Peryferia

Przyszłość technologii Thunderbolt

przeczytasz w 2 min.

Technologia Thunderbolt funkcjonuje na rynku zaledwie od kilku miesięcy. Nic więc dziwnego, że w sklepach dostępne dla niej urządzenia policzyć można na palcach. Oprócz wspomnianej zewnętrznej macierzy dysków RAID Promise Pegasus R4 mieszczącej cztery dyski twarde i nieco większej Pegasus R6 (na sześć dysków twardych) w sprzedaży znaleźć można m.in. system dysków twardych Little Big Disk opracowany przez firmę LaCie. To ostatnie urządzenie korzysta z dwóch dysków SSD Intela z serii 510, które połączone są w układzie RAID 0.

Z kolei wspomniana przy okazji przejściówek firma Sonnet Technologies produkuje trzy modele obudów do systemów pamięci masowej (ang. storage system) – Fusion F2TBR, Fusion E400TBR5 i Fusion D800TBR5, odpowiednio na dwa, cztery i osiem dysków, a firmy Matrox i Blackmagic Design przygotowały zgodne z technologią Thunderbolt systemy przechwytywania wideo (ang. video capture). Są to Blackmagic UltraStudio 3D oraz Matrox MX02.

Blackmagic UltraStudio 3D.
Blackmagic UltraStudio 3D.

Rodzina systemów przechwytywania wideo Matrox MX02.
Rodzina systemów przechwytywania wideo Matrox MX02.

Do podłączenia systemów przechwytywania wideo z rodziny Matrox MX02 do komputera z interfejsem Thunderbolt potrzebny jest specjalny adapter
Do podłączenia systemów przechwytywania wideo z rodziny Matrox MX02 do komputera z interfejsem Thunderbolt potrzebny jest specjalny adapter. 

Według dostępnych informacji również firmy Aja, Apogee, Avid oraz Western Digital zapowiedziały produkcję różnych urządzeń z interfejsem Thunderbolt. Także firma Sony pracuje nad ultracienkimi modelami notebooków z serii Sony Vaio, które będą wyposażone w technologię Intel Thunderbolt. Co ciekawe, w zapowiedziach przyszłych urządzeń zgodnych z technologią Thunderbolt wymienia się również lustrzanki cyfrowe, w tym Nikona D4.

Jak widać przyszłość interfejsu Thunderbolt jest raczej niezagrożona. Analitycy uważają, że to Thunderbolt może właśnie w znaczący sposób zahamować proces popularyzacji standardu USB 3.0 i pojawiania się na rynku kompatybilnych z USB 3.0 urządzeń peryferyjnych – mimo, że przewidywana cena sprzętu z interfejsem Thunderbolt będzie wyższa o jakieś 25% niż odpowiadający im funkcjonalnie sprzęt USB 3.0.

Nie zraża to jednak zwolenników tej technologii. Intel pracuje już nad dwoma kolejnymi odsłonami Thunderbolta. Pierwsza z nich pozwoli zwiększyć prędkość transmisji danych do 50 Gbit/, a druga - do 100 Gbit/s. Pierwszy działający układ pracujący z szybkością 100 Gbit/s zaprezentowany został już na początku bieżącego roku na targach CES. Co oczywiste, w tym wypadku transmisja sygnału odbywała się już wyłącznie na drodze optycznej.

 

 hardcore IT logo
Przeczytaj także:
Komputery i technologie 3DOLED - ekrany przyszłościWindows 8
Komputery i technologie 3D - tu i terazOLED - ekrany przyszłości
Windows 8 - jeden dla wszystkich


Dołącz do hardcore IT!

Chcesz pisać do cyklu hardcore IT? Umiesz pisać hardkorowo? Napisz swój tekst i prześlij do redaktora naczelnego na grzegorz.kubera[at]benchmark.pl. Jeśli go zaakceptujemy, otrzymasz 100 punktów, twój artykuł zostanie opublikowany na stronie głównej, zyskasz szacun redakcji, prestiż i… tak, tak, twoje nazwisko trafi do naszej alei chwał! :-) Będziesz mógł wtedy liczyć na kilka korzyści, w tym możliwość testowania nowego sprzętu przez dłuższy czas...
 

hardcore IT stopka

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Czy Thunderbolt zastąpi USB?

  Przy cenie 50$ za 2 metrowy kabelek?
  Tak oczywiście, że zastąpi.
  BRUAHA-HA-HA-HA

  Po obu stronach kabla, w obu wtyczkach muszą być montowane jakieś scalaki służące do korekcji i synchronizacji połączenia.

