HiFiMAN HM-700 - zestaw dla oszczędnego audiofila
Mobile

HiFiMAN HM-700 - zestaw dla oszczędnego audiofila

przeczytasz w 3 min.

HiFiMAN HM-700 to odtwarzacz muzyczny oferujący bardzo wysoką jakość dźwięku z plików skompresowanych bezstratnie (np. FLAC). W zestawie ma świetne słuchawki.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

- znakomita relacja ceny do jakości dźwięku; - zbalansowane wyjście 3,5 mm; - zbalansowane słuchawki dokanałowe RE-400B w komplecie; - przejściówka na słuchawki niezbalansowane; - bogaty zestaw uszczelek i zapasowych filtrów do słuchawek; - wystarczający czas pracy na baterii;

Minusy

- niezbyt intuicyjna obsługa systemu; - nieprzemyślane umiejscowienie wyjścia słuchawkowego; - system nie został przetłumaczony na j. polski; - brak miejsca dla kart pamięci microSD;

Zestaw, który nie rujnuje budżetu

Niedawno miałem dużą przyjemność testować zestaw, który dla wielu osób ceniących wysoką jakość dźwięku jest prawdziwym marzeniem: planarne słuchawki HiFiMAN HE-400 oraz zaawansowany odtwarzacz HiFiMAN HM-650. Po takiej odskoczni naprawdę trudno jest powrócić do realnego świata, w którym taki sprzęt za kilka tysięcy złotych jest niemal nieosiągalny. Wiadomo, pieniędzy zawsze brakuje, a jak już się pojawią, to trzeba je wydać na coś bardziej przyziemnego. Jak żyć? ;)

Na szczęście HiFiMAN pomyślał o mniej zamożnej części klienteli i przygotował zestaw, który za rozsądne pieniądze zadowoli gusta nawet bardziej wybrednych melomanów. W jego skład wchodzi odtwarzacz HM-700 z obsługą formatów bezstratnych, takich jak FLAC oraz zbalansowane słuchawki RE-400B. Całość w chwili pisania recenzji kosztowała 899 zł.

słuchawki RE-400B

Smartfon tak nie zagra...

Na początek chciałbym wyjaśnić jedną, podstawową kwestię. Część osób może pokusić się o stwierdzenie „Po co mi taki odtwarzacz, skoro mogę puścić muzykę ze smartfona”. Owszem, możesz, ale nie osiągniesz takiej jakości w połączeniu z różnorodnymi słuchawkami - zbalansowanymi, niezbalansowanymi, wokółusznymi, dokanałowymi, dynamicznymi, armaturowymi itd.

Nie chodzi o to, że smartfony grają źle. Wręcz przeciwnie - niektóre z nich mogą przyćmić niejeden dedykowany odtwarzacz, ale opisywany HiFiMAN HM-700 ma komponenty o dwie klasy lepsze. Dotyczy to przede wszystkim dobrych wzmacniaczy Analog Devices AD8534 oraz AD8032.

Przetwornik cyfrowo analogowy SigmaTel 3770 też nie musi wstydzić się swojej jakości. W teorii jest on gorszy od 24-bitowego DAC'a Wolfson WM8740 z odtwarzacza iBasso DX50, ale HM-700 nie stoi na przegranej pozycji. Jest wyraźnie tańszy od DX50 i moim zdaniem w połączeniu z odpowiednimi słuchawkami gra po prostu wyśmienicie. O tym jednak za chwilę.

Ciekawostką dla niektórych może być też fakt, że SigmaTel 3770 jest „RockBox friendly”. Miłośnicy programowego tuningu będą wniebowzięci jeśli powstanie finalna, stabilna wersja (być może już taka jest - nie doszukałem się). :)

HiFiMAN HM-700 w ręce

Mały i lekki

HiFIMAN HM-700 kierowany jest do zupełnie innej grupy odbiorców niż testowany wcześniej HM-650. Nie chodzi tylko o różnice w jakości dźwięku i funkcjonalności. Przede wszystkim chodzi o wymiary zewnętrzne i wagę.

