Monitory

Czas reakcji, kąty widzenia, pobór prądu, ocena końcowa

przeczytasz w 2 min.

W monitorze zastosowano matrycę typu IPS, a to oznacza, że kąty widzenia są szerokie. Nie ma znaczenia z której strony spojrzymy na ekran - wszystko będzie wyraźne, czytelne, a kolory wiernie odwzorowane. Tego właśnie oczekiwać można od wyświetlaczy wysokiej klasy. Ma to dodatkowe znaczenie jeśli pracujemy na stanowisku wieloekranowym (do czego Eizo wydaje się stworzonym). Ustawione obok siebie urządzenia będą oferować dokładnie tak samo dobrą jakość obrazu.

Eizo FlexScan EV2456 kąty widzenia

Nominalny czas reakcji monitora według specyfikacji technicznej wynosi 5 ms (Gray-to-gray). To najczęściej spotykana wartość w matrycach IPS. Do przetestowania monitora pod tym kątem użyłem programu Pixel Persistance Analyzer i testu Streaky Pictures. Efekt smużenia pojawił się przy tempie 6-7, co oznacza, że monitor niekoniecznie nadawać się będzie do najbardziej dynamicznych gier akcji - ale przecież nie do tego został stworzony.

Pobór energii

Monitor Eizo FlexScan EV2456 pracując z optymalną luminancją (czyli ok. 120 cd/m2) pobiera 11,7 W energii elektrycznej. Przy maksymalnej jasności pobór energii wzrasta do 21,9 W. W trybie czuwania monitor pobiera 0,6 W. Dwa pierwsze wyniki są rewelacyjne i stawiają monitor na czele naszego zestawienia najbardziej energooszczędnych modeli. Wynik ten psuje nieco pobór prądu przy wyłączonym urządzeniu. Miernik pokazał średni wynik na poziomie 0,6 W, gdzie normą obecnie jest 0,1 W.

Zobacz jak testowany model wypada pod tym względem na tle innych testowanych przez benchmark monitorów.

Porównanie monitorów pod względem poboru energii

Podsumowanie

Na Eizo FlexScan EV2456 pracuje się po prostu bardzo wygodnie i komfortowo. Monitor został tak zaprojektowany aby zajmował jak najmniej miejsca. Minimalistyczny design i przede wszystkim ultracienkie ramki wokół ekranu prezentują się wyśmienicie, a przede wszystkim sprawiają, że wyświetlacz wydaje się znacznie większy niż wskazywałaby na to specyfikacja techniczna.

Eizo FlexScan EV2456

Dużą zaletą monitora są proporcje ekranu 16:10. Dają one większą powierzchnię roboczą, co przekłada się na bardziej efektywną pracę. Eizo zawsze dobrze wypada pod względem jakości obrazu. I tym razem nie mogło być inaczej. Matryca IPS zapewnia dobre odwzorowanie kolorów, głęboki kontrast oraz szerokie kąty widzenia. Dobra ergonomia to kolejny atut monitora. Nie zapomniano nawet o praktycznym uchwycie na kable, dzięki któremu łatwiej zapanować nad bałaganem na biurku.

Eizo FlexScan EV2456 tył

Czy są jakieś wady? Nazwałbym je raczej niedociągnięciami. Przyczepić się mogę do zbyt czułych przycisków menu OSD oraz równomierności podświetlenia ekranu, która przy takiej przekątnej mogłaby być lepsza (testowałem model przedpremierowy, egzemplarze w sprzedaży mają pod tym względem wypadać lepiej). Zwrócić uwagę muszę też na cenę monitora, która do najniższych nie należy.

Eizo FlexScan EV2456 logo

Biorąc to wszystko pod uwagę stwierdzam, że Eizo FlexScan EV2456 to dobry monitor. Naprawdę dobry. Do tego w zasadzie ten producent zdążył już wszystkich przyzwyczaić. Za tę jakość trzeba wprawdzie odpowiednio zapłacić, ale jeśli nasz budżet jest w stanie udźwignąć taki wydatek (o co w przypadku testowanego modelu będzie łatwiej, bo jest modelem przeznaczonym do pracy, co pozwoli go wrzucić w koszty działalności firmy), to gwarantuję, że każdy będzie zadowolony.

Ocena końcowa:

 • ultracienkie ramki wokół ekranu
 • wysoka jasność maksymalna
 • bardzo dobra jakość obrazu
 • pełna ergonomia
 • proporcje obrazu 16:10
 • niskie zużycie energii
   
 • zbyt czułe przyciski menu OSD
 • równomierność podświetlenia ekranu mogłaby być lepsza
 • kosztuje niemało

90%

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  SiLNOR3KI
  3
  Dobry kierunek to są OLEDy, lcdki musimy przeczekać...
  • avatar
   kokosnh
   2
   Zaczyna mnie dobijać ta równomierność podświetlenia, Skoro wiedzą że robią podświetlenie na siatce, to mogliby zrobić krawędzie led z każdej strony, byłoby jako tako równomiernie, ale wtedy by im zużycie prądu poszło kilkanaście Wat w górę i by ECO niebyli aż tak... a eco jest modne
   • avatar
    KENJI512
    -1
    Coraz więcej Hz, coraz wyższe standardy -> dobry kierunek rozwoju
    • avatar
     Lister
     0
     I kolejny ciekawy monitor 16:10... tylko ta cena, ech...
     Ale czepnąłbym się nóżki, która wydaje się tak mała, że o wypadek nie trudno.
     • avatar
      endrju_pl
      0
      Mam podobny - EV2450. Wcześniej posiadałem HP W2207H z matrycą TN i byłem trochę niemiło zaskoczony prześwitującym białym podświetleniem na czarnym ekranie. Niestety chyba praktycznie każdy IPS tak ma.. Z czasem się przyzwyczaiłem i to naprawdę przyjemny monitor. Mi poza tym pasuje bardzo obecność czujnika ruchu/obecności w samym monitorze. Dość często odchodzę i zawsze to pewna oszczędność. Ciekawe dlaczego z niego zrezygnowano, być może po prostu wystarcza programowe rozwiązanie tej kwestii.
      • avatar
       pawluto
       0
       Dobry monitor , 16:10 to dobry krok.
       W życiu nie kupiłbym monitora 16:9.
       • avatar
        cattani43
        0
        Ale z ta ramką to już piszący mocno przesadził. Ramka obudowy tak ma 1 mm a ja za połowę tej ceny kilka lat temu kupiłem LG IPS 277L i tez ramka ok 1 mm, choć obraz na pewno nie tej klasy.
        • avatar
         kola01
         0
         Szanuję firmę EIZO za monitory wysokiej klasy ale jako esteta w tym przypadku muszę powiedzieć, że tak paskudnej i dziwacznej podstawki, w żadnym monitorze jeszcze nie widziałem. Do tego dochodzi nierównomierność podświetlenia matrycy i już ten model jest u mnie skreślony... nawet za połowę ceny. W tej klasie produktu takie rzeczy są nie do zaakceptowania.