  TB ma szanse wpasować się w jakąś niszę ale aktualnie nie widzę w jaką. Profesjonaliści od przechowywania danych mają fibre channel, w większości innych miejsc świetnie się sprawdza 1 i 10 Gbit Ethernet, USB, SATA, wreszcie (odchodzący zdaje się) Firewire 400 i 800.
  • avatar
   Bany_krk
   1
   artykuł ok, ale w żadne sposó nie zasłużył sobie na miano hardcore it, nie ma tu nic czego by nie pojęła nawet moja matka
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    ojtam kable HDMI też kosztowały na początku fortunę, a mogło by zagościć na dyskach zamiast USB2
    • avatar
     Hakuren
     0
     Nie ma mowy aby Thunderbolt zastapil USB. TBLT podzieli los FireWIre, ktore choc bylo lepsze w porownaniu z podstawowym USB bylo (jest) tak obwarowane patentowo (stalinizm Apple) i z tak skomplikowana struktura wlasnosciowa, ze nie bylo szans na szersze zastosowanie. USB jest proste, ogolnie dostepne i bez zbednych idiotyzmow zwiaznych w prawami wlasnosci. Jesli cos ma zastapic USB, Gb Ethernet czy eSATA, nawet Thunderbolta to tylko i wylacznie e-PCI-Express.

     Najwieksza zaleta e-PCI-Ex w przyszlosci bedzie to, ze nie wymaga zadnych "akcesoriow" zarzadzajacych logika, jest bardzo prosty w zastosowaniu i standard nie jest niczyja wlasnoscia (patentem) wiec nie bedzie podnosic kosztow wdrazania. Transfer bedzie odbywal sie bezposrednio miedzy CPU i szyna danych, bez zadnej dodatkowej warstwy spowalaniajacej wszystko.
     • avatar
      Terrorek
      0
      No i po co komo taka technologia.. zeby do kompa dochodzil 1 kabelek do ktorego i tak trzeba dopiac pozostale ? bez sensu
      • avatar
       0
       Artykuł bardzo dobry :)

       Sam Thunderbolt by się spopularyzował, gdyby nie USB 3.0...
       Mamy teraz już coraz więcej urządzeń z USB 3.0 i to wcale nie drogich ;) A zawsze jest kompatybilność wsteczna z USB 2.0, przez co działa na niemal każdym kompie ;P

       Dopiero te 50 i 100 Gbps się spopularyzują tam, gdzie to potrzebne ;)
       • avatar
        HA-MAC
        0
        "DisplayPort to nieco bardziej uniwersalny interfejs cyfrowy HDMI"
        "DisplayPort w odbiornikach TV"?
        ??
        Cóż to za bzdury!
        Gdzie znajdziesz takie telewizory?
        Dla mnie DisplayPort w cale nie jest uniwersalny, już najmniej uniwersalny jest applowy mini DisplayPort.
        Piszący ten artykuł jest totalnie wyizolowany od tego co mamy na rynku.
        • avatar
         Marcin Bienkowski
         0
         Owszem, masz rację, że telewizory ze złączami DisplayPort są obecnie praktycznie nie do kupienia nie tylko w Europie, ale również w USA (na rynku w USA jest z tego co wiem dostępnych dosłownie parę modeli mniej znanych firm, niemniej producenci sprzętu HDTV m.in. Samsung i LG mają plany wprowadzenia takich urządzeń na rynek. Z drugiej sytony warto dodać, że NEC ma na przykład w swojej ofercie projektory ze złączami DisplayPort. Znacznie lepiej jest z monitorami LCD do komputerów. Tutaj sprzętu jest już sporo: http://www.displayport.org/consumer/?q=content/devices#pcmonitors.
         • avatar
          smatryk
          0
          Logo Daemon Tools ? Tylko kolory odwrotnie ;p
          • avatar
           Kierownik
           0
           Thunderbolt to pieśń przyszłości. O ile USB 3.0 już jest praktycznie "oswojone" na rynku i możemy się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości wyprze kompletnie USB 2 (wiem, wiem kompatybilność wsteczna - chodzi mi o porty w nowo zakupionych komputerach), to rozpowszechnienia Thunderbolta nie spodziewałbym się wcześniej niż za 5-7 lat. Jednakże możliwości daje spore - w tym interesującą możliwość podpięcia zewnętrznej karty graficznej do laptopa (Sony już coś takiego zaprezentowało).
           • avatar
            ElFi_
            0
            "technologia ta jednym kanałem transmisyjnym może przesyłać dwa rodzaje sygnałów – PCI Express i DisplayPort" - co za bzdura - sygnałe jest zero-jedynkowy, a z którego żródła akurat bedą te zero-jedynki to kwestia umowna (implementacyjna a konkretnie licencyjna).

