Gadżety

Harmony 900: funkcjonalność, cechy

przeczytasz w 3 min.

Harmony 900 - cechy, wymagania

Wymagania systemowe:
Komputer z systemem Windows XP, Vista, 7, Mac OS 10.4, 10.5, Port USB, Dostęp do internetu

Cena:1919 zł

W zestawie:

  • Pilot Harmony 900
  • Odbiornik RF
  • Stacja dokująca
  • Przewód USB
  • 4 nadajniki IR
  • 2 zasilacze AC
  • Bateria wielokrotnego ładowania
  • Oprogramowanie na płycie CD
  • Ściereczka do czyszczenia
  • Instrukcja i ulotka "Szybki start"

Testując Harmony 700 najbardziej brakowało nam obslugi częstotliwości radiowych (RF), co jest przydatne dla osób, które mają sprzęty poukrywane w szafach. Harmony 900 oferuje obsługę RF. Ma też kilka innych przydatnych funkcji.

Po włączeniu pilota w oczy od razu rzuca się wyższa ostrość ekranu. Nie jest to wielkie usprawienienie względem modeli Harmony 700 czy Harmony One, ale dzięki temu interfejs jest czytelniejszy. W Harmony 900 można też wybrać jeden z czterech motywów graficznych interfejsu. Tego typu dodatkowe bajery uatrakcyjniające to normalka w pilotach za prawie 2000 zł. ;-) To fajna sprawa, ale nie można uznać takich rozwiązań za kluczowe funkcje, które ułatwiają obsługę urządzenia. Ot, ciekawostka.

W Harmony 900 łatwo zauważyć też rząd przycisków umieszczony mniej więcej na środku pilota. Mowa o przyciskach czerwony, zielony, żółty i niebieski. To odpowiedniki przycisków umieszczonych na pilotach do odtwarzaczy Blu-ray. Odpowiadają za funkcje interaktywne podczas odtwarzania filmów Blu-ray.

Duża zaleta Harmony 900 to obsługa częstotliwości radiowych (RF). W poprzednich pilotach obsługujących RF trzeba było oddzielnie konfigurować pilota i RF - podłączać zarówno pilot i moduł RF do komputera poprzez USB. Za każdym razem, gdy chciałeś zaktualizować pilota, musiałeś aktualizować też moduł RF, co było uciążliwe, bo gdy tylko zechciałeś zaktualizować pilot, musiałeś wyjmować moduł RF z szafy.

W przypadku Harmony 900 można liczyć na całkowicie nowy system komunikacji radiowej. Prostszy jest zarówno proces konfiguracji, jak i aktualizacji. Teraz nie trezba już podłączać modułu RF do komputera - możesz włożyć go do szafy i tam go zostawić do czasu najbliższych porządków domowych. ;-) Wcześniej, oczywiście, będziesz musiał tylko ustawić, które komponenty chcesz kontrować poprzez IR (podczerwień) lub właśnie RF. Na pilocie jest specjalne menu RF, gdzie możesz wprowadzić wszelkie ustawienia.

Moduł RF jest zasilany przez niewielki zasilacz i może być schowany w szafie, za sprzętami, które się tam znajdują. Następnie należy podłączyć do niego dwa mini moduły IR (do portów A i B) i umieścić je przed posiadanymi urządzeniami. Sygnały IR, najprościej rzecz ujmując, odzwierciedlają powierzchnię, więc dwa mini moduły powinny "obejmować" wszystkie urządzenia. Wyjątkiem może być telewizor, który jest przecież cały czas w zasięgu twojego wzorku. Co ważne: jeśli mini moduły IF nie są w stanie objąć twoich urządzeń, możesz zawsze dokupić dodatkowe, wraz z kolejnym modułem RF. Akcesoriów tego typu należy szukać u producenta.

Testując pilot Harmony 900 uznaliśmy, że telewizor będzie obsługiwany za pomocą zwykłego IR, natomiast pozostałe urządzenia będą kontrolowane dzięki RF. Nie było żadnych problemów, zarówno przy otwartych, jak i zamkniętych drzwiach szafki, w której znajdował się odtwarzacz Blu-ray i amplituner. Współpracy odmówiła tylko konsola PlayStation 3, która używa technologii Bluetooth i nie ma odbiornika podczerwieni. Nie możemy jednak winić Logitecha za to, że Sony z niewytłumaczalnych powodów nie wyposażył swojej konsoli w taki element. Wspominaliśmy jednak, że Logitech oferuje możliwość zakupu odpowiedniej przejściówki IR->Bluetooth, więc przy odrobinie dobrej woli i pieniędzy można sprawić, że PS3 także będzie obsługiwana przez pilot Harmony.

Rozmieszczenie przycisków w Harmony 900 jest rewelacyjne. Pilot dobrze też leży w dłoni i nie jest ciężki. Przyciski są twarde i podświetlane, jak i zróżnicowane jeśli chodzi o kształt i wielkość. Można więc liczyć na dużą trwałość oraz możliwość nawigowania po niektórych funkcjach bez spoglądania na pilot (np. zmienianie kanałów, odtwarzanie/zatrzymanie).

Choć wydaje się, że pilot jest wręcz obładowany przyciskami, w rzeczywiści ma ich mniej niż poprzednie Harmony. Producent podzielił go na pięć obszarów i są one nawet oddzielone widocznymi, srebrnymi poziomymi kreskami.