RTV

Flood sensor, Wall plug, Door sensor i RGBW Controller

przeczytasz w 3 min.

Poniżej krótka charakterystyka testowanych przez nas czujników i sterowników pracujących w sieci bezprzewodowej Z-Wave.

Flood sensor jak łatwo się domyślić jest czujnikiem zalania emitującym świetlne i akustyczne powiadomienie o potencjalnym zalaniu. Ma kształt dysku z trzema wypustkami na spodzie obudowy.

Fibaro Flood sensor
źródło: FIBARO

Dzięki atrakcyjnemu wyglądowi idealnie wpasuje się w aranżację każdego pomieszczenia. Urządzenie może być umieszczone bezpośrednio w miejscu narażonym na zalanie lub schowane, pod warunkiem wyprowadzenia odpowiedniego przewodu do miejsca, które ma być kontrolowane.

Czujnik możemy powiązać z dowolnym urządzeniem, dla przykładu po wykryciu zalania oprócz wysłania powiadomienia, system może automatycznie wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne w danym pomieszczeniu. Czujnik monitoruje również temperaturę pomieszczenia oraz reaguje na wstrząsy. Flood sensor może pracować na zasilaniu bateryjnym lub z sieci elektrycznej.

Wall plug pozwala zdalnie sterować pracą dowolnego urządzenia elektrycznego oraz monitorować zużycie energii elektrycznej.

Fibaro Wall plug
źródło: FIBARO

Ze względu na prostotę montażu może być swobodnie przekładany pomiędzy gniazdkami. Świetlny pierścień domyślnie zmienia kolor podświetlenia w zależności od zużycia energii, ale może także permanentnie świecić na określony kolor.

Dzięki możliwości nadania dowolnej nazwy sterownikowi bez problemów odnajdziemy pożądane urządzenie w panelu lub aplikacji mobilnej. Maksymalne obciążenie to 2,5 kW.

Door sensor służy do kontrolowania położenia drzwi, okien i innych ruchomych elementów. Dzięki niemu możemy zdalnie sprawdzić czy zamknęliśmy okno dachowe lub drzwi wyjściowe.

Fibaro Door sensor
źródło: FIBARO

Otwarcie drzwi może automatycznie włączyć oświetlenie w pomieszczeniu lub wyzwolić alarm. Wszystko zależy od zaprogramowanej przez nas sceny reagującej na odczyty z czujnika. Dołączona do opakowania taśma dwustronna oraz kołki rozporowe ułatwiają montaż obu elementów czujnika.

Urządzenie jest zasilane bateryjnie. Elementy czujnika dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, przez co możemy wybrać egzemplarz pasujący do aranżacji naszego wnętrza.


źródło: FIBARO

RGBW controller to sterownik diod LED zasilanych napięciem o wartości 12 V. W odróżnieniu od powyższych urządzeń, ten sterownik jest montowany w mało widocznym miejscu, na przykład w puszcze podtynkowej, dlatego producent skupił się na jego miniaturyzacji pomijając walory estetyczne.

Fibaro RGBW controller
źródło: FIBARO

Kształt urządzenia jest charakterystyczny dla wszystkich tego typu sterowników kontrolujących pracę automatyki rolet, bramy garażowej czy gniazdek elektrycznych. Poszczególne zaciski są czytelnie opisane, jednak mniej wprawieni użytkownicy powinni zajrzeć do instrukcji obsługi, w której znajdziemy schemat połączenia.

RGBW controller umożliwia swobodne dobranie koloru podświetlenia lub wybór jednego ze schematów wcześniej zdefiniowanych przez użytkownika. Czujnik pozwala łatwo uatrakcyjnić aranżację poprzez zmianę koloru podświetlenia.

Podsumowanie

Powyższy artykuł jest jedynie krótkim przeglądem funkcji, jakie oferuje system Fibaro. Przetestowaliśmy zaledwie kilka urządzeń z szerokiej oferty producenta. Po kilkunastu dniach praktycznych testów w warunkach domowych jesteśmy pod wrażeniem możliwości, jakie oferuje system Fibaro. Podstawową zaletą jest wykorzystywanie bezprzewodowej łączności Z-Wave, co zapewnia swobodę umieszczanie urządzeń w dowolnym punkcie pomieszczenia. Dodatkowo stopniowa rozbudowa systemu nie będzie stanowiła żadnego problemu. Dużą zaletą jest również uniwersalność tego rozwiązania wynikająca z kompatybilności centralki Fibaro z urządzeniami wielu producentów. Przykładem jest wsparcie dla dowolnej kamery internetowej, którą będziemy chcieli wykorzystać do monitorowania pomieszczeń.


