inkBook Onyx - alternatywa dla Kindle
Czytniki e-booków

inkBook Onyx - alternatywa dla Kindle

przeczytasz w 3 min.

inkBook Onyx to czytnik e-booków, który wraz z abonamentem Legimi może stać się prawdziwą konkurencją dla czytników Amazon Kindle.

Ocena benchmark.pl
  • 4,4/5
Plusy

podświetlany i dotykowy ekran o wysokiej rozdzielczości; dedykowana aplikacja Legimi z dostępem do tysięcy książek; fizyczne przyciski zmiany stron; wspieranie wszystkich najważniejszych formatów plików (w tym ePub, Mobi, PDF);8 GB pamięci wewnętrznej + slot kart microSD; możliwość instalowania aplikacji; menu w języku polskim

Minusy

krótki czas pracy na baterii; długi czas oczekiwania między rozdziałami

Niewątpliwą zaletą czytników książek elektronicznych jest ich specjalizacja. Najlepszym tego przykładem jest Kindle. To tylko i aż czytnik e-booków i chociaż kolejne generacje wprowadzają udoskonalenia w postaci oświetlanego ekranu, wyższej rozdzielczości, obsługi dotykowej, to Kindle wciąż pozostaje czytnikiem. Nie może tym samym równać się pod względem funkcjonalności np. z tabletem.

Dlaczego jednak nie połączyć tych dwóch kategorii urządzeń i wziąć tego, co najlepsze z obu światów? Takim połączeniem może stać się właśnie inkBook Onyx – czytnik z systemem operacyjnym Android w wersji 4.2. Dzięki temu, na czytniku można instalować dodatkowe aplikacje zwiększając jego możliwości.

Dane techniczne:

ModelinkBook Onyx
Cena539 zł
Ekran» 6", 1024x758, 212 ppi
» E Ink Carta (16-odcieni szarości)
» dotykowy, doświetlany
Pamięć wewnętrzna» 8 GB
» rozszerzenie do max 32 GB (karta microSD)
Złącza» micro USB 2.0
» microSD
Komunikacja bezprzewodowaWi-Fi 802.11 b/g/n
System operacyjnyAndroid 4.2.2
ProcesorDual-Core Cortex A9 1.0 GHz
PamięćRAM: 512 MB
Bateria2000 mAh
Wymiary159 x 117 x 7 mm
Waga200 g
Wspierane formaty plikówEPUB i PDF (reflow) z Adobe DRM (ADEPT), MOBI (bez DRM), TXT, FB2, HTML, RTF, CHM
Zainstalowane aplikacjeLegimi, Midiapolis Drive, Midiapolis Księgarnia, Midiapolis News, przeglądarka internetowa, Biblioteka, Notatnik, Menedżer plików, Słownik

Wyświetlacz i e-papier

Bez względu na zakres funkcjonalności i tak najważniejszy w każdym czytniku jest bez wątpienia ekran. inkBook Onyx wypada na tym polu całkiem dobrze. Mamy tutaj 6-calowy ekran wykonany w technologii e-Ink Carta o rozdzielczości 1024 x 758 pikseli, co daje gęstość upakowania pikseli na poziomie 212 ppi.

InkBook Onyx przód

Jeśli ktoś przesiądzie się na ten czytnik z jednego ze starszych modeli Kindle (ja na co dzień korzystam z modelu Touch), to różnica będzie kolosalna i trudno będzie wrócić do poprzedniego modelu. Wyświetlany obraz ma wysoki kontrast oraz nasyconą czerń i robi bardzo dobre wrażenie.

Wprawdzie najnowsza generacja Kindle Paperwhite 3 ma ekran o jeszcze lepszych parametrach (odpowiednio 1448 x 1072 pikseli, co daje gęstość pikseli 300 ppi), ale inkBook i na jego tle wypada naprawdę dobrze.

Muszę też powiedzieć parę słów o technologii e-Ink, czyli elektronicznym papierze. E-papier to niewielkie kapsułki atramentu, które pod wpływem elektrycznych impulsów układają się w określony obraz, najczęściej po prostu w tekst. Jego zaletą jest to, że taki ekran nie emituje światła (podobnie jak tradycyjna książka), więc w odróżnieniu od ekranu LCD (np. w tablecie, czy smartfonie), nie męczy tak oczu.

InkBook Onyx podświetlenie ekranu

Podobnie jak zwykły papier, także ekran czytnika jest czytelny pod każdym kątem. Na jego powierzchni nie powstają też odblaski, więc można go czytać nawet latem, w pełnym słońcu na plaży. Czytanie w takich warunkach na tablecie jest nie lada wyczynem.

