Zasilacze

Rodzaj i rozmiar zasilacza

przeczytasz w 2 min.

Zasilacze, podobnie jak większość innych podzespołów komputera, zostały ustandaryzowane - w końcu wszystko musi być ze sobą kompatybilne, zarówno pod względem elektrycznym, jak i mechanicznym. Na rynku występuje jednak kilka głównych standardów, które opracowano z myślą o różnych zastosowaniach. Warto o tym pamiętać przy wyborze odpowiedniej jednostki do komputera, bo pomoże to uniknąć niemiłego rozczarowania.

ATX - najpopularniejszy standard zasilaczy

W komputerach stacjonarnych przeważnie stosuje się zasilacze typu ATX, które mają moc od 250 W do nawet 2000 W. Sprawdzą się one praktycznie wszędzie - począwszy od mniejszych komputerków multimedialnych, przez standardowe komputery biurowe, a skończywszy na najpotężniejszych zestawach do grania.

Chieftec Navitas GPM-1000C zasilacz
Wydajniejsze modele typu ATX są odpowiednio dłuższe

Zasilacz zasilaczowi jest nierówny, bo o ile wysokość i szerokość tego typu konstrukcji została ustandaryzowana (wynosi odpowiednio 86 i 150 mm), to długość jest już różna - w modelach o mocy mniej więcej do 600 W wynosi ona standardowe 140 mm, ale później, wraz ze wzrostem mocy, gdy ilość zastosowanych elementów elektronicznych jest większa, długość dochodzi nawet do 220 mm.

Warto również pamiętać, że przypadku modularnych konstrukcji trzeba jeszcze doliczyć dodatkowe kilkadziesiąt milimetrów na podłączenie wtyczek. Może się więc zdarzyć, że dana obudowa nie pomieści najmocniejszych jednostek (szczególnie jeżeli mamy do czynienia z mniejszymi “skrzynkami”).

SFX i SFX-L - z myślą o mniejszych komputerach

W mniejszych obudowach całkiem sporą popularnością cieszą się zasilacze w formacie SFX - oferują one zaledwie 200 - 600 W mocy, ale za to zajmują dużo mniej miejsca, bo ich wymiary wynoszą 63,5 x 125 x 100 mm). Z uwagi na ograniczoną przestrzeń, producenci stosują tutaj również mniejsze wentylatory - zwykle o średnicy 80 mm.

Producenci najwyraźniej nie do końca potrafili się pogodzić z gorszymi możliwościami wentylacji komponentów i opracowali przedłużone konstrukcje typu SFX-L - ich długość to już 120 mm, więc można w nich zmieścić standardowy wentylator o średnicy 120 mm. Mimo większych rozmiarów moc zasilaczy nie wzrosła; w sprzedaży dostępne są modele o mocy mniej więcej do 500 W.

Chieftec Navitas GPU-650S i SFX-500GC-C - porownanie zasilacza ATX i SFX-L
Porównanie zasilacza typu SFX-L i ATX - ten pierwszy sprawdzi się w mniejszych obudowach

Zasilacze SFX i SFX-L przeznaczone są do instalacji w specjalnych, mniejszych obudowach - w sam raz do budowy niewielkiego komputerka do obsługi multimediów lub gier. Cześć producentów dodaje do swoich modeli ramkę, która pozwala zamontować mniejszy zasilacz w miejscu standardowej konstrukcji ATX.

Mniej popularne standardy zasilaczy - TFX i Pico

To jednak nie koniec miniaturyzacji zasilaczy komputerowych, bo w obudowach stosuje się również konstrukcje TFX - standardowe wymiary to 65 x 85 x 175 mm, przy czym moc nie przekracza tutaj 350 W. Do chłodzenia tego typu jednostek stosuje się wentylator o średnicy 80 mm.

Chieftec GPF-250P zasilacz TFX
Zasilacze typu TFX można łatwo rozpoznać po podłużnej budowie

W najmniejszych komputerkach nie ma miejsca i na takie zasilacze, a więc konieczne jest zastosowanie jeszcze bardziej kompaktowych konstrukcji typu Pico - nie są to jednak typowe zasilacze wewnętrzne, a raczej coś na kształt połączenia zasilacza zewnętrznego z wtyczką ATX 24-pin podłączaną do płyty głównej.