Tablety

Zintegrowane kamerki

przeczytasz w 3 min.

Jak przystało na nowoczesny tablet, Flyera wyposażono w dwie kamerki cyfrowe. Jeszcze nie tak dawno mieliśmy okazję przetestować kamery wbudowane w iPada 2, które łagodnie rzecz ujmując nie zrobiły na nas wielkiego wrażenia. Pytanie jednak, czy pierwszy tablet HTC sprawuje się pod tym względem lepiej? Odpowiedź brzmi: częściowo.

W przypadku iPada 2 mieliśmy do czynienia z nieco żałosnymi sensorami o rozdzielczości 0,7 Mpx (główny) i 0,3 Mpx (wideokonferencje). Pod tym względem Flyer wygląda o niebo lepiej – odpowiednio 5 i 1,3 Mpx. Czy przekłada się to jednak na realną jakość? Niezbyt.

Kamerki wbudowane w tablet HTC poważnie zaskoczyły nas z jednego głównego powodu – przedni moduł (pomocniczy) mimo, że ma dużo mniejszą rozdzielczość, pozwala na rejestrowanie obrazów o lepszej jakości, niż tylny aparat.

Zdjęcia zrobione kamerką z przodu

Zdjęcie wykonane tabletem HTC FlyerZdjęcie wykonane tabletem HTC Flyer

Dlaczego? Otóż producent w przypadku zdjęć wykonywanych kamerką przednią nie stosuje silnego odszumiania. Najwyraźniej stwierdzono, że moduł ten wykorzystywany będzie przede wszystkim do przeprowadzania realnych połączeń wideokonferencyjnych, a dopiero w drugiej kolejności do robienia zdjęć.

Brak odszumiania paradoksalnie wyszedł fotografiom na dobre – ich szczegółowość jest wyraźnie lepsza, pomimo ograniczonej rozdzielczości w stosunku do sensora głównego. Różnice mogą nie rzucać się w oczy podczas „strzelania” portretów (każdy woli mieć wygładzoną skórę ;-)), ale robiąc zdjęcie z dużą ilością drobnych szczegółów (np. drzewa, trawnik, kwiaty itp.) widać wyraźnie, że część z nich zostaje bezpowrotnie utracona.

Zdjęcia zrobione kamerką z tyłu

Zdjęcie wykonane tabletem HTC FlyerZdjęcie wykonane tabletem HTC Flyer

Do plusów zaliczamy ilość opcji, jakie ustawić możemy w menu aparatu. Bez problemu wyregulujemy ekspozycję, kontrast, nasycenie, ostrość, balans bieli, czułość ISO, rozdzielczość oraz włączymy lub wyłączymy filtry i zniekształcenia, geotagging, autofocus, wykrywanie twarzy, dźwięk migawki oraz coś co producent nazywa automatyczną poprawą. W rzeczywistości jest to usuwanie szumu, ale jego wyłączenie niestety nie owocuje poprawą szczegółowości zdjęć.

Ustawienia modułu fotoUstawienia modułu fotoUstawienia modułu foto
Ustawienia modułu fotoUstawienia modułu fotoUstawienia modułu foto

Na temat jakości nagrań wideo nie musimy się rozpisywać – kwestia ta wygląda analogicznie do jakości fotografii. Przednia kamerka, pomimo mniejszej rozdzielczości spisuje się lepiej od tylnej. Filmy rejestrowane tym drugim modułem są miękkie i brakuje im szczegółów. Cyfrowa ingerencja w obraz (odszumianie, wygładzanie) sprawia, że bez problemu zauważymy duże obszary pozbawione detali.

Filmik z przedniej kamerki

 

Filmik z tylnej kamerki

Opcji konfiguracyjnych w przypadku kamery jest nieco mniej. Wyregulujemy przede wszystkim ekspozycję, kontrast, nasycenie, ostrość, balans bieli, rozdzielczość oraz włączymy lub wyłączymy efekty (np. posteryzacja, odcienie szarości, sepia, negatyw itp.)

Ustawienia wideoUstawienia wideoUstawienia wideo

Dodać również wypada, że jakość dźwięku nagrywanego wraz z plikami wideo jest przeciętna wewnątrz pomieszczeń i słaba na zewnątrz.

Osoby pragnące wykorzystać ten tablet jako realne narzędzie do wideokonferencji mogą się nieco zawieść, ale raczej nie z winy firmy HTC. Skype w typowej, powszechnie dostępnej wersji w dalszym ciągu nie oferuje możliwości przekazywania obrazu wideo na platformie Android.

PiękniśKomunikator Yahoo! bardzo słabo radzi sobie z połączeniami UMTS – opóźnienia są duże, co skutkować może ciągłym wylogowywaniem i błędami w połączeniu. Fring oraz kupiony przez Skype'a Qik sprawują się o wiele lepiej, ale również one mają swoją wadę – nie działają na pececie. Z kolei nasz dotychczasowy ulubieniec ooVoo w czasie wykonywania testów nie ukazał się jeszcze w wersji na Flyera. Co więcej, nawet standardowy Google Talk nie dał rady w tym zakresie na Androidzie 2.3.3.

Na pocieszenie została jedna funkcja związana z kamerkami, z którą nie mieliśmy żadnych problemów. Chodzi tu mianowicie o Snapbooth. Widać wyraźnie, że HTC sugerowało się aplikacją Photo Booth, która dostępna jest standardowo na nowym tablecie firmy Apple, czyli iPadzie 2.

Program wyświetla obraz z przedniej kamerki Flyera i nakłada na niego jeden z ośmiu filtrów lub zniekształceń. Funkcja zdaje egzamin na czwórkę – nie działa aż tak płynnie jak w iPadzie 2, ale zapewnia odrobinę zabawy na wszelkich imprezach.

Piękny mężczyznaOkulary top trendy