Głośniki

Edifier MP700

przeczytasz w 4 min.

Edifier MP700

Na sam deser zostawiliśmy sobie model MP700. Jest to najlepszy głośnik Bluetooth z oferty Edifiera, stworzony dla osób wymagających możliwie najlepszego brzmienia, nawet od przenośnych konstrukcji.

Jakość z najwyższej półki idzie jednak w parze z wysoką ceną wynoszącą 799 zł. Dużo? Jak na przenośny głośnik Bluetooth owszem. Pamiętajmy jednak, że jest to topowy model, który zdecydowanie odstaje od poprzednich głośników.

Edifier MP700 test

Budowa i jakość wykonania

Po odpakowaniu głośnika z eleganckiego kartonu odrazu czuć, że nie mamy do czynienia z zabawką, tylko wysokiej klasy sprzętem audio. Zdecydowana większość zewnętrznej konstrukcji została wykonana z metalu, dlatego jest ona ciężka i solidna, jednocześnie nie wpływając negatywnie na jej mobilność.

Nie zaznamy tutaj tandetnego plastiku oraz innych tanich rozwiązań. Najlepszym tego przykładem jest wykonany z pojedynczego kawałka metalu uchwyt ułatwiający przenoszenie MP700 pomiędzy miejscami.

Edifier MP700 panel sterowania

Przetworniki kryją się za ażurową, metalową ścianą, która dodatkowo została od wewnątrz pokryta akustycznie obojętnym materiałem chroniącym przed zabrudzeniem. Góra oraz dół zostały obłożone przyjemną w dotyku, satynową gumą.

Dla wielu głośnik ten nie będzie szczytem estetycznego piękna - jedni uznają go za zbyt nudny i stonowany, mi natomiast podoba się jego wzornictwo, a w szczególności deseń maskownicy.

Edifier MP700 przód

Gusta są różne, jednak nikt z pewnością nie zaprzeczy mu dużej wytrzymałości, która jest niezbędna do długotrwałej, bezproblemowej pracy. Obudowa bez problemu oprze się codziennemu zużyciu, a nawet wyzwaniom jakie czekają na przenośny sprzęt audio poza domem.

Edifier w przypadku tego modelu również deklaruje odporność na wodę oraz kurz na poziomie IP54 - nie jest więc mu straszny deszcz ani nawet większe zachlapanie. Nie rekomendowałbym jednak brać go pod prysznic lub kąpać się z nim w morzu.

W górnej części głośnika umieszczono minimalistyczny panel sterowania. Składa się on jedynie z 3 przycisków: zasilania oraz dwóch (+/-), odpowiadających za regulację głośności i przemieszczanie się pomiędzy utworami. Obok nich umieszczono antenę NFC do szybkiego parowania Bluetooth.

Edifier MP700 składana rączka

Ładowarka dedykowana oraz funkcja powerbanka

W prawej ścianie urządenia ukryto pod gumową zaślepką gniazdo AUX 3,5 mm, wejście ładowarki 5V oraz port USB. Głośniczka niestety nie można naładować przy pomocy dowolnej ładowarki zakończonej wtykiem micro USB lub USB-C. Wybierając się na dłuższą wyprawę trzeba zabrać ze sobą dedykowaną ładowarkę dla tego zestawu - te dołączone do smartfonów niestety nie wystarczą.

Port USB służy natomiast w roli powerbanka. Możemy do niego wpiąć na przykład smartfona lub tablet, a urządzenie zostanie naładowane kosztem baterii głośnika. Naładowanie iPhone'a 7 od 0 do 100% trwało około 1 godz.i 50 min, a OnePlus'a 3T około 2 godziny 20 minut.

Edifier MP700 gniazda

Bateria

Edifier MP700 został wyposażony w baterię, która przy głośności około 50-60% potrafi wytrzymać około 8 godzin ciągłego odtwarzania muzyki. To mniej niż w przypadku modelu MP200/MP202 DUO, ale wciąż wystarczająco długo by ze spokojem móc zabrać głośnik ze sobą na cały dzień bez potrzeby ładowania. Pełne naładowanie baterii trwa mniej niż 3 godziny.

Jakość dźwięku

Na tym polu Edifier MP700 pokazuje to na co go stać. Miałem w swoich rękach już wiele przenośnych głośników Bluetooth i z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że testowany model stoi na podium pod względem brzmienia, a w szczególności basu.

W tej niewielkiej skrzynce zamknięto dwa średnio-niskotonowe przetworniki o średnicy 70 mm, dwa 19 mm tweetery oraz trzy pasywne membrany, które korzystnie wpływają na jakość tonów niskich. To naprawdę dużo jak na przenośny głośnik. Łączna moc to 36W RMS.

Edifier MP700 pod kątem

Myślę, że Edifier tworząc ten model chciał aby był on jak najbardziej uniwersalny. Miękkie, bardzo przestrzenne, dobrze kontrolowane basy mogą bez problemu nadać rytm małym imprezom, a klarowność i precyzja średnicy pozwalają się cieszyć muzyką w praktycznie każdej innej sytuacji.

W tej skromnej obudowie naprawdę kryje się mały demon, który zamienia ten niewielki głośnik w sprzęt równoważny małym zestawom 2.0. Dynamika tonów niskich jest zdumiewająco dobra - zaskakuje w szczególności fakt, że są one mocne i wyraźne nawet przy małych głośnościach.

Co więcej ich świetna jakość nie pogarsza się nawet po rozkręceniu głośności "na maxa". Zastosowanie trzech pasywnych radiatorów było z pewnością dobrym posunięciem ze strony konstruktorów. Dźwięk nie jest mułowaty, a przetworniki z ochotą zrywają się do gry.