Podświetlenie

Ma to jednak też swoją mroczną (sic!) stronę. Podobnie jak w przypadku książki, czy gazety, trudno korzystać z e-czytnika przy słabym oświetleniu. Na szczęście i ten problem udało się rozwiązać wprowadzając podświetlenie. A właściwie doświetlenie, gdyż ekran czytników nie jest podświetlany od spodu, lecz naświetlany od góry przez odpowiednio umieszczone diody. Dzięki temu światło nie męczy oczu.

inkBook Onyx jest oczywiście w to rozwiązanie wyposażony. Podświetlenie można regulować, a dostęp do niego można uzyskać po kliknięciu w ikonkę żarówki.

regulacja jasności

Po dłuższym testowaniu czytnika w różnym otoczeniu, o różnych porach dnia, stwierdziłem, że w ciągu dnia można całkowicie je wyłączyć (i oszczędzić tym samym baterię), a wraz z zapadaniem zmroku stopniowo je uruchamiać. Osobiście nie przekraczam połowy skali (nawet w nocy), gdyż ekran świeci wtedy naprawdę mocno, ale zapewne część użytkowników będzie korzystać z podświetlenia w pełni mocy.

Oświetlenie można też uruchomić (i wyłączyć) przytrzymując przycisk odświeżenia.

InkBook Onyx przycisk odświeżania ekranu

Obudowa i obsługa inkBook Onyx

Wymiary czytnika to 15,9 x 11,7 x 0,7 cm. inkBook jest poręczny i dobrze leży w dłoni. Obudowa czytnika wykonana jest z matowego tworzywa sztucznego w niebieskim kolorze. Faktura materiału jest przyjemna w dotyku, a zarazem zapewnia pewny chwyt. Nie trzeba obawiać się, że nagle wyślizgnie się z ręki. Jego wadą jest natomiast to, że szybko zbiera odciski palców. Po kilku dniach intensywnego korzystania, konieczne było gruntowne czyszczenie.

InkBook Onyx tył obudowy

Rozwiązaniem tego problemu może być etui. Jeśli kupujemy czytnik w abonamencie Legimi otrzymamy etui ze skóry. Do testów otrzymałem niestety samego inkBooka więc nie mogę się wypowiedzieć na temat jakości tej oprawki. Dodam jedynie, że ma ona magnetyczne zapięcie, które jednak nie wybudza automatycznie czytnika po jego otwarciu. Trzeba to robić ręcznie naciskając przycisk zasilania umieszczony na dolnej krawędzi.

InkBook Onyx złącza

Znajdziemy tam także slot na kartę microSD (do 32 GB) oraz gniazdo microUSB do podłączania czytnika do komputera oraz ładowania akumulatora.

InkBook Onyx przyciski zmiany stron

Po bokach ekranu umieszczono fizyczne przyciski. Po obu stronach znajdują się przyciski do przewijania stron, a dodatkowo po prawej przycisk „wstecz”, a po lewej przycisk „odśwież” usuwający efekt ghostingu.

Dzięki zastosowaniu ekranu dotykowego, inkBook może być obsługiwany także w ten sposób. Przestrzeń ekranu podzielona jest na trzy równe strefy. Tak jak można oczekiwać dotknięcie ekranu przy lewej krawędzi wyświetla poprzednią stroną, a dotknięcie przy prawej przenosi nas na następną stronę.

Z kolei dotknięcie środkowej części ekranu wyświetla dodatkowe opcje tj. zmiana ustawienia czcionki, spis treści, zakładki, czy zmiana orientacji ekranu. Opcje te różnią się nieco w zależności od tego, czy korzystamy z jednej z aplikacji do czytania (FB Reader lub Adobe Reader), czy z abonamentowej aplikacji Legimi.

Ekran główny

Po uruchomieniu inkBook Onyx wyświetla się ekran główny, na którym widać ostatnio czytane książki oraz nowe pliki wgrane na urządzenie.

inkBook Onyx ekran główny

Poniżej znajduje się pięć skrótów do aplikacji. Można je dowolnie konfigurować (w menu ustawień znajduje się odpowiednia opcja – Dostosuj aplikacje pulpitowe).

inkBook Onyx menu ustawienia

Na samym dolne wyświetlany jest pasek stanu (można go wyłączyć), na którym wyświetlana jest godzina, poziom baterii oraz skróty do ekranu głównego oraz regulacji oświetlenia.

Dotknięcie prawej części otwiera dodatkowe okno, w którym można m.in. włączyć WiFi.

inkBook Onyx okienko WiFI


Na kolejnych stronach znajdziesz opis najważniejszych aplikacji, wrażenia z użytkowania czytnika oraz informacje o długości czasu pracy na baterii.