Płyty główne

Platforma Xeon faktycznie również dla graczy?

przeczytasz w 2 min.

Gigabyte X170-Extreme ECC to płyta stworzona z myślą o graczach i to płyta świetnie wyposażona. W zasadzie brakuje nam tu tylko Wi-Fi w standardzie. Gracze jednak często lubią podkręcać swoje maszynki, by wydobyć z nich jeszcze parę procent wydajności. W tym przypadku nie wykorzystamy szybszych pamięci RAM, a podkręcanie procesora kończy się na ustawieniu maksymalnego mnożnika turbo dla wszystkich rdzeni. Pozostaje nam tylko podkręcanie karty graficznej.

Co dostajemy w zamian? Platformę stabilną jak skała (możliwość skorzystania z pamięci ECC) i większy wybór 4 rdzeniowych / 8 wątkowych procesorów Skylake. Wykorzystanego w teście E3-1230 v5 można kupić ponad 100 zł taniej niż Core i7 6700 (bez literki K), a jest on tylko 200 MHz wolniejszy w trybie turbo (taktowanie bazowe jest takie same). Xeony oferują również takie dodatki jak technologię vPro czy Trusted Execution.

Stworzenie podstawy platformy gamingowej na bazie Xeona jest więc posunięciem dość kontrowersyjnym. Owszem gracze docenią dobre audio Creative Core 3D, obsługę SLI i CrossFire, podświetlenie czy efektowny wygląd, ale takie dodatki jak Thunderbolt 3 czy dwa porty LAN pozostają raczej w kręgu zainteresowania osób wykorzystujących komputer do profesjonalnej pracy.

Nikt nie ma wątpliwości, że płyta jest świetnie wyposażona - wystarczy wymienić dwa szybkie gniazdka M.2 (obsługa RAID), trzy porty SATA Express, USB 3.1 typu A i C, czy HDMI 2.0 (część Xeonów nie jest jednak wyposażona w zintegrowaną grafikę).

Jest to więc płyta przeznaczona dla konkretnego odbiorcy. Niezainteresowanego podkręcaniem (w końcu wedle statystyk, użytkownicy niepodkręcający sprzętu stanowią zdecydowaną większość), ale super stabilnością komputera i nowinkami technicznymi w rodzaju Thunderbolt 3. Komputer oparty na tej płycie może nam służyć latami. W momencie testów oficjalna cena na Polskę nie była jeszcze znana, ale płytę można już było zamówić na zachodzie w przedprzedaży - w cenie od 320 dolarów. Cóż, nikt nie przypuszczał, że tak wyposażona konstrukcja będzie tania.

Ocena końcowa

 • obsługa procesorów Core 6-tej generacji oraz Xeon E3-12xx v5
 • obsługa pamięci RAM z korekcją błędów (tylko w przypadku procesorów Xeon)
 • interfejs Thunderbolt 3
 • dwa gniazdka M.2 x4 (NVMe i RAID)
 • trzy porty SATA Express 16 Gb/s
 • porty USB 3.1 typu A i C
 • audio Creative Core 3D
 • dwa porty LAN (Intel i Rivet)
 • technologie dedykowane graczom
 • brak Wi-Fi w standardzie
 • nikłe możliwości OC
 • brak profilów XMP

Dobry ProduktSuper Jakość

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ElFi_
  5
  Powinniście jednak napisać iż to bogate wyposażenie jest iluzoryczne. Większość rzeczy jest współdzielona. Użyjesz SSD pod M.2 to od razu tracisz 2 złącza SATA, Thunderbolt zabiera USB3.1, użyjesz 2 szybkie SSD pod M.2 to tracisz długie gniazda PCIExpress (zostanie jedno na grafikę z ograniczoną przepustowością), włączysz drugi kontroler USB3 to ginie jedno krótkie złącze PCIExpress i tak można by wyliczać i wyliczać. Platforma Z170(i jej xeonowy odpowiednik) to nie platforma do profesjonalnych zastosowań - jest po prostu bardzo ograniczona możliwością rozbudowy. Dopiero platforma LGA2011 daje możliwość swobodnej rozbudowy pod konkretne prace.
  • avatar
   mjwhite
   4
   nikłe możliwości OC
   brak profilów XMP

   i to ma być płyta dla graczy?
   • avatar
    jeomax.co.uk
    4
    Dla swiadomego uzytkownika brak WiFi to akurat zaleta, nie wada.
    • avatar
     Konto usunięte
     4
     A gdyby tak wyjść z założenia że komputer na którego przeznaczamy małą fortunę jest wystarczająco dobry i nie potrzeba OC...
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Xeony nie potrzebują innego ukladu xD
      • avatar
       Diego21
       -1
       Jeżeli ktoś zajmuje się pół-/profesjonalną obróbka wideo (animacja,rendering itp.). To najbardziej mu zależeć będzie na dużej mocy i stabilności. Raz złoży porządny zestaw i tyle , nie będzie zawracał sobie głowy OC. (Najwyżej dokupi z czasem więcej ram-u.) Wtedy może się sprawdzić.
       Kwestia tylko czy to będzie choć trochę opłacalne bo jak wiadomo, za sam napis "extreme/gaming" dopłata +20-30%, a osiągnięcia rzadko rosną na tym samym poziomie.
       • avatar
        BluePandoraBox
        0
        w poprzedniej wersji czyli Z97 można było osadzić Xeona na sporej części płyt bez potrzeby kupowania płyty z innym NB
        podobnie wyposażona płyta była tańsza
        nieźle chipzilla kosi za te chipsety nie tylko pod xeony ale również 1xx pod "cywilne" układy

        skoro obydwa M.2 można połączyć w RAID to czy zabierają one 4 gniazda SATA, czy są na oddzielnych liniach i nawet po wpięciu dwóch nośników M.2 PCIe x4 nadal mamy do wykorzystania 8 złącz SATA?

        stabilność jak skała - jakieś profesjonalne i długotrwałe testy to potwierdzają?
        przechwałki producenta mogą się mijać z prawdą, zresztą nie byłby to pierwszy raz gdzie dział marketingu twierdzi że jest to lepszy produkt niż to co jest faktycznie w pudełku ;)
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Tu mamy tylko 3x16 pcie i 3x1 i jakbyśmy chcieli dwie grafiki i dwa dyski na pcie x4 to mamy już problem tym bardziej, że m2 nie działa w trybie x4 (o nvme nie wspominając).