Gadżety

Papieros w wersji elektronicznej

artykuł sponsorowany, przeczytasz w 2 min.

E-papierosy są przeznaczone dla osób pełnoletnich. Redakcja benchmark.pl w żaden sposób nie zachęca do korzystania z e-papierosów. Prezentujemy jedynie produkty tego rodzaju od strony technologicznej, użytkowej i oferty rynkowej.

Galopujący postęp sprawia, że stare urządzenia zastępowane są przez nowe. Kto jeszcze dekadę temu mógł przypuszczać, że papierosy zostaną zastąpione przez ich elektroniczne odpowiedniki? Nie ma co ukrywać, że palenie tytoniu jest paskudnym i chorobotwórczym nałogiem, który daje się we znaki nie tylko palącym, ale zwłaszcza osobom postronnym. Nieprzyjemny zapach, rakotwórcze działanie, uzależnienie od nikotyny, substancje smoliste - to wszystko można wymienić jednym tchem. Papieros w wersji elektronicznej niweluje większość tych negatywnych cech. Liquid (płyn do e-papierosów, zamieniany we wdychaną parę) nie zawiera substancji smolistych, tylko nikotynę i jest bezzapachowy, bądź charakteryzuje się delikatnym aromatem wybranego smaku. W żadnym wypadku nie można jednak powiedzieć, że e-papieros to urządzenie które nie ma wpływu na zdrowie i używanie go "dla sportu" jest pomyłką. Szczegółowe badania na temat wpływu e-papierosów i płynów nikotynowych na zdrowie prowadzi eSmokingInstitut - jedyna europejska placówka tego typu. Jest to produkt dla osób palących i może pomóc w całkowitym rzuceniu tego nałogu, ale oczywiście nie ma na to żadnej gwarancji - tu może pomóc tylko silna wola i chęć uwolnienia się od "dymka".

Budowa e-papierosa jednorazowego

Jak działa e-papieros? Budowa i działanie może się nieco różnić w zależności od modelu (modele jednorazowego i wielorazowego użytku), jednak ogólna zasada pozostaje ta sama.

  • wciśnięcie przycisku (lub wdech wykrywany przez sensor) uruchamia zespół grzewczy
  • liquid (ciecz zawierająca nikotynę) w pojemniku zostaje odparowany przez zespół grzewczy zasilany bateryjnie
  • para wodna wydobywa się z urządzenia tak samo jak dym z klasycznego papierosa

Jak długo potrafią działać e-papierosy jednorazowego użytku, na ile wystarcza pojemnik liquidu lub bateria w modelach wielorazowego użytku? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, podobnie jak na pytanie, na ile starcza paczka papierosów - dla jednego może być to dzień, a dla innego może to być miesiąc. Jednorazowe e-papierosy nie wymagają uzupełniania liquidu oraz ładowania baterii - po wykorzystaniu po prostu je się wyrzuca.