Płyty główne

Podsumowanie

przeczytasz w 1 min.

Gigabyte GA-B75N to z pewnością bardzo ciekawa propozycja w swoim segmencie. Przy zachowaniu atrakcyjnej ceny producentowi udało się wbudować w płytę liczne udogodnienia. Ze względu na zastosowany chipset Intel B75 produkt ten nie znajdzie uznania wśród miłośników OC – nie każdemu jest to jednak potrzebne. Ograniczenia chipsetu na tym się oczywiście nie kończą, a ich przejawem jest między innymi tylko jeden port SATA III (6 Gb/s).

Produkt firmy Gigabyte przypadł nam do gustu – jest znakomicie wyceniony oraz dobrze wyposażony. Dzięki prostemu zabiegowi zastosowania dwóch portów LAN oraz HDMI, producentowi udało się znacznie zwiększyć funkcjonalność tego maleństwa. W połączeniu z niską ceną Gigabyte GA-B75N pozytywnie wyróżnia się pośród konkurentów formatu mini-ITX. Dwa wyjścia HDMI sprawdzą się jeśli zechcemy na bazie prezentowanej płyty zbudować domowe centrum multimedialne – dodatkowe złącze możemy wykorzystać do podłączenia telewizora bądź amplitunera. Z kolei podwójny interfejs LAN sprawi, że możemy wykorzystać płytę Gigabyte'a, jako bazę do budowy wydajnego i dobrze wyposażonego NAS-a, nie ograniczając przy tym możliwości korzystania z niego, jak ze zwykłego PC.

 Gigabyte GA-B75N
 plusy:
miniaturowe rozmiary i możliwość wykorzystania wszystkich procesorów dla podstawki LGA 1155
atrakcyjna cena
bogate wyposażenie w porty - m.in.2 x LAN, 2 x HDMI , 2 x USB 3.0 i S/PDIF
mPCIe
 minusy:
ograniczone możliwości rozbudowy wynikające z miniaturowych rozmiarów (tylko jeden slot PCIe x16)
ograniczenia chipsetu B75 (jeden port SATA III, niewielkie możliwości OC)
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 300 zł

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    3
    Jeżeli już bawić się w mini-ITX to lepiej (moim zdaniem) wybrać procesory AMD. Nie jestem fanboyem, ale do gier i multimediów będzie w sam raz. Mówię tutaj o APU.
    • avatar
      Varso
      2
      Za 150 ... może 199 to jeszcze byłaby niedroga.
      • avatar
        adammo
        1
        Czemu nie jest testowana tak oczywista sprawa jak wydajność portów sata?
        • avatar
          Franki1980
          1
          Czytałem artykuł i myślałem, że cena znowu będzie kosmiczna a jest w sumie akceptowalna. Nie mamy się co spodziewać, że małe kosztuje 150 PLN!!
          Dziwi mnie wypisywanie plusów i minusów zgodnych z każdą inną płytą mini-ITX, a jedno złącze SATA 3... przy domowej czy małej platformie to chyba wystarczy?!
          • avatar
            Konto usunięte
            -7
            wszystko pięknie ładnie ale lany jak to większość pakują gówniane realteki... jakby wsadzili dwa inetele to by była dobra opcja na nas/mini stacje roboczą
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Zauważyłem błąd w Platformie testowej , bo omawiana płyta główna to Gigabyte ga-b75n a tam pisze że ASUS P8Z77-I Deluxe (1155)
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Z realtekami jest problem. Szczególnie widać to w nowych dystrybucjach np. Nas4Free, gdzie dwa realiteki to już problem dla tego systemu. Osoby które się z tym bawią wiedzą o co chodzi. Poza tym nie wiadomo dokładnie w jakiej wersji są te lany. Mnie tu brakuje trochę porównania np. z Pentiumem ewentualnie Celeronem tak apropos zużycia energii. Artykułowi trochę brakuje, bo ani to test ani news.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Bardzo fajna recenzja. Sam ostatnio stałem przed wyborem tej płyty ale ostatecznie kupiłem MSI B75IA-E33 - udało się wyrwać za 235zł w Neo to się nie zastanawiałem :D W połączeniu z Celkiem G1610 komp sprawuje się bdb.
                  Dodam, że przesiadłem się z Phenoma2 x2 560@x3 - nie widzę braków mocy w codziennej pracy, dodatkowo integra Intela jest szybsza niż poprzednie IGD od AMD - HD4250.