bezpłatna (prywatna), systemy: Windows 10/8/7/Vista/XP
 • Pobierz Disk Drill ze sprawdzonego źródła

Program Disk Drill (znany wcześniej pod nazwą Pandora Recovery) oferuje przyjazny użytkownikowi interfejs. Ze skutecznością bywa różnie, ale i tak znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o bezpłatne rozwiązania – dlatego też jest wiele osób, którym faktycznie pomógł. 

Jego działanie rozpoczyna się od skanowania dysku w celu utworzenia indeksu istniejących i nieistniejących już katalogów i plików. Tak utworzony indeks można przeszukać ręcznie lub skorzystać z wyszukiwarki, podając te informacje o poszukiwanym dokumencie, zdjęciu czy filmie, które znamy (takie jak nazwa, rozmiar, rozszerzenie czy data utworzenia). Wybierz następnie, gdzie mają pojawić się odnalezione dane i… to wszystko. 

Disk Drill screen

Aplikacja radzi sobie z odzyskiwaniem plików z dysków twardych i pamięci flash, a nawet potrafi odzyskać utraconą partycję. Wypada jednak zaznaczyć, że bezpłatna wersja programu Disk Drill jest przeznaczona wyłącznie do użytku prywatnego i pozwala odzyskać maksymalnie 500 MB utraconych danych z woluminów FAT/NTFS.

TestDisk & PhotoRec

 • Producent: CGSecurity, licencja: bezpłatna (freeware), systemy: Windows/Linux/macOS
 • Pobierz TestDisk & PhotoRec ze sprawdzonego źródła

To w pełni bezpłatny program o bardzo dużych możliwościach, który początkujących użytkowników może zniechęcać jednak swoim interfejsem. Bez wątpienia to on właśnie jest największym minusem, ale jeśli chce się odzyskać pliki, to warto zacisnąć zęby i dać mu szansę. Tak jak sugeruje to nazwa, w rzeczywistości jest to pakiet dwóch narzędzi, które pozwalają na odzyskiwanie utraconych danych. 

TestDisk służy przede wszystkim do przywracania usuniętych partycji i sektorów rozruchowych (FAT32 i NTFS), co może okazać się przydatne na przykład po instalacji linuksowej dystrybucji. Umożliwia zlokalizowanie EXT2/3/4 Backup SuperBlock, odzyskanie usuniętych elementów z systemów plików FAT, exFAT, NTFS oraz EXT2, a także skopiowanie plików z usuniętych partycji FAT, exFAT, NTFS oraz EXT2/3/4.

TestDisk & PhotoRec screen

Jego cennym kompanem jest PhotoRec – narzędzie, które umożliwia odzyskiwanie usuniętych plików: dokumentów, archiwów i – przede wszystkim – zdjęć, które „zniknęły” z dysków twardych i innych nośników pamięci. Podobnie jak TestDisk cechuje się przy tym bardzo dużą skutecznością, a do tego oferuje także graficzny interfejs, co ułatwia obsługę tym mniej zaawansowanym użytkownikom. 

Recuva

 • Producent: Piriform, licencja: bezpłatna (prywatna), systemy: Windows 10/8/7/Vista/XP
 • Pobierz Recuva ze sprawdzonego źródła

Recuva to najpopularniejszy, a zarazem jeden z najbardziej skutecznych programów do odzyskiwania plików – przede wszystkim tych, które przez przypadek zostały usunięte „dopiero co”. Innymi słowy: najlepiej radzi sobie w sytuacjach, gdy próba odzyskania pliku ma miejsce zaraz po jego usunięciu (z dysku twardego lub karty pamięci) i nie ma większego znaczenia to, czy został on skasowany przez błąd użytkownika czy też na przykład w wyniku infekcji.

Program został stworzony przez Piriform, a więc autora narzędzia CCleaner i tak jak ono, cechuje się szeroko rozumianą prostotą. Ta cecha nie tylko sprawia, że korzystanie z aplikacji jest dziecinnie proste, ale też zapewnia odpowiednie przyspieszenie całego procesu. Wiążącym się z nią atutem bez wątpienia są też niskie wymagania sprzętowe. Zdecydowanie nie jest to narzędzie doskonałe, ale spośród tych darmowych jest mu do takiego tytułu bardzo blisko.

Recuva screen

Tak na marginesie – co ciekawe, jedną z najlepszych funkcji Recuva jest ta zupełnie odwrotna do opisywanej. Program oferuje mianowicie skuteczne i trwałe usuwanie plików – robi to tak, by żadne narzędzie nie było w stanie ich odzyskać.

Stellar Free Data Recovery Software

Stellar Free Data Recovery Software to jeden z najnowszych programów tego typu, ale szybko udowodnił swoją skuteczność na komputerach wielu użytkowników. Efektywnie odzyskuje utracone dane i pozwala je wygodnie przeszukiwać. Radzi sobie z dyskami HDD i SSD, z pendrive’ami i kartami SD oraz z najróżniejszymi plikami zapisanymi na tych nośnikach: od dokumentów, przez muzykę, po filmy i zdjęcia. 

Korzystanie z programu jest dziecinnie proste i ogranicza się do trzech kroków: wybierasz typ nośnika i pliku, skanujesz urządzenia i zapisujesz dane, które odzyskał dla ciebie Stellar Free Data Recovery Software. Przejrzysty interfejs dodatkowo to wszystko ułatwia. 

