Karty graficzne

Jak wypada HD 530?

przeczytasz w 1 min.

Układ graficzny Intel HD 530 zintegrowany z procesorami Core i5 6600K i Core i7 6700K to krok naprzód... z pewnością w stosunku do HD 4600 znanego z procesorów Haswell i Devil's Canyon, a także w części nawet nad Iris Pro 6200.

Pomimo tego, że Skylake ma jedynie pełne sprzętowe wspomaganie kodowania/dekodowania standardu HEVC (Iris Pro 6200 miał jedynie hybrydowe), a VP9 tylko częściowe, to umożliwia oglądanie wideo w jakości 4K i 60 klatkach na sekundę na You Tube. Cześć klatek wciąż jest tracona, a obciążenie procesora spore, jednak materiały można oglądać płynnie.

Parę jednostek wykonawczych więcej niż w przypadku grafiki HD 4600 pozwala na nieco większą wydajność w grach - jednak na tyle małą, by nie robiło to praktycznie żadnej różnicy.

Iris Pro 6200 instalowany w procesorach Broadwell jest znacznie bardziej rozbudowany (dwa razy więcej jednostek wykonawczych) i dodatkowo posiada wsparcie pamięci eDRAM, co daje mu dodatkową przewagę.

Jeśli jednak od układu graficznego oczekujecie również innych funkcjonalności niż wydajności w grach, będziecie miło zaskoczeni.

Intel mocno podwyższył wydajność w zastosowaniach GPGPU (włączenie układu graficznego do obliczeń wykonywanych zwykle tylko przez procesor) oraz w technologii QuickSync (sprzętowy koder/dekoder wideo). W tych zastosowaniach skromny HD 530 zbliża się wydajnościowo do Iris Pro 6200, co jest naprawdę świetnym wynikiem.

Core i5 6600K - ocena końcowa:

 • 14-nanometrowy proces produkcyjny
 • dwa kontrolery pamięci RAM - DDR4 i DDR3L
 • cztery bardzo wydajne rdzenie procesora
 • możliwość podkręcania przez mnożnik i magistralę systemową
 • wyższa wydajność od poprzedników
 • niższa cena od poprzedniej generacji
 • szybsza zintegrowana grafika (niż w modelach Haswell), ze wsparciem DX 12 i HEVC...
 • ... ale wolniejsza niż w modelach Broadwell
 • szkoda, że zabrakło pamięci podręcznej L4 (eDRAM)
 • zwiększone TDP w stosunku do poprzednich generacji

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Centik
  6
  Czemu w testach wydajnościowych nie dodajecie do wykresów jakichś budżetowych kart na PCI-E żeby mieć porównanie czy jest sens siedzieć na integrze czy dopłacić do słabej na PCI-E. W ogóle widzę że promujecie cały czas średnia i wysoką półkę kart graficznych a o tych z niższych półek zapominacie.
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Fajna integra do enkodowania i odtwarzania wideo. Do gier oczywiście się nie nadaje, ale nie dziwi.
   Brawo za quick sync. i5 skylake znacznie lepiej sobie radzi z v9 jak i7 haswell. Realnie 4,5GHz Haswell bez sprzętowego wsparcia dla V9 4k 60fps = niekręcony i5 Skylake.

   Zabrakło mi testów V9 FHD 60fps i obrazków statystiki dla nerdów dla próby 4k 30fps, no chyba, że było 0 lost.
   Generalnie w V9 jest problem z tym 60 fps, dlatego ciekaw byłe wyniku FHD 60fps.

   Prośba do redakcji o test przeglądarki MS Edge. Porobiłem testy i wygląda na diabelnie szybką i lekką. W dodatku Youtube na AVC (nie ma V9) działa na niej o niebo lepiej jak AVC w Firefox. Na moim stareńkim słabiutkim U5400, obciążenie CPU w Firefox przy 720p(AVC), jest takie jak w MS Edge przy 1440p (AVC), czyli 10-20% !!!. Ms Edge mocno dociąża grafikę, ale bardzo odciąża CPU.
   • avatar
    the_fulcrum
    2
    a ja dalej się zastanawiam po co w najwyższych modelach montować coś takiego. jakoś nie chce mi się wierzyć że ludzie kupują Kprocka, kręcą go i nie dokładają do tego przynajmniej gtx970. Rozumiem w lapku czy innym sprzęcie "korpo" ale w top wersjach- nie
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Jeśli Iris Pro trafi do budżetowych procków, to AMD dostanie po uszach w jedynym segmencie, w którym jeszcze sobie jakoś radzi - w APU. Jeśli i tam Intel dowali AMD, to jest posprzątane.
     • avatar
      pociej
      0
      Integre testować w Wiedźminie 3?
      Serio!?
      • avatar
       MarTum
       -1
       Autorze powiedz mi co chcesz udowodnić tym "testem" ?
       Jedna gra w której IRIS ma ciężko z AMD APU, a w 90% innych gier IRIS zostawia APU czasem daleko w tyle. Czy to nie świadczy przypadkiem o tym, że Wiedźmin jest bardzo słabym wyborem do testowania integry intela skoro mają wyraźny problem z tą grą ? No bo skoro IRIS standardowo prawie zawszekopie AMD APU, a czasem anwet jest masakruje, a tutaj potrafi przegrać no to coś jest nie tak.

       Po drugie co to za test integry w grach kiedy testowana jest tylko jedna gra ?

       Warto poświęcić więcej czasu na test, żeby to miało jakąś wartość bo obecnie ma wartość ciekawostki, przez którą ludzie wyciągają błędne wnioski.

       Do tego dodać poziom czytelników benchmarka który niestety czasem jest równy poziomowi cegły ( plusowanie pierdół, minusowanie faktów ) choćby w ostatnim teście IRISA gdzie interweniowałem bo kolega nie rozumiał założeń testu i wyciągał błędne wnioski ale oczywiście tutejsze cegły uznały, że mówi świętą prawdę. Przyczynił się też do tego sam test, który miał niski poziom.
       • avatar
        Marucins
        -1
        A to niby dlaczego nie można porównywać MOŻLIWOŚCI czegoś co jest w innej cenie ale z założenia to konkurencyjne produkty?

        "Przypominamy, że ceny topowych procesorów Core i5 to około 1100-1200 zł, podczas gdy najdroższy procesor ze zintegrowaną grafiką konkurencji kosztuje zaledwie około 600 zł. Dlatego też, nie można bezpośrednio porównywać ich możliwości."

        Może AMD jest winne że za tanio sprzedaje?
        • avatar
         vincentlaw
         0
         Porównanie specjalnie dla ciekawskich.
         http://ark.intel.com/compare/88191,88095