Płyty główne

Testy, UEFI, OC i pobór energii

przeczytasz w 1 min.

Wydajność w 3D Mark

Testy przeprowadziliśmy przy standardowych ustawieniach płyty głównej (optimised defaults). Taktowanie pamięci RAM wynosiło 2133 MHz. Najnowsza wersja UEFI BIOS o numerze F6 aktualizowała AGESA do wersji 1004a, a więc jeśli nie dysponujemy pamięciami RAM opartymi na układach Samsung B-die, sięgniemy zazwyczaj maksymalnie do 2666 MHz. Miejmy nadzieję, że najnowsza aktualizacja AGESA to zmieni (dotyczy to wszystkich płyt AM4, które umożliwiają zmianę taktowania RAM, nie tylko produktów Gigabyte).

UEFI BIOS

Obsługa myszką mogłaby być bardziej precyzyjna, ale nie będzie to coś, co będzie spędzało nam sen z oczu. W przypadku takiej konstrukcji nie należy liczyć na tyle opcji, co w topowych płytach X370 dla entuzjastów (zwłaszcza jeśli chodzi o podkręcanie), ale też nie każdy ich potrzebuje.

Podkręcanie (OC)

W trybie EasyMode znajduje się menu EasyOC, ale z niezrozumiałych powodów jest ono nieaktywne. Trzeba więc sięgnąć po podkręcanie ręczne, ale nie jest to specjalnie skomplikowane - zmieniamy mnożnik i ewentualnie bawimy się napięciem.

Wszystkie procesory Ryzen są oblokowane, a efekt końcowy zależy zarówno od posiadanego sampla, jak i wykorzystanego systemu chłodzenia.

Pobór energii platformy

Pobór energii platformy
[W]

Stan spoczynku 52
Odtwarzanie YouTube 78
Aplikacje jednowątkowe 84
Aplikacje wielowątkowe 178
Gra 3D 229

Płyta charakteryzuje się typowym poborem mocy. Topowy Ryzen potrafi zużyć nieco energii (w koncu mówimy o procesorze 16-wątkowym!), ale i tak największy apetyt na prąd ma jak zwykle karta graficzna.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login