Stellar Free Data Recovery Software screen

Już w bezpłatnej wersji potrafi zrobić, co do niego należy, nawet w przypadku sformatowanych nośników i plików zapisanych na szyfrowanych dyskach. Co więcej, nie wymagając opłat umożliwia odzyskanie aż 1 GB danych, co jest wynikiem zdecydowanie lepszym niż u konkurencji. 

DMDE Free Edition

 • Producent: DMDE Software, licencja: bezpłatna (prywatna), systemy: Windows 10/8/7/Vista/XP
 • Pobierz DMDE Free Edition ze sprawdzonego źródła

Zdecydowanie nie ma najprzyjaźniejszego interfejsu. Można to jednak programowi DMDE wybaczyć, bo w zamian otrzymujemy narzędzie, które niezwykle sprawnie radzi sobie z odzyskiwaniem danych. Obsługuje wszystkie popularne formaty plików i choć w darmowej wersji ma pewne ograniczenia, żadne z nich nie powinny być powodem do rezygnacji z dania mu szansy. 

DMDE nie wymaga instalacji (co mogłoby spowodować nadpisanie danych, które próbuje się odzyskać). Wystarczy wrzucić program na pendrive’a, a tego ostatniego podłączyć do portu USB w komputerze. Po jego uruchomieniu możesz rozpocząć wyszukiwanie i odzyskiwanie plików, jak również dysków i partycji, które stały się niewidoczne dla systemu Windows. Dzięki specjalnym algorytmom radzi sobie nawet w sytuacjach, gdy inne narzędzia zmuszone są się poddać. 

DMDE Free Edition screen

Znów na marginesie – DMDE to także rozbudowane narzędzie to zarządzania partycjami, edytowania i klonowania dysków czy konfiguracji macierzy RAID. 

Windows File Recovery

Na koniec bonus w postaci autorskiego programu Microsoftu dla użytkowników Windows 10. Gigant z Redmond uznał, że skoro sam stworzył ten system, to najlepiej wie, jak odzyskać pliki, które z tego lub innego powodu zniknęły z komputerowego dysku, pendrive’a czy karty pamięci. 

Windows File Recovery – bo tak się nazywa – jest programem dostępnym zupełnie za darmo. Wystarczy go pobrać i zainstalować, a następnie uruchomić z poziomu wiersza poleceń – komendą winfr. Brak graficznego interfejsu może być dla części użytkowników przeszkodą, ale jak to zwykle bywa, coś za coś. 

Windows File Recovery screen

Narzędzie Microsoftu dobrze sprawdza się przy odzyskiwaniu dokumentów, archiwów i plików multimedialnych w systemach NTFS, FAT, exFAT i ReFS. Dlatego też – choć wspominamy o nim na samym końcu – może warto zacząć właśnie od niego.

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kokosnh
  3
  Ale ja bym jednak bardziej skupił się na ograniczeniach i jednak je podał dla DMDE, TestDisk & Photo Rec i Recuva.
  Od siebie mogę polecić easeus data recovery wizard free, można odzyskać do 1GB danych darmowo, kolejne 1GB jeśli coś tam na FB zrobimy (wystarczy kliknąć przycisk, nie trzeba nic więcej). Bardzo ładnie odzyskuje dane, razem z strukturą katalogów, nazwami i formatami plików.
  Do odzyskiwania partycji, mogę polecić programy pokroju minitool partition wizard free itp. (jest kilka programów o tej samej funkcjonalności i interfejsie).
  Oczywiście należy pamiętać o podstawowych rzeczach, próby odzyskiwania danych z uszkodzonych fizycznie nośników mogą się wiązać z utratą danych.
  Nieumiejętne próby odzyskania danych, również mogą się wiązać z utratą danych (np nadpisanie części danych, przez pobranie instalacji programu do odzyskiwania danych).
  Pamiętać aby pobierać, instalować (oprogramowanie do odzyskiwania danych) i zapisywać odzyskane dane na innych nośnikach, niż ten z którego odzyskujemy dane.
  Odzyskujemy dane spod innego systemu, jeśli odzyskujemy dane z nośnika z systemem (aby system działający na tym nośniku, sam nie nadpisał przypadkiem danych).
  No i uważajcie na wszelkiej maści cracki płatnych narzędzi itp, mogą zawierać wirusy
  • avatar
   zack24
   1
   Recuva dobry do niewielkiej ilości danych. Faktycznie prosty, ale te reklamy...
   • avatar
    fonzie
    -1
    Ja do odzysku używam Active file recovery.
    Sprawdza się świetnie...
    • avatar
     greghostor
     -9
     Jak usuniesz do kosza to żadnych danych nie odzystkasz tymi programikami na winowsiku.
     • avatar
      JKRecovery_pl
      0
      Wypadałoby dodać, że z dysków SSD przy włączonej funkcji TRIM nie odzyskamy danych. Jedyne co zobaczymy to śmieci z MFT. I takich programów używamy tylko przy skasowanych danych lub rozsypanych partycjach. Nigdy przy zajechanych nośnikach, po upadkach itp.
      • avatar
       enter-serwis.com
       0
       Niestety często ludzie próbują odzyskać dane z uszkodzonych nośników, co prowadzi do pogłębienia uszkodzenia oraz nie rzadko do zwiększenia kosztów odzyskania danych. Warto zaznaczyć, że ww. programy można wykorzystać w przypadku skasowania danych (nie zadziała w przypadku dysków SSD z włączoną funkcją TRIM)