Zmierzone wartości:

  • Wysokość: 105 mm
  • Szerokość: 49 mm
  • Grubość: 13 mm
  • Waga: 90 g

Jak widać odtwarzacz jest niewielki, a dodatkowo producent oferuje do niego wodoszczelne etui do zamocowania na ręce, które przeznaczone jest dla osób uprawiających sport (np. biegaczy). Takie podejście jest jak najbardziej prawidłowe. HiFiMAN nie wciska tego sprzętu na siłę audiofilom, ale proponuje go osobom aktywnym, które mają wyczulony słuch i cenią sobie wysoką jakość dźwięku w domu i poza nim.

HiFiMAN HM-700 na boku

Obudowa

Produkty HiFiMAN'a nieraz imponowały mi pod względem jakości dźwięku, ale nie mogę tego samego napisać o ergonomii i stylistyce. Co prawda mały HM-700 wygląda całkiem nieźle i na tle droższych braci design można określić jako nowoczesny, ale ergonomia i intuicyjność obsługi po prostu leży.

HiFiMAN HM-700 wtyk

Wyjście słuchawkowe na dole lewej krawędzi? Kto wpadł na ten pomysł? Ani to wygodne w czasie trzymania, ani w czasie noszenia w kieszeni. Wtyk od słuchawek przeszkadza zawsze - niezależnie od tego czy jest kątowy czy prosty.

Wyjście jest zbalansowane, więc…

Nadaje się do podłączenia takowych słuchawek z 4-polowym wtykiem (TRRS). Jeśli ktoś zechce podłączyć do niego bezpośrednio słuchawki z wtykiem 3-polowym musi być świadomy, że nie każdy model będzie grał dobrze. W niektórych przypadkach pojawiają się szumy lub deformacje dźwięku. Współpracuje jednak idealnie z dołączonymi słuchawkami dokanałowymi HiFiMAN RE-400B (balanced).

HiFiMAN HM-700 lewy bok

Na prawym boku też jest gniazdo micro USB do ładowania baterii oraz podłączenia przejściówki dla słuchawek niezbalansowanych (z 3-polowym wtykiem). Przejściówkę tę znajdziemy w zestawie z „plejerem” i podłączamy z jednej strony to wymienionego portu, a z drugiej do wyjścia słuchawkowego.

HiFiMAN HM-700 - prawy bok

Przód jest minimalistyczny i dość elegancki. Górna część przykryta jest szkłem na całą szerokość co może być nieco mylące, bo skryty pod nim wyświetlacz jest znacznie mniejszy. Panel TFT LCD ma około 5 cm przekątnej. Nie jest dotykowy, ale w tego typu odtwarzaczach nie jest to wadą. Trudniej jest włączyć jakąś funkcję przez przypadek.

Obsługa całkowicie nieintuicyjna

Poniżej wyświetlacza znajdują się trzy przyciski sprzętowe. Dwa boczne służą do regulacji głośności, a środkowy? Nie, to nie jest „odtwarzanie/pauzowanie” lecz blokada interfejsu. To jednak dopiero początek udziwnień.

Jeszcze niżej widoczna jest płytka z czterema płaskimi przyciskami. Które z nich służą do przewijania utworów? Nie, niestety nie lewy i prawy, lecz górny i dolny. Prawy pełni rolę „entera” oraz klawisza odtwarzania/pauzowania. Lewy to „cofnij”. Z intuicyjnością nie ma to zbyt wiele wspólnego.

HiFiMAN HM-700 w ręce

Z tyłu nie znajdziemy żadnych elementów funkcyjnych.

HiFiMAN HM-700 tyl

Zestaw w którym sprzedawany jest odtwarzacz zawiera również 8 par uszczelek silikonowych do słuchawek. Trzy pary są przezroczyste, a 5 czarnych, w tym 2 dwukołnieżowe. Znalazłem też 5 par dodatkowych, czarnych filterków, które umieścić można przy ujściu kanału dźwiękowego słuchawek.

HiFiMAN HM-700 - zestaw

Słuchawki HiFIMAN RE-400B są małe, lekkie i świetnie wykonane. Mają aluminiowe obudowy, cienki, ale dość solidny przewód oraz kątowy, pozłacany wtyk. Jak grają? O tym na kolejnej stronie.

Na kolejnej stronie recenzji znajdziesz opis wyglądu i działania systemu, jakości dźwięku oraz podsumowanie testu.