Nowy, większy, szybszy dysk do PS 4
Akcesoria do konsol

Nowy, większy, szybszy dysk do PS 4

przeczytasz w 6 min.

Narzekasz brak miejsca na dysku twojej konsoli? Gry długo się wczytują. Wymień dysk w PS4 na nowy. Jak to zrobić?

Pora na nowy, lepszy dysk do konsoli

 

Dotychczasowi posiadacze PlayStation 4 z 500GB dyskiem twardym dość często zmuszani są do podejmowania trudnych decyzji. Przychodzi nowa strzelanina, wyścigi czy gra akcji, a tu konsola wita ją jakże sympatycznym komunikatem „W pamięci masowej systemu brakuje wolnego miejsca”. Co gorsze, zdarza się to nawet w sytuacjach, gdy wydaje się nam, że na dysku mamy wystarczająco wolnej przestrzeni. Niestety, system PS4 jest tak skonstruowany, że liczy od razu wszystkie oczekujące aktualizację, a te potrafią znacznie zwiększyć potrzeby danej gry. Bywa też i tak, że wskutek nieprawidłowego wyłączenia konsoli (np. podczas awarii prądu) system przestanie prawidłowo zliczać ilość wolnego miejsca na dysku. Wiem, bo sam przez to przechodziłem. 

Seagate Game Drive for PlayStation - pudełko

Oczywistym rozwiązaniem jest wymiana dysku na większy. Możliwość taką oferowało już nawet PlayStation 3. Przy bardziej rozbudowanej „czwórce” taka operacja może wydawać się jednak znacznie trudniejsza. Szczególnie, że samemu trzeba tu zadbać o nowy system. Na szczęście „nie taki diabeł straszny jak go malują”, co zresztą poniżej udowodnię.

Wcześniej jednak słów kilka o głównym aktorze całego przedsięwzięcia – dedykowanym dysku Seagate Game Drive for Playstation. Nie to bowiem zwykły, klasyczny dysk magnetyczny, a jego szybsza, hybrydowa odmiana (SSHD) z 8GB pamięcią NAND Flash.

Seagate Game Drive for PlayStation - zawartość

Specyfikacja techniczna nowego dysku:

 • Oznaczenie: Game Drive for Playstation
 • Format: 2,5 cala
 • Pojemność: 1TB
 • Interfejs: SATA III 6Gb/s
 • Typ/ rozmiar pamięci NAND: MLC/ 8GB
 • Prędkość obrotowa: 5400 obr/min
 • Dodatkowe funkcjonalności: technologia Adaptive Memory

I to właśnie owa technologia Adaptive Memory jest największym atutem Game Drive for Playstation. Pozwala ona na błyskawiczną ocenę danych, które z racji z ich ważności i częstotliwości użytkowania winny zostać zapisane w szybkiej pamięci flash. W przypadku Playstation 4 oznacza to, że im częściej odpalamy daną grę tym szybciej się ona uruchamia. Dotyczy to również systemu operacyjnego konsoli, który w ten sposób zyskuje na wydajności.  O tym jednak za chwilę.

Seagate Game Drive for PlayStation - w kieszeni konsoli

Przygotowanie do wymiany dysku w Playstation 4

O ile posiadana przez Was konsola nie pochodzi prosto spod bożonarodzeniowego drzewka na jej dysku znajduje się już zapewne całkiem słuszna kolekcja gier . Wymiana nośnika „z marszu” oznaczałaby konieczność ich ponownej instalacji bądź pobrania ze sklepu PlayStation, co może trochę potrwać zważywszy na przeciętne rozmiary poszczególnych tytułów sięgające od 20 do nawet 60GB. Do tego dochodzą jeszcze oczywiście pliki z zapisanymi stanami gier, choć w ich przypadku konsola sama dba o bieżące wykonywanie kopii zapasowej i przesyłanie do chmury. Potrzeba do tego jedynie abonamentu Playstation Plus (bez niego synchronizacje stanów trzeba robić ręcznie).

Zamiast męczyć się z ponowną instalacją i drżeć z niepokoju czy aby wszystkie nasze „sejwy” bezpiecznie znalazły się w chmurze dużo łatwiej zrobić wcześniej kopie zapasową wszystkich naszych danych. Od kilku dobrych miesięcy Playstation 4 już to potrafi. 

Przed zmianą dysku na Seagate Game Drive for PlayStation

Odpowiednią opcję znajdziesz w zakładce „Ustawienia”, pod pozycjami „System” i „Tworzenie kopii zapasowej i przywracanie”. Przed wybraniem „Utwórz kopie zapasową PS4” pamiętaj tylko o konieczności podłączenia do konsoli zewnętrznego nośnika USB o pojemności gwarantującej przeniesienie wszystkich twoich danych. Jedna ważna uwaga – dysk musi być w standardzie FAT32 bądź exFAT!  Tylko takie są obsługiwane o czym zresztą konsola poinformuje cię w przypadku wykrycia nośnika NTFS.

