UPS

Logi i współpraca z NAS-em

przeczytasz w 2 min.

Z logami / dziennikami zdarzeń, jest jak z instrukcjami korzystania z urządzeń. Nikt do nich nie zagląda dopóki nie musi ;-). Zobaczmy, czy jeżeli będziemy musieli już do nich zaglądnąć to będziemy w stanie uzyskać z nich przydatne informacje mówiące o pracy samego urządzenia jak też parametrów zasilania.

Do logowanych informacji dostajemy się z głównego menu aplikacji i otrzymujemy wtedy okno składające się z trzech zakładek:

  • Historia zdarzeń,
  • Rejestr pomiarów,
  • UPS Test Zaloguj.

Pierwsza z nich odpowiada za rejestrowanie zdarzeń. Znajdziemy tam datę i czas zdarzenia oraz jego opis. 

UPSilon 2000 historia logów

Szczegółowość zdarzeń jest na dość wysokim poziomie, dzięki czemu użytkownik nie będzie miał większego problemu z orientacją w stanie urządzenia.

Kolejna zakładka, zwana Rejestr Pomiarów, zapisuje podstawowe parametry pracy urządzenia, takie jak:

  • Data i czas pomiaru,
  • Napięcie wejściowe,
  • Napięcie wyjściowe,
  • Częstotliwość wejściowa,
  • Obciążenie,
  • Stan naładowania baterii,
  • Temperatura. Zdaje się nie działać. Pomiar cały czas wskazuje 0 °C.

UPSilon 2000 Rejestr pomiarów

Dane z tej zakładki, podobnie jak z pozostałych dwóch, mogą zostać wyeksportowane do pliku tekstowego, dzięki czemu możliwe jest ich wykorzystanie do wizualizacji pracy zasilacza przy pomocy arkusza kalkulacyjnego, jak zostało to przedstawione na screenie poniżej.

Wykres pracy UPS-a Green Cell Micropower 2000

Jak zostało to wcześniej opisane, oprogramowanie UPSilon 2000 ma możliwość przeprowadzania testów zasilacza. Ich przebieg jest zapisywany i wizualizowany na zakładce „UPS Test Zaloguj”. Ukazuje ona wykres czasowy naładowania akumulatorów, stanu obciążenia, zaś po wykonaniu testu wyświetla podsumowanie z informacją o stanie obciążenia, szacowanym czasie podtrzymania podłączonego zestawu.

Dla przykładu, wymieniony wcześniej zestaw komputerowy, który był podłączony do zasilacza (Intel i5-4670K, 16GB RAM, SSD, HDD, Radeon R9 270, monitor DELL P2414H) przy poziomie naładowania akumulatorów 66% był podtrzymywany przez ponad półtorej godziny i oprogramowanie oszacowało, że przy 100% naładowaniu czas powinien wynieść ponad dwie i pół godziny. 

UPSilon 2000 rejestr przebiegu testu

Współpraca z NAS-em

No cóż. Nie samymi komputerami człowiek żyje ;)

Z powyższego tekstu wiemy już, że zasilacz, poprzez dołączone oprogramowanie, poprawnie współpracuje z systemem Windows 10, a w związku z tym, można domniemywać, że także ze starszymi wersjami tego systemu, aplikacja powinna sobie radzić bez problemu.

Rodzi się pytanie, jak zasilacz będzie sobie radził z urządzeniami, które także często podpisane są do UPS-ów, ale nie umożliwiają instalacji dołączanego do nich oprogramowania. Takimi urządzeniami są na przykład serwery NAS. Sprawdźmy to.

Green Cell Micropower 2000 został podłączony do NAS-a firmy Synology model DS216j.

Został on automatycznie rozpoznany, co zakomunikowane zostało odpowiednimi komunikatami ze strony systemu DSM. Wejście w głąb konfiguracji serwera pokazało, że Micropower jest widoczny jako „Generic USB to Serial”.

Obsługa UPS-a w Synology

Czyli można powiedzieć, że sukces. Zasilacz jest rozpoznany.

Tutaj należy opisać jednak specyfikę takiej współpracy. O ile w przypadku zabezpieczania komputera, zasilacz przy słabym akumulatorze wyśle do niego sygnał z poleceniem zamknięcia systemu, o tyle współpraca z NAS-em odbywa się inaczej. Mając na uwadze rodzaj zasilacza awaryjnego i jego parametry, musimy oszacować jak długo UPS będzie w stanie podtrzymywać jego zasilanie i mając to na uwadze należy wprowadzić odpowiednio krótszy czas do konfiguracji systemu NAS, tak aby po jego upływie urządzenie przeszło w tryb bezpieczny.

Tryb bezpieczny oznacza, że po tym czasie od wystąpienia braku zasilania, NAS praktycznie zakończy swoją pracę tak, aby w przypadku całkowitego rozładowania baterii w zasilaczu awaryjnym nie doszło do utraty danych.

Biorąc pod uwagę moc testowanego zasilacza, domyślny czas można znacznie wydłużyć ponad standardowe 5 minut.