Jak przesłać obraz ze smartfona do projektora?
Smartfony

Jak przesłać obraz ze smartfona do projektora?

przeczytasz w 2 min.

Jak podłączyć projektor do smartfona z Androidem? Prezentujemy kilka prostych sposobów.

Załóżmy, że laptop odmówił Ci współpracy na ważnym spotkaniu biznesowym lub planujesz obejrzeć wieczorem film na pożyczonym projektorze, a jedyną drogą ratunku jest podłączenie do projektora smartfona, pracującego pod kontrolą systemu Android. Oto jakie masz możliwości.

Skorzystaj z podstawowych narzędzi

Pierwszą opcją jest podłączenie smartfona do projektora za pomocą kabla micro HDMI. Wadą tego rozwiązania jest to, że nie każdy smartfon ma wbudowany port micro HDMI. Zdecydowanie częściej posiadają go tablety, ale w przypadku smartfonów – nie ma reguły. Na szczęście, zawsze można wykorzystać przewód MHL.

Kabel typu MHL wpinamy do smartfona w wejście micro USB, a drugą końcówką (HDMI) do projektora. Pamiętajmy jednak o kilku rzeczach:

  • smartfon musi wspierać funkcję MHL
  • przewód musi być odpowiedni do danego smartfona (standard 5-pinowy lub 11-pinowy)
  • niektórzy producenci w swoich smartfonach stosują różne standardy MHL (zawsze należy sprawdzać specyfikację lub konsultować się ze sprzedawcą)
  • jeśli dany projektor ma port HDMI-MHL, to zazwyczaj nie trzeba podłączać dodatkowego zasilania do kabla/przejściówki
  • jeśli projektor ma zwykły port HDMI, to sugerowany jest zakup przejściówki MHL z gniazdem micro USB (do podpięcia zasilania)

Przy tego typu połączeniach musimy wziąć także pod uwagę starsze projektory, które nie posiadają portu HDMI. Wówczas należy wyposażyć się w przejściówkę HDMI-VGA i (ewentualnie) sparować ją z przewodem MHL. Ta ostatnia opcja jest nieco zawikłana, ale ważne, że skuteczna.

Przewód MHL

Bezprzewodowe przesyłanie obrazu ze smartfona do projektora

Obraz ze smartfona do projektowa możemy przesłać również bezprzewodowo, a najprostszym sposobem na to jest technologia Miracast. Działa ona jak wirtualny kabel HDMI i nie potrzebuje pośrednictwa innych urządzeń czy sieci. Wystarczy, że wspiera ją nasz smartfon i projektor. Jeśli jednak projektor nie wspiera tej funkcji, wystarczy wyposażyć się w odpowiedni adapter, który za pomocą wtyczki HDMI podłączymy do projektora.

Ciekawym rozwiązaniem jest także Google Chromecast. Jest to małe urządzenie, które podłączymy do projektora za pomocą wtyku HDMI, a następnie prześlemy obraz bezpośrednio z naszego smartfona poprzez sieć Wi-Fi, do której oba urządzenia są podłączone. Technologia bezprzewodowa potrzebuje jednak odpowiednich aplikacji, by płynnie strumieniować obraz i skorzystać tu możemy z wielu dedykowanych rozwiązań (np. Chromecast ma własny, darmowy program w Sklepie Play).

Google Chromecast

Rozwiązania autorskie i aplikacje

Wielu producentów oferuje autorskie rozwiązania do bezprzewodowego przesyłania obrazu, jak choćby Samsung AllShare Cast, który działa bliźniaczo do Google Chromecast i jest bardzo proste w konfiguracji. Ponadto, Samsung, jak i inni producenci, implementuje w swoich urządzeniach możliwość ich bezprzewodowej komunikacji. Dzięki temu, posiadając smartfon i projektor Samsunga, bez problemu prześlemy obraz z jednego urządzenia na drugie.

Szukając odpowiedniego rozwiązania, by bezprzewodowo przesłać obraz ze smartfona do projektora, sprawdźmy koniecznie aplikacje producentów. Epson posiada swój, dedykowany urządzeniom mobilnym program iProjection, który w bardzo łatwy sposób pozwala na sparowanie ze sobą dwóch urządzeń. Podobnych rozwiązań szukać można również u innych producentów, takich jak choćby Panasonic, Philips czy ASUS.

Samsung AllShare Cast

Obraz ze smartfona do projektora? Nic prostszego!

Jak widzimy, możliwości jest mnóstwo i, co cieszy, większość z nich jest prosta w konfiguracji. W niektórych przypadkach nawet posiadając starsze urządzenia, bez problemu znajdziemy odpowiednie dla nas rozwiązanie. Ważne, żeby znać specyfikację własnego smartfona i projektora, by łatwo określić jaką technologię wykorzystać. By przesłać obraz ze smartfona do projektora nie trzeba dokonywać karkołomnych akrobacji sprzętowych, wystarczy wybrać jedno z gotowych rozwiązań.

Może Cię zainteresować:

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    2
    Na pytanie z tytułu jest prosta odpowiedź - tylko przez HDMI. Jeśli smartfon go nie ma, to nic nie prześle. Cała reszta jest wtórna. Co do Chromcasta to tylko statyczne obrazy. Wąskim gardłem jest WiFi. Na HDMI wchodzi obraz i dźwięk bez kompresji, co najwyżej zakodowany HDCP. Ile fps na Wifi sie wyciągnie to już każdy może sobie przeliczyć.
    • avatar
      Konto usunięte
      2
      Pomocny artykuł - tego szukałem:) Dzięki!