źródło: FIBARO

Interfejs panelu sterowania centralki jest bardzo dobrze dopracowany, a częste aktualizacje sukcesywnie zwiększają funkcjonalność systemu. Równie dobrze prezentuje się aplikacja mobilna umożliwiająca wygodne sterowanie systemem oraz kontrolowanie interesujących nas parametrów. Atrakcyjna wizualnie szata graficzna ułatwia wybór konkretnego urządzenia oraz sprawdzenie jego stanu. Oprócz nieocenionego komfortu, jakie daje nam automatyzacja wielu procesów, dysponując odpowiednio rozbudowanym systemem powinniśmy odczuć oszczędności czasowe i finansowe będące efektem korzystania z systemu Fibaro. Nie sposób pominąć wysokiej ceny centralki oraz urządzeń peryferyjnych, jednak inwestując w sprzęt Fibaro możemy mieć pewność świetnej jakości wykonania, atrakcyjnej stylistyki, dopracowania każdego detalu oraz ogromnej funkcjonalności.

 Ocena: System Fibaro
 plusy:
architektura bezprzewodowa
dobra jakość wykonania i atrakcyjny wygląd centralki oraz czujników
prosty montaż sterowników
intuicyjny i rozbudowany interfejs
kompatybilność z wieloma urządzeniami zgodnymi z Z-Wave
możliwość podłączenia dowolnej kamery IP
wielofunkcyjność poszczególnych sterowników
automatyczne rozszerzanie zasięgu sieci bezprzewodowej
możliwość zdalnej kontroli poza siecią domową
asocjacja poszczególnych czujników nawet po odcięciu zasilania
możliwość tworzenia algorytmów (scen)
powiadomienia e-mail oraz push w smartfonie lub tablecie
obsługa poleceń głosowych (w fazie beta testów)
 minusy:
cena
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: centralka Home Center 2 2599 zł, czujniki i sterowniki 150 - 300 zł
super produkt benchmark.pl

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Balrogos
  6
  Filmiki Fibaro sa zajebiste :) dobra reklama a jak i to polska firma to gratuluje udanego produktu.
  • avatar
   prestig
   2
   czy cena taka straszna?, jeśli ktoś buduje dom i jest gadzeciarzem, to taka suma to pchełka. Z kolei jeśli ktoś buduje dom, to już się przygotowuje z takimi bajerami i kupi wszystko podłączane na kablach.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    "plusy: architektura bezprzewodowa"

    No jak dla mnie, to najpoważniejszy minus ;)


    Rozwiązanie dobre, do gotowego domu - żeby nie pruć ścian. Jednak, to co jest zaletą, jest automatycznie staje się najsłabszym ogniwem tego "zabezpieczenia".
    Ktoś kto dopiero buduje dom, raczej postawi na pewniejsze rozwiązania - czyli przewody :)
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Fajna sprawa, naprawdę można się tym jarać, ale musi nieco stanieć najpierw :) Uważam też za wadę podłączenie "całego domu" do internetu. Zwolennicy teorii spiskowych zapewne się domyślają czym to pachnie... :D
     • avatar
      pablos321
      1
      System jest bardzo interesującym rozwiązaniem dla ludzi którzy budują dom lub już mieszkają w domu lub mieszkaniu. Kwota też nie zabija w przypadku mieszkania 50-80 metrów to koszt około 6-7 tyś złotych ( gdzie mamy możliwość zarządzania oświetleniem, ogrzewaniem, systemem alarmowym, czujnikami zalania, dymu, multimediami itd) W przypadku domu 150 m to koszt około 12-14 tys. System też nie wymusza budowania automatyki w całym domu- to klocki i w miarę potrzeb aranżujemy poszczególne strefy. Fajnym rozwiązaniem jest również zdalny dostęp czyli możliwość komunikacji z domem z każdego miejsca na świecie.

      Zapraszam do również interesujących kanałów youtube:

      www.youtube.com/FibaroKrakow

      Facebook:

      https://www.facebook.com/Fibaro.Krakow

      Oraz na stronę : www.fibarokrakow.com

      Zapraszamy :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       oj chyba jeszcze sobie dłuuugo poczekamy na coś takiego jak to z filmiku z drugiej strony artykułu :) (wracam do domu). Już nie wspominam o naszym kraju, gdzie króluje nieśmiertelna wielka płyta za lat 70-80 :D. Inny świat, ale życzę sukcesów dla producenta, a nuż kiedyś ceny takich systemów zejdą na ziemię :).
       • avatar
        dezmont
        0
        jak za takie coś to cena nie przeraża ani trochę ;)
        • avatar
         karolj
         0
         Zrobienie inteligentnego domu kosztuje dziesiątki tysięcy, wiec ten system to pestka i pokaz możliwości.
         • avatar
          SpeedyBang
          -1
          Na internecie można znaleźć Pana który zrobił w miarę zaawansowane "mieszkanie inteligentne" za jakoś 500 zł, gdzie mógł też sterować smartfonem, za pomocą Raspberry Pi :).
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           To nie jedyna Polska firma produkująca takie zabawki. Porównajcie z Ceuron'em. Możliwości podobne a ceny o połowę niższe.
           U nich najtańszą centralkę można kupić już za około 600zł a moduł wykonawczy za około 150zł.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Witam
            Jestem nie wiem czy "Szczęśliwym posiadaczem" tego systemu.
            Sam sprzęt jest ok fajnie działa fajnie się to konfiguruje. Lecz niestety jest jeden mankament ich support. Rozwalili mi jedną aktualizacją całą centralę. naprawa trwa już 4 miesiące po prostu dramat.