Płyty główne

UEFI, testy wydajności i pobór mocy

przeczytasz w 1 min.

3DMark - testy wydajnościowe z kartą graficzną GTX 980

Płyta z procesorem Core i7 6950X osiąga świetne wyniki w 3DMarku, ale należy pamiętać, że na wynik składa się również wynik testu procesora (Physics).

20 wątków procesora 6950X pozwala na osiągnięcie wysokiego wyniku, ale nie jest to procesor do gier. W takich zastosowaniach lepiej sprawdzą się modele o mniejszej ilości rdzeni, ale wyższym taktowaniu.

UEFI BIOS

Interfejs jest prosty, przejrzysty i przyjemny od strony wizualnej. Udostępniono oczywiście zarówno tryb dla zaawansowanych oraz uproszczony, gdzie znajdziemy jedynie podstawowe funkcje (Easy Mode).

Podkręcanie (OC)

W Easy Mode wystarczy przełączyć wydajność na Performance, zapisać ustawienia i czekać na wyniki - prościej być nie może. W naszym przypadku procesor Core i7 6950X podkręcił się do 4 GHz. Ustawienia RAM pozostały niezmienione, profilami XMP trzeba się zająć oddzielnie.

Pobór energii

Potężny procesor, mocna karta graficzna, czy taki zestaw może być energooszczędny?

Pobór mocy platformy z kartą graficzną NVIDIA GeForce GTX 980
[W]

Stan spoczynku 69
Odtwarzanie wideo 78
Aplikacje jednowątkowe 92
Aplikacje wielowątkowe 168
Gra 3D 272

Wyniki są bardzo przyzwoite. Duża w tym zasługa również karty GTX 980, która charakteryzuje się świetnym stosunkiem wydajności do pobieranej mocy. Oczywiście po podkręceniu procesora należy się liczyć ze znacznie zwiększonym poborem energii. Zalecane jest również solidne chłodzenie (najlepiej wodne).