Płyty główne

Podsumowanie

Gigabyte GA-Z97MX-Gaming 5 to całkiem niezła płyta główna, która sprawdzi się podczas budowy mniejszego, aczkolwiek nadal wydajnego komputera dedykowanego graczom. Model ten obsługuje procesory Intel Haswell i Haswell Refresh, a w przyszłości także układy z generacji Broadwell. Bardziej wymagający mogą pokusić się też o połączenie dwóch kart graficznych GeForce w trybie 2-way SLI lub Radeon w trybie 2-way CrossFireX. Dla dysków udostępniono cztery gniazda SATA 6 Gb/s oraz nowoczesne SATA Express i M.2 – obecnie nie są one zbyt popularne, ale w przyszłości mogą okazać się przydatne. Na uwagę zasługuje też rozbudowany zestaw złączy na tylnym panelu, wliczając w to złącze sieciowe gamingowej karty sieciowej Killer E2201 oraz złącza audio „podrasowanego” układu AMP-UP Audio.

Płyta działa pod obsługą UEFI DualBIOS, w którym udostępniono aż trzy różne interfejsy – niestety, podobnie jak w innych testowanych modelach Gigabyte’a, odnotowaliśmy pewne problemy w wyświetlaniu informacji w trybie Smart Tweak. Dostępnych opcji jest odpowiednio dużo i zostały one uszeregowane w intuicyjny sposób. Oczywiście nie zabrakło możliwości podkręcania procesora, choć po skromnej, 4-fazowej sekcji zasilania nie spodziewalibyśmy się tutaj rewelacyjnych wyników. Cieszy natomiast dodatkowa kość BIOS, która sprawdzi się w przypadku awarii lub nieudanej aktualizacji.

GA-Z97MX-Gaming 5 celuje w nowoczesny segment średni - razem z płytą otrzymujemy nowe interfejsy, szybki układ sieciowy i lepsze audio. Cena też jest średnia, bo wynosi około 500 złotych. Konkurencja na rynku płyt głównych - jak zwykle - wysoka, więc cena niższa o te 30-50 złotych pozwoliłaby się wybić na tle konkurencji. Przy tej cenie jest to dla nas płyta zasługująca co najwyżej na dobry… dobry produkt.

  Opinia redakcji
  plusy:
obsługa procesorów Intel Haswell, Haswell Refresh i Broadwell
możliwość połączenia dwóch kart graficznych w 2-way CrossFireX/SLI
cztery gniazda SATA 6 Gb/s i jedno SATA Express
gniazdo M.2 z obsługą nośników 2242, 2260 i 2280
karta sieciowa Killer E2201
układ dźwiękowy AMP-UP Audio
efektowny wygląd
  minusy:
skromna sekcja zasilania
mocowanie radiatorów na sekcji zasilania
cena mogłaby być nieco niższa
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok ok. 500 zł

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Szkoda ze 4 fazowa sekacja zasilania.Seria Z powinna miec min.6.
  4
 • avatar
  wdowa94321
  4 fazy z ozdobnymi radiatorkami... 500zł.
  HAHAHA!
  3
 • avatar
  Konto usunięte
  3 wejścia na karty graficzne to raczej bez sens w czasach gdzie każda karta ma dwuslotowe chłodzenie, a w przypadku tak małej płyty nie będzie na nie miejsca.
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Jadą na dobrej opinii płyt Gaming 3,5,7 od MSI, nazwa nie jest przypadkowa. Wstyd Gigabyte, wstyd.
 • avatar
  Konto usunięte
  A po co ci więcej w Haswellu/Devil Canyon ? W tej generacji większość i tak jest w procku (choćby regulator napięcia) do nie extremalnego podkręcania 4 fazy w zupełności wystarczają.
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  Bez tych ładnych radiatoró kosztowałaby 200-250zł.
  -1
 • avatar
  Rudinxon
  I to brązowe PCB :/
 • avatar
  Konto usunięte
  No gigabyte w testach jeszcze jakoś wygląda, ale sprzedają co innego. Hardware info już o tym pisze, ciekawe czy tak też w PL się dzieje http://uk.hardware.info/reviews/5835/spot-the-differences-gigabyte-motherboard-revisisons-present-markedly-different-test-results .
 • avatar
  Konto usunięte
  dobra płytka, ale wg. lepiej dołożyć kilka zł i kupić pełnowymiarowego atx - bardzo się sprawdza
 • avatar
  Konto usunięte
  dobry wybór dla wydajnego kompa w małej obudowie