Smartfony

Jakość zdjęć i nagrań

przeczytasz w 2 min.

Zdjęcia

Rzeczą którą Ascend P7 bardzo pozytywnie nas zaskoczył jest jakość zdjęć i filmów. Warto jednak dodać od razu, że chodzi o jakość obrazów zarejestrowanych w dobrych warunkach oświetleniowych (słoneczny dzień, światło studyjne itp.). W takich sytuacjach mogliśmy liczyć na dobrą szczegółowość, dość szeroką rozpiętość tonalną oraz przyjemne, nasycone kolory.

Rozdzielczość maksymalna w przypadku modułu tylnego to 4160x3120 px, czyli 12,98 Mpx. Z kolei światłosiła obiektywu to f/2.0 (czyli jest bardzo jasny jak na smartfona).

Idealnie jednak nie jest. Wraz ze spadkiem intensywności oświetlenia Huawei szybko obniżał loty. Niekiedy bywało tak, że jedno zdjęcie wykonane w pełnym słońcu prezentowało się niemal idealnie, a drugie, wykonane chwilę później (gdy chmura zasłoniła Słońce) cechowało się już większym odszumianiem, a przez to mniejszą szczegółowością.

Na dwóch poniższych zdjęciach ocenić możecie jakość obrazu zarejestrowanego w warunkach słabego oświetlenia. Widoczny jest radykalny spadek ostrości obrazu, a algorytmy odszumiające pracują już pełną parą, więc ilość drobnych szczegółów widocznych na fotkach nie jest duża. Cieszy to, że Ascend P7 nawet w tak słabym oświetleniu zachował całkiem realistyczną, naturalną kolorystykę.

Producent chwali się świetną pracą tego smartfona w warunkach nocnych, ale oprócz tego, że obraz był faktycznie dość jasny i miał akceptowalne kolory nie znaleźliśmy w nim wielu innych pozytywów.


zdjęcie z tylnej kamerki noc

Panoramy składane są zazwyczaj dobrze, chyba, że obiekty w kadrze są bardzo monotonne i chaotycznie rozmieszczone (np. drzewa w gęstym lesie). Jakość zdjęć łączonych jest przeciętna.


panorama

Przednie fotki zaskakują rozdzielczością. Wynosi ona 3264x2448 px, czyli 7,99 Mpx. Można więc uznać Huaweia za naprawdę dobry telefon do wykonywania ”fejsbukowych dziubków”. Do tego moduł przedni nadaje się naprawdę świetnie. Zdjęcia bardziej oddalonych obiektów wyglądają już gorzej ze względu na słabszą jakość optyki (niska ostrość na brzegach kadru)


zdjęcie z przedniej kamerki

Filmy

W przypadku filmów sytuacja jest analogiczna jak w zdjęciach. Nagrania dzienne wykonane w dobrym oświetleniu wyglądają po prostu dobrze i cechują się dobrą szczegółowością oraz naturalnymi kolorami. Rozdzielczość to oczywiście Full HD (1920x1080 px), a przepływność ok. 24 Mb/s.

Natomiast filmy nakręcone w słabym świetle wyglądają znacznie gorzej. Prezentują przede wszystkim niską szczegółowość, gorszą ostrość i słabszą pracę autofokusa. Musimy przyznać, że widzieliśmy już znacznie słabsze smartfony ww podobnej cenie, ale trudno uznać to za komplement dla Huaweia.

Podsumowując można śmiało stwierdzić, że zarówno zdjęcia, jak i filmy będą przyjemne dla oka gdy wykonamy je w dzień lub przy silnym świetle sztucznym. W nocy Ascend zapewni jasny obraz na zdjęciach, ale ich szczegółowość będzie słaba.

Przednie nagrania mają 1280x720 px rozdzielczości i przepływność ok. 20 Mb/s. Ich jakość jest słabsza głównie ze względu na gorszy obiektyw powodujący rozmycia na brzegach kadru.