Peryferia

Na razie po miedzi

przeczytasz w 2 min.
 hardcore IT logo

Jak już wspomniałem, pierwszą firmą, która zdecydowała się na wprowadzenie standardu Thunderbolt do swoich komputerów jest Apple. Thunderbolt znalazł się bowiem we wszystkich nowych modelach notebooków Apple MacBook Pro, w których montowane są procesory Intel Core i5 oraz Core i7 z rdzeniem Sandy Bridge. Inżynierowie z Apple'a postanowili wykorzystać do sprzętowej implementacji technologii Thunderbolt złącze Mini DisplayPort. Jest to o tyle wygodne, że bezpośrednio podłączyć można do niego dostępne na rynku monitory i telewizory ze standardowym złączem DisplayPort.

W komputerach Apple do implementacji standardu Thunderbolt wykorzystano złącze Mini DisplayPort
W komputerach Apple do implementacji standardu Thunderbolt wykorzystano złącze Mini DisplayPort. Gniazdo to oznaczone jest symbolem pioruna.

Graficzne logo technologii Thunderbolt
Graficzne logo technologii Thunderbolt

Dla wielu użytkowników istotne jest, że zastosowany w notebookach Apple port Thunderbolt pozwala na bezpośrednie zasilanie z laptopa sprzętu o poborze mocy do 10 watów (dla USB 3.0 jest to 4,5 W). Dzięki temu producenci sprzętu peryferyjnego będą mogli w wielu wypadkach zrezygnować z oddzielnego zasilacza montowanego w produkowanych przez nich urządzeniach. Oczywiście, magistrala Thunderbolt kompatybilna jest z technologią Plug-and-Play. To sprawia, że użytkownicy bez problemu mogą podłączać urządzenia peryferyjne i monitory do komputera. Istotne jest również, że technologia Thunderbolt przewiduje możliwość kaskadowego podłączania sprzętu peryferyjnego, w tym monitorów. Maksymalnie można podłączyć do sześciu urządzeń zewnętrznych.

Apple MacBook Pro z portem Thunderbolt
Apple MacBook Pro z portem Thunderbolt

Złącze Thunderbolt w Apple MacBook Pro
Złącze Thunderbolt w Apple MacBook Pro

Przewód zgodny ze standardem Intel Thunderbolt
Przewód zgodny ze standardem Intel Thunderbolt

Prezentacja technologii Thunderbolt na konferencji Research@Intel 2011
Prezentacja technologii Thunderbolt na konferencji [email protected] 2011. W środku zewnętrzna macierz dysków RAID Promise Pegasus R4 wykorzystująca interfejs Thunderbolt.

Na konferencji [email protected] 2011 zaproszeni dziennikarze mieli okazję zobaczyć na żywo działanie technologii Thunderbolt. Do pokazu wykorzystano zewnętrzną macierz dysków RAID Promise Pegasus R4, laptop MacBook Pro z procesorem Core i7 oraz monitor ze złączem DisplayPort. Podczas pokazu z macierzy RAID magistralą Thunderbolt wysyłanych było jednocześnie sześć strumieni wideo do komputera, który jednocześnie wyświetlał je na swoim ekranie i retransmitował ponownie za pomocą magistrali Thunderbolt na zewnętrzny monitor.

Monitor i macierz dyskowa RAID połączone były kaskadowo w taki sposób, że macierz podpięta była bezpośrednio do komputera, a zewnętrzny monitor z gniazdem DisplayPort podłączony był do drugiego złącza Thunderbolt znajdującego się w macierzy RAID.

Kaskadowe połączenie urządzeń peryferyjnych zgodnych z technologią Thunderbolt/DisplayPort
Kaskadowe połączenie urządzeń peryferyjnych zgodnych z technologią Thunderbolt/DisplayPort.

W standardzie Thunderbolt do łączenia ze sobą sprzętu wykorzystywany jest obecnie kabel elektryczny. Maksymalny dystans między urządzeniami połączonymi za pomocą przewodów miedzianych może wynosić trzy metry. W specyfikacji standardu Thunderbolt przewidziano również możliwość wykorzystania połączenia optycznego – na razie nie wiadomo kiedy się pojawi na rynku, ani jaka będzie jego szybkość.

Maksymalna długość światłowodu to sto metrów. Gniazdo i wtyczka dla światłowodów mają być identyczne jak dla przewodów miedzianych. W wypadku komputerów Apple przewidziano, że w znajdującym się w obudowie komputera złączu Mini DisplayPort umieszczone zostaną dodatkowe przetworniki optoelektroniczne w taki sposób, że będą mogły wysyłać i odbierać dane wprost ze światłowodu.

Ze względu na kompatybilność, gniazdo w komputerze ma pozwalać na podłączenie zarówno kabla miedzianego, jak i światłowodu. Nie przewidziano jednak uniwersalnych przewodów miedziano-optycznych i do transmisji wykorzystywane będą kable miedziane lub światłowodowe. Prawdopodobnie obecne rozwiązanie Apple'a, korzystające ze złączy Mini DisplayPort, jak i jego optyczne rozszerzenie, zostaną zaadaptowane przez innych producentów komputerów.