            "Do kontrolera Thunderbolt mogą być podpinane ... zewnętrzna macierz RAID" - może jak ktoś nie ma macierzy RAID to w to uwierzy. Jeden z moich kontrolerów potrafi transferować do hosta prawie 3GB/sec (czyli 24Gbity/sec) w zapisie i 2,5GB/sec w odczycie (jednocześnie), jest na złączu PCIExpress x8 gen2 (czyli transfery teoretyczne do 32Gbit/sec). Takie kontrolery mam 3 w jednym kompie. Musiałoby być 10 kanałów Thunderbolta aby zadowolić moje kontrolery - i o czym to mówić? A jakbym jeszcze zapragnął podłączyć coś więcej, np: monitor jakiego używam 2560x1600 wymagający dwóch kanałów DVI?


            "Z drugiej strony, dzięki sygnałowi DisplayPort do komputera tym samym kablem można podłączyć monitory lub telewizory Full HD" - jasne, i będzie to samo co z USB2.0 - 14 złącz i na każdym 2MB/sec transfer (bo się rozdzielił na wiele podpiętych urządzeń)

            "To ostatnie urządzenie korzysta z dwóch dysków SSD Intela z serii 510, które połączone są w układzie RAID 0" - heheh, i same te dwa dyski zapełniaja całe pasmo śmiesznego Thunderbolta, a gdzie nagrywarka blue-ray, monitor, skaner i co tam jeszcze można zapiąć?
            • avatar
             ElFi_
             0
             CD.

             "Analitycy uważają, że to Thunderbolt może właśnie w znaczący sposób zahamować proces popularyzacji standardu USB 3.0" - kto ich zatrudnił? - pieniądze wyrzucone w błoto...

             "Pierwsza z nich pozwoli zwiększyć prędkość transmisji danych do 50 Gbit" - niech to zrobią szybko, bo 10GB/sec to było coś ale z 5 lat temu.

             "Chcesz pisać do cyklu hardcore IT? Umiesz pisać hardkorowo?" - oooo, to mi wychodzi najlepiej! zebym tylko miał na to czas.

             Dobra, sumując: Thunderbolt w obecnej formie to nic nie wnosząca durnotka - szkoda na to słów.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Pomysł standardu, "który może wszystko" bardzo mi się podoba. Szkoda tylko, że nastąpił zimny start (duże ceny, mało urządzeń wspierających ten standard). Mam wielką nadzieję, że wraz z upływem kolejnych miesięcy będzie tylko lepiej.
              • avatar
               Marcin Bienkowski
               0
               @ELfi_ - W thunderbolcie zastosowano tak naprawdę znaną z protokołów sieciowych enkapsulację pakietów - transmisja jest tu pakietowa - jeden pakiet z odpowiednim nagłówkiem to dane PCI Express, drugi DisplayPort. Następnie te dwie ramki są poddawane enkapsulacji i nanoszone na fizyczną warstwę nośną (odpowiednik warstwy 1 w modelu OSI).

               Jeśli chodzi o macierze RAID to nie chodzi tu o wewnętrzną macierz instalowaną w komputerze, ale o zewnętrzny system Storage. Oczywiście macierz jest szybsza niż protokół transmisji, ale nie ot tu chodzi, tylko o podłączenie zewnętrznej pamięci masowej (tak jak dysku USB) rozszerzającą system pamięci masowej komputera. Macierz ma zaś zapewnić przede wszystkim większe bezpieczeństwo danych i jest miejscem do składowania danych. Taki system firmy Promise z czterema dyskami masz na zdjęciu w artykule. Thunderbolt jest magistralą dla wszystkich, przecież nie każdy ma w swoim domowym komputerze kontroler FiberChannel.
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                reklama
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Nie zastąpi USB z prostego powodu - nie przesyła napięcia, jego przeznaczenie jest inne.
                 Poza tym długo nie będzie dysków twardych pozwalających w pełni wykorzystać jego przepustowość.
                 Po trzecie, jak ktoś słusznie zauważył jest bardzo drogi, ale z czasem stanieje...
                 Generalnie nie wróżę mu kolorowej przyszłości w starciu z nie bezpośrednim konkurentem USB 3.0, prędzej będzie rozpowszechniany na siłę przez Apple i Intela.
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  "Sony pracuje nad ultracienkimi modelami notebooków z serii Sony Vaio"
                  stara informacja, Sony już zaprezentowało lapa VAIO Z z tym złączem
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   transfer kablem to jedno. Tylko czy znacie dysk, napęd, kamerę, urządzenie, które potrafi odczytać/zapisać dane z taką prędkością? bo ja nie. i nie sądzę aby w najbliższej przyszłości takie się pojawiły
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Bardzo ładnie wszystko wyjaśnione, artykuł przystępny dla każdego :)