Edifier MP700 ażurowa konstrukcja

Edifier MP700 nada się do słuchania niemal każdego gatunku muzyki. Nieco wycofany środek oraz podbite soprany i basy pasują w gruncie rzeczy do słuchania szerokiej grupy gatunków muzycznych. W trakcie testu słuchałem wielu różnych gatunków począwszy od rocka kończąc na muzyce klasycznej i muszę stwierdzić, że trudno jest określić do czego się nie nadaje. Można się jedynie przyczepić do spadku czystości brzmienia podczas słuchania metalu oraz rapu z przesadnie nisko schodzącym basem.

Jeśliu naprawdę kochasz muzykę i kwota 799 zł Ciebie nie odstrasza, Edifier MP700 okaże się Twoim najlepszym muzycznym kompanem w trakcie weekendowych wypadów. To świetny głośnik, który nie tylko sprawdzi się w roli przenośnego systemu nagłośnienia. Może on z pełnym sukcesem zastapić niewielki zestaw 2.0 w domu lub głośniki w laptopie.

Edifier MP700 przenoszenie

Ocena końcowa: Edifier MP700

  • Świetnej jakości dźwięk o dużej rozdzielczości
  • Przestrzenne, dynamiczne basy nawet przy małych głośnościach
  • Obudowa wykonana z wysokiej jakości materiałów
  • Możliwosć parowania przez NFC
  • Wystarczajaco długi czas pracy na baterii
  • Możliwosć wykorzystania w roli powerbanka
  • Brak portu micro USB lub USB-C - ładowanie przy pomocy dedykowanej ładowarki

90%

Dobry produkt

Który głośnik jest dla Ciebie?

Nasz rodzynek, czyli soundbar Edifier S70DB jest zestawem zupełnie odmiennym od pozostałych modeli zawartych w recenzji. To świetny sprzęt o wysokiej dynamice brzmienia, który świetnie nada się w roli nagłośnienia do salonu. Jego charakterystyka idealnie sprawdzi się w grach, filmach oraz muzyce - wystarczy tylko go podłączyć do dobrego źródła dźwięku, przemyśleć rozstawienie subwoofera, a końcowy efekt z pewnością zadowoli większość słuchaczy.

Model MP100 polecamy osobom, które stawiają mobilność ponad wszytko inne. Mała obudowa, przypominająca dysk, metalowy karabińczyk oraz długi czas pracy na baterii sprawiają, że model ten będzie dobrym kompanem w trakcie wycieczek górskich i nie tylko.

Jeśli wymagasz od głośnika nieco lepszej jakości dźwięku, a w szczególności basów Edifier MP200 lepiej spełni Twoje oczekiwania. Dodatkowa dopłata do zestawu MP202 DUO jest opłacalna dla ceniących sobie lepszą przestrzeń dźwięku oraz uniwersalność - można go z pełnym powodzeniem używać w roli niewielkiego zestawu nagłośnienia do pokoju.

Edifier MP700 jto topowy model przenośny w ofercie tej firmy. Jest świetnie wykonany i oferuje naprawdę dobrą jakość dźwięku oraz moc w stosunku do jego rozmiaru. Ma on również funkcję powerbanka, która przyda się do naładowania urządzeń mobilnych poza domem. Niestety jego czas pracy na pojedynczym ładowaniu jest gorszy niż w przypadku mniejszych modeli i wymaga osobnej ładowarki.

Który z przetestowanych modeli najbardziej przypadł Wam do gustu? Zapraszamy do wypełnienia ankiety poniżej.

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    sebastianzola
    4
    Zajrzałem, przeczytałem i mogę powiedzieć, że Edifier to dobra firma mimo, że chińska(nagryzione jabłka jakie są)
    Mam głośniki Efifier r1700 bt i sprawują się bardzo dobrze. Te w artykule też muszą ładnie, czysto grać.
    • avatar
      Konto usunięte
      1
      Troszkę mnie martwi że portal który zajmował się tematyką komputerową stał się tanią reklamówką "chińszczyzny".
      Firmy które ja pamiętam z bazaru z lat 90 "Sonix", "Panascanix", "International" teraz się nazywają Edifier, Hyker itp...
      Nic się nie zmieniło, to wciąż to samo tylko z innymi nazwami.
      • avatar
        rejestr29
        0
        Sprzęty fajne, ale marka jakoś mi się źle kojarzy.
        • avatar
          Lister
          0
          Ja mam złe doświadczenie z Edifierem XM6. Kiedy go rozpakowałem i posłuchałem, miałem pozytywne wrażenie, wydawało się, że gra jak należy... ale kiedy go porównałem z teoretycznie znacznie słabszym Creativem P380, wypadł słąbo na każdym paśmie, w szczególności niby dwa razy mocniejszy bass okazał się płaski niczym deska przy mięsistym konkurencie (mającym mniejszą średnicą). Jedynym jego plusem był brak zniekształceń tego bassu, co niestety ma P380. Poszedł do zwrotu, a jego miejsce zajął Logitech Z333, który również nie ma zniekształceń basu, ale przynajmniej ma niemal równie dobry bass, a resztę identycznie świetną co staruszek Creative, i do tego jest tańszy od Edzia :)
          Może to niesprawiedliwe, ale całkowicie mnie to zniechęciło do tej firmy...
          • avatar
            sambaverde
            0
            Szkoda, że nie ma tu testów pasma przenoszenia, dynamiki, ciśnienia akustycznego itp. Subiektywne oceny testera to troszkę zbyt mało jak na profesjonalny test ;)