UPS

Kształt sinusoidy i podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

A na koniec zostawiliśmy sobie sprawdzenie kształtu sinusoidy.

Producent określa go jako „Symulowana fala sinusoidalna przy nominalnym napięciu 230VAC”. W zasilaczach awaryjnych przyjmuje on jedną z trzech wartości:

 • Kształt prostokątny,
 • Kształt schodkowy,
 • Pełna sinusoida.

Postanowiliśmy sprawdzić jaki kształt przyjmuje ona na wyjściu testowanego zasilacza. W tym celu został on podłączony do oscyloskopu Siglent SDS1202CNL+. Fala sinusoidalna wyglądała jak poniżej.

Kształt sinusoidy w Green Cell Micropower 2000

Kształt sinusoidy w Green Cell Micropower 2000

Kształt sinusoidy w Green Cell Micropower 2000

Jak więc widać, sinusoida jest symulowana na podstawie sygnału prostokątnego.

Tego typu sygnał nie będzie nadawał się do wszystkich urządzeń, natomiast z zasilaczami komputerowymi i monitorami (czyli głównymi adresatami niniejszego zasilacza) w większości wypadków nie powinno być problemów. 

Tutaj należy się krótkie wyjaśnienie co do kształtu sinusoidy.  Charakterystyka zasilacza typu Line-Interactive AVR oznacza - jak to było tłumaczone już we wcześniejszej części tekstu - że w trakcie normalnej pracy zasilacz przekazuje zasilanie z gniazdka prosto do urządzeń do niego podłączonych. A co się z tym wiąże, przekazywana jest także pełna sinusoida, no i ewentualne zakłócenia występujące na linii. Zasilacz generuje sinusoidę prostokątną jedynie w przypadku pracy awaryjnej, na baterii. Warto o tym pamiętać. 

Podsumowując testowane urządzenie.

Z zasilaczami awaryjnymi jest jak z życiem. Każdy by chciał mieć Ferrari, dużą willę z ogrodem i jeszcze 100 innych rzeczy. Jednak większość z nas ma auto ze średniej półki, mieszkanie w bloku i wiele rzeczy - które chciałby mieć ;)

Green Cell Micropower 2000 front

Tak więc, jeżeli stać Was na produkt z górnej półki to możecie poszukać rozwiązań innych firm, które przodują na rynku zasilaczy awaryjnych i kosztują znacznie więcej. Jeżeli zaś nie należycie do grona szejków, którym dolary wytryskują z ziemi, to przyjrzycie się testowanemu zasilaczowi, a być może okaże się, że ma wszystko czego potrzebujecie.  Kosztuje o 1/3 mniej niż konkurencyjne zasilacze o połowie niższej mocy, więc warto dać mu szansę.

Green Cell Micropower 2000 bokiem

Jest to urządzenie kompromisowe. Z jednej strony wymaga od użytkownika więcej zaangażowania - chociażby przy wymianie akumulatorów - z drugiej zaś rekompensuje to dużo niższą ceną (jak na deklarowane obciążenie) oraz niskimi kosztami eksploatacji.  

Ocena końcowa:

 • dobry stosunek ceny do możliwości
 • oprogramowanie
   
 • trudna wymiana baterii

Dobry ProduktSUPER OPŁACALNOŚĆ

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Szaquak
  3
  Tylko APC.
  Od lat cisnę na 1000VA i drugim 1500VA.
  Czysty sinus.
  Używkę kupiłem za około 300 zł bez baterii
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Kolejny test UPSa bez podpinania do PC-ta! Bravo! Juz jest jakis postęp bo nie podpinają nocnej lampki!

   Redakcjo - POBUDKA!
   • avatar
    xchaotic
    2
    Do serwerowni zawsze kupowalem APC, ale jak to wyglada na rynku drugiej reki to nie wiem.
    • avatar
     Fenio
     1
     Miałem tańszą wersję o deklarowanej mocy 360W a okazało się że nawet ok. 250W powoduje przeciążenie. Chińska tandeta której moc sporo odbiega od deklarowanej a do tego transformator w nim zawarty strasznie głośno buczał (cały czas).
     • avatar
      kokosnh
      1
      Ludzie kupują sobie tanie UPS-y, bez pełnego sinusa, a później płaczą, że im się komputer wyłącza przy braku prądu, a monitor świeci. ( układy aPFC nie znoszą aproksymacji prostokątnej, lub trapezowej, pod tym UPS-em praktycznie nic z aktywnym PFC nie pójdzie )

      Jedynie na schodkowych aproksymacjach można się pokusić o podtrzymanie PC, ale to tylko jeśli obciążymy UPS-a max 10-20% jakoś jeszcze sinus zwykle przypomina, później 20-50% są schodki i może nam PFC odmówić posłuszeństwa kiedy tylko chce, a powyżej 50% na schodkach to już tylko modły zostają.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Czy do UPSa można podpiąć odkurzacz, mikrofalę lub toster czy też wymagałoby to instalacji Windowsa 10 i sterowników w wymienionych urządzeniach?
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        To niech mi ktoś poleci dobrą używkę ok. 1000VA. Minimalnie 700VA, max 2000VA. Na co zwracać uwagę? Nie musi byc aktualnie dostępna na aukcji, nie śpieszy mi sie, chcem wiedziec co warto kupić.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         I jeszcze jakie aku kupować. których omijać... Sporo firm sprzedaje ups-a bez aku...