Podzespoły

Płyty główne i karty graficzne

przeczytasz w 2 min.

fabryka płyt głównych
Ogromna hala produkcyjna płyt głównych firmy Fujitsu w Augsburgu

Płyty główne

Produkcja płyt głównych jest już zdecydowanie prostsza, bowiem składają się one nie tylko z kontrolerów i chipsetów (a więc mniej skomplikowanych układów scalonych), ale również elementów elektronicznych oraz różnego rodzaju złącz, przycisków i elementów mechanicznych. Często znane nam firmy zajmują się tylko projektowaniem danych modeli, a za ich produkcję odpowiedzialne są inne, wyspecjalizowane w tym fachu fabryki – zazwyczaj z elementów dostarczanych przez jeszcze inne firmy.

Proces ten zaczyna się od stworzenia wielowarstwowej płytki drukowanej, na którą nakładana jest pasta lutownicza oraz setki miniaturowych elementów elektronicznych typu SMD (Surface Mounted Devices) przeznaczonych do montażu powierzchniowego. Całość następnie jest wygrzewana, aby umieszczone elementy „przykleiły się” do laminatu.

płyta główna
Na laminacie płyty głównej znajduje się cała masa mniejszych i większych elementów elektronicznych oraz złącz

Kolejnym etapem jest montaż elementów przewlekanych („przechodzących” przez otwory w płytce drukowanej) oraz różnego rodzaju złącz, gniazd i części mechanicznych – na ogół odbywa się on manualnie na bardzo długich liniach produkcyjnych. Płyta główna ponownie przechodzi przez proces lutowania.

Pozostaje jeszcze tylko sprawdzić poprawność instalacji elementów, przeprowadzić testy jakości oraz przygotować płytę główną do sprzedaży.

Karty graficzne

Podobnie wygląda sytuacja z kartami graficznymi, a główne różnice sprowadzają się do zastosowanych elementów. Najważniejszym z nich jest układ graficzny (GPU), który powstaje w podobny sposób co procesory – często jednak jego budowa jest jeszcze bardziej skomplikowana. Zarówno w przypadku modeli AMD (rodziny Radeon i FirePro), jak i Nvidia (rodziny GeForce, Quadro i Tesla), aktualnie ich wytwarzaniem zajmuje się tym zewnętrzna firma TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company).

karta graficzna
Głównym elementem kart graficznych jest procesor graficzny - w tym przypadku (model Nvidia GeForce GTX 690) na jednym laminacie zamontowano dwa procesory

Bardzo ważną częścią akceleratora graficznego jest również chłodzenie – najczęściej jest ono jednak dostarczane przez zewnętrzne firmy. Nieco dalej poznamy proces produkcji bloków wodnych, które przystosowują kartę do systemów chłodzenia cieczą.