Gadżety

Harmony 900: wrażenia z użytkowania, ocena końcowa

przeczytasz w 3 min.

Ekran zastosowany w pilocie Harmony 900 jest dotykowy i wystarczająco duży. Po obu stronach umieszczono dwa świecące i reagujące na dotyk przyciski, które pozwalają w łatwy sposób przechodzić między "stronami" widocznymi na ekranie. Dodatkowo pod wyświetlaczem są jeszcze dwa podświetlane przyciski do przełączania się pomiędzy "Opcjami", "Urządzeniami" i "Działaniami". Z kolei interfejs dostosowany do obsługi dotykowej jest bardzo wygodny w obsłudze i w rezultacie z pilota korzysta się naprawdę przyjemnie.

Harmony 900 oferowany jest wraz ze stacją dokującą, dzięki której można go ładować (a konkretnie jego akumulatorek) w dowolnej chwili. Wystarczy umieścić go w "kołysce" i ładowanie rozpoczyna się automatycznie, choć wcześniej oczywiście trzeba podłączyć stację dokującą do zasilacza. Jeśli chodzi o sam czas pracy na baterii, jest on wystarczająco długi. Na jednym ładowaniu pilot może działać tydzień lub dłużej, w zależności od tego, jak często będziesz go używał. Warto też dodać, że bateria jest wymienialna.

Podobnie jak inne piloty Logitecha, model Harmony 900 został wyposażony w czujnik ruchu, więc gdy go podniesiesz - włączy się automatycznie. Z kolei po krótkim czasie bezczynności sam się wyłączy, w celu oszczędzania baterii. To warte pochwały rozwiązanie.

Jeśli chodzi o programowanie pilota, działa on podobnie jak inne modele z serii Harmony. Podłączasz go do komputera poprzez USB i uruchamiasz kreator Logitecha. Do poprawnego zaprogramowania potrzebny jest dostęp do internetu, natomiast sama konfigurcja jest prosta i wszystko zostało wyjaśnione w kreatorze (j. polski). O tym, jak działa kreator, pisaliśmy na stronie poświęconej oprogramowaniu.

Niektóre osoby mogą mieć problemy z pilotem uniwersalnym, zwłaszcza jeśli będzie to ich pierwszy sprzęt tego typu. Nie ma jednak powodów do obaw - Harmony 900 oferuje co prawda dużo funkcji, ale sama obsługa nie jest skomplikowana. Kiedy podłączysz go do peceta i włączysz oprogramowanie, szybko przekonasz się, że skonfigurowanie urządzenia wcale nie jest trudne. Z kolei później działa już bez zarzutu i musisz jedynie pamiętać o ładowaniu akumulatora.

Jeśli masz dużo sprzętów, konfigurowanie pilota Harmony może potrwać kilkanaście minut, niemniej tej czynności nie będziesz musiał już powtarzać. Jeśli zaś będziesz miał jakieś problemy, możesz skontaktować się ze wsparciem technicznym Logitecha, czy to przez e-mail, czy telefonicznie.

Ocena końcowa

Zaawansowanym użytkownikom może nie spodobać się, że Harmony 900 nie obsługuje niestandardowych makr. Programowanie na podstawie działań nadal funkcjonuje, więc kiedy wciśniesz "Watch TV" (oglądaj telewizję), możesz uruchomić telewizor, DVR i przełączyć je na preferowane ustawienia. Nie możesz za to przydzielić oddzielnych i niestandardowych poleceń. Jeżeli chcesz w jakiś nietypowy sposób skonfigurować swoje sprzęty, pilot Harmony 900 może nie podołać wyzwaniu.

Poza tym raczej nie mamy się na co skarżyć. Nieco irytować może jeszcze fakt, że wokół ekranu dotykowego szybko widoczne są odciski palców (błyszcząca powierzchnia). Jedyną i naprawdę dużą wadą jest tylko cena: ponad 1900 zł. To zdecydowanie sporo, jak za pilot uniwersalny. Jeśli jednak nie potrzebujesz obsługi RF, możesz zdecydować się na tańszy model, np. Harmony One czy 700. 

 

 Moja ocena: Logitech Harmony 900
 

plusy:
Atrakcyjne wzornictwo
Dużo funkcji
Programowanie poprzez internet
Świetne rozmieszczenie przycisków (wydzielone strefy)
Łatwa obsługa
Obsługuje maks. 15 urządzeń
Wysokiej jakości dotykowy ekran LCD
Bateria do wielokrotnego ładowania
Stacja dokująca do ładowania pilota
Obsługa RF
Bogate wyposażenie

 

minusy:
Cena może odstraszyć
Brak niestandardowych makr dla zaawansowanych użytkowników