Płyty główne

Podsumowanie

przeczytasz w 1 min.

Możliwości budżetowej płyty Gigabyte zadowolą naprawdę sporą rzeszę użytkowników - zwłaszcza tych mniej zaawansowanych, którzy uważają, że nad tym podzespołem nie ma co się rozwodzić. Płyta to płyta, nad czym się tu zastanawiać? Montujemy procesor, kartę graficzną, dysk i ma działać. Gigabyte GA-H81M-S2PV umożliwia instalację najnowszych procesorów Intel Haswell, wykorzystanie dwóch dysków SATA III i posiada dwa porty USB 3.0 na tylnym panelu.

Budżetowy układ logiki H81 ma swoje ograniczenia - między innymi nie obsługuje technologii Intel Smart Response oraz Rapid Storage Technology. Wśród ograniczeń znajdują się między innymi ograniczenia dotyczące portów SATA i PCIe x16 oraz banków RAM (tylko dwa). Nie każdemu to będzie jednek przeszkadzać. Na uwagę zasługuje zabezpieczenie portów przed wyładowaniami elektrostatycznymi - dotyczy one jedynie portów LAN i USB 3.0. Każdy z dwóch portów USB 3.0 posiada również oddzielny bezpiecznik.

Gigabyte GA-H81M-S2PV to tania płyta główna przeznaczona dla procesorów Intel Haswell. Nie posiada wielu wodotrysków, ale wszystko rekompensuje niezwykle atrakcyjna cena.

 Gigabyte GA-H81M-S2PV
 plusy: 
• bardzo niska cena
• dwa porty USB 3.0 na tylnym panelu
• wyposażenie w sloty PCIe x16 oraz PCIe x1
• dwa porty SATA III
• format mATX
 minusy: 
• zamiast wychodzących z użycia slotów PCI, chętniej widzielibyśmy tu choćby dodatkowy slot PCIe x1
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 200 zł

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kerios83
  2
  "zamiast wychodzących z użycia slotów PCI, chętniej widzielibyśmy tu choćby dodatkowy slot PCIe x1"

  Tak zwłaszcza jak karta graficzna zakryje slot pod nią, to zostaje idealnie jeden PCI i jeden PCIe. Dodatkowo jak w 90% przypadków karta zakryje ten slot - to warto wcisnąć tam tańszy PCI niż droższy PCIe.

  Płyta naprawdę bardzo fajna. Ma wszystko to co jest potrzebne. Obsłuży zarówno nowszy jak starszy sprzęt - bardzo fajne rozwiązanie. Cena jednak powinna oscylować na poziomie max 150zł. Giguś walnął za dużą marżę (PCB mniejsze, mniej materiałów, jakość materiałów też niższa a koszty licencji na porty, chipsety itp. są w tym wypadku nieznacznie mniejsze).
  • avatar
   rrrrrr
   1
   I to jest postęp w low-endzie, płyty H81 mają wbudowane porty USB 3.0 i SATA3, w przeciwieństwie do H61. Owszem, istniały mobo H61 z tymi portami, ale to nie był standard.
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    Nie wiem, może niedowidzę, ale gdzie w wielu nowych płytach mostki północne pouciekały??
    • avatar
     XarduneK
     0
     Laminat jest brązowy czy czarny? Bo na zdjęciach z tym różnie...