Karty graficzne

GeForce GTX 1080 Ti Founders Edition

przeczytasz w 1 min.

Zabrzmi to nieco banalnie, ale Nvidia jest bardzo konsekwnetna jeśli chodzi o wygląd i budową swoich kart. W zasadzie jest jednak konstrukcja, która delikatnie zmodyfikowana znajduje się wszystkich modelach tego producenta. Gdyby nie napis Ti przy nazwie testowanej karty oraz dodatkowe gniazdo zasilania to byłaby to prawie idealna kopia GTX 1080 FE.

GeForce GTX 1080 Ti

  • 3x DisplayPort
  • 1x HDMI
  • 8+6-pinowe zasilania

Zestaw złącz prezentuje się standardowo, z jedną zasadniczą różnicą względem wcześniej modeli. Zabrakło DVI. Decyzja Nvidii o zrezygnowaniu z tego złącza nie dziwi. Wszak jest to karta kierowana do entuzjastów posiadających monitor QHD czy nawet lepiej UHD. Usunięcię DVI dodatkowo poprawiło również przepływ powietrza.

GeForce GTX 1080 Ti

Pomijając usunięcie wyjścia DVI konstrukcja karty zasadniczo nie odbiega od tego, co mieliśmy okazję zobaczyć już wielekrotnie przy kartach z tej serii (Founders Edition). Stylistyka konstrukcji jest dość agresywna, ale z drugiej strony pozbawiona jakże popularnego, natarczywego podświetlenia LED, nie licząc napisu GeForce GTX z boku karty.

GeForce GTX 1080 Ti

System chłodzenia karty oparty jest na komorze parowej i jest prawie identyczny jak w GTX 1080. Należy jednak pamiętać, że podsystem zasialnia w tym modelu został usprawniony względem słabszego modelu, a usunięcie złącza DVI poprawiło przepływ powietrza.

GeForce GTX 1080 Ti

Nie zmienia to faktu, że rdzeń karty pod obciążeniem rozgrzewa się do 82 stopni, a konstrukcja jest wyraźnie słyszalna. Nie wspominając już o tym, że po podkręceniu kiedy wentylator wchodzi na naprawdę wysokie obroty (powyżej 3500 RPM) robi się już bardzo głośno. Standardowo już jak i w przypadku innych, topowych konstrukcjach Nvidii, GTX 1080 Ti został wyposażony we wzmacniający backplate. Jego zadaniem jest oczywiście usztywnienie całej konstrukcji.

GeForce GTX 1080 Ti

Całościowo jakość wykonania karty GeForce GTX 1080 Ti Founders Edition oceniamy na przyzwoitą. Wszystkie elementy zostały dobrze spasowane, a konstrukcja przekrojowo jest umiarkowanie cicha pod obciążeniem. Z drugiej strony podkręcenie karty sprawia, że staje się ona naprawdę bardzo głośna. Do takowego wskazane jest autorskie chłodzenie lub... blok wodny.