Tworzenie kopii zapasowej przed zmianą na Seagate Game Drive for PlayStation

Po wczytaniu wszystkich informacji dotyczących danych zgromadzonych na dysku PlayStation 4 system da ci jeszcze wybór elementów, które miałby znaleźć się w tworzonej kopii zapasowej. Najlepiej zostawić wszystkie domyślne ustawienia. Oznacza to jednak, że będziecie musieli uzbroić się w cierpliwość, bo wykonanie pełnego backupu potrafi trwać kilka godzin. W moim przypadku, po wcześniejszym usunięciu kilku gier (tak aby całość zmieściła się na posiadanym przeze mnie dysku) skopiowanie 250GB zajęło około 4h.

Kopia zapasowa przed przeniesieniem na Seagate Game Drive for PlayStation

Seagate Game Drive for PlayStation -kopia zapasowa w toku
Nie przejmuj się podawanym czasem operacji. Licznik z czasem mocno „przyspiesza”.

Po utworzeniu kopii zapasowej i ponownym uruchomieniu Playstation 4 warto zadbać jeszcze o jedną rzecz – trofea. Do ich synchronizacji wystarczy wejść w ich zakładkę i gotowe. Teraz możemy bezpiecznie wyłączyć i zdemontować stary dysk twardy.

Zmieniamy dysk na Seagate Game Drive for PlayStation

Montaż Seagate Game Drive for Playstation

Sama wymiana dysku w konsoli jest wyjątkowo prosta. W zasadzie całość sprowadza się do kilku czynności, które lepiej zobaczyć niż przeczytać. Dlatego zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu poglądowego. Zabierając się samemu do wymiany dysku pamiętajcie o kilku zasadach:

 • po odłączeniu konsoli od zasilania naciśnijcie kilkukrotnie włącznik (do czasu gdy przestanie wydawać dźwięki)
 • do zdjęcia pokrywy PS4 nie wystarczy delikatne pociągnięcie
 • podczas demontażu dysku pilnujcie wszystkich śrubek i gumowych podkładek
 • przyjrzyjcie się dokładnie jak osadzacie SSHD w metalowej kieszeni
 • nie dokręcajcie śrub na siłę

Instalacja systemu i przywracanie danych

Teraz najtrudniejsza część zadania – instalacja nowego systemu. Do tego przyda się pendrive o pojemności minimum 2GB (sformatowany w systemie FAT32). Utwórz na nim katalog PS4, po czym wejdź do niego i załóż tu kolejny folder, tym razem nazwany „UPDATE”. Następnie pobierz plik z nowym systemem ze strony producenta i umieść go we wspomnianym wyżej katalogu UPDATE. Uważaj tylko, aby nie ściągnąć aktualizacji systemu. Właściwą, pełną jego wersje znajdziesz w rozwinięciu odnośnika dotyczącego nowej instalacji oprogramowania układowego.

System PlayStation 4 na pendrive'ie

Po podłączeniu gamepada po kablu do konsoli i podpięciu do niej pendrive’a możesz nacisnąć włącznik. Konsola uruchomi się w trybie bezpieczeństwa, a Ty będziesz mógł zainicjować PS4 z jednoczesną, ponowną instalacją oprogramowania systemowego. 

Systemowy tryb bezpieczeństwa w Playstation 4

Przepraszam za jakość zdjęcia, ale w momencie instalacji nowego systemu sygnał z konsoli jest zabepieczony HDCP.

Chwilę później, po automatycznym restarcie twój nowy dysk zostanie oficjalnie przyjęty jako systemowy. Chcesz upewnić się, że faktycznie zyskałeś więcej miejsca na gry? Skocz do zakładki „Ustawienia”, wejdź w opcje „Zarządzanie pamięcią masową systemu” i możesz podziwiać prawie 862GB pełnej swobody.

Seagate Game Drive for PlayStation - pojemność dysku po instalacji

Jak na razie w konsoli nie ma absolutnie nic, nawet twojego konta Playstation Network. Nie musisz jednak w tej chwili się do niego wpisywać. Lepiej od razu przejść do ustawień i opcji przywracania systemu. Podłącz dysk zewnętrzny z wykonaną wcześniej kopią zapasową, w konsoli wybierz „Przywróć PS4”, wskaż swoje dane i…znów uzbrój się w cierpliwość. 

Seagate Game Drive for PlayStation - przywracanie danych

Seagate Game Drive for PlayStation - wybór kopii zapasowej

Po jakichś 3h kopiowania i ponownym rozruchu Playstation 4 twoja konsola powita cię ekranem logowania z przywróconymi kontami. Jedna ważna uwaga – do zalogowania się w Playstation Network musisz jeszcze wpisać swoje hasło.

Seagate Game Drive for PlayStation - przywrócone dane

Teraz ja, Seagate Game Drive for PlayStation

Ciekawi Was zapewne co tak naprawdę daje przesiadka na dysk hybrydowy. Oprócz większej pojemności (którą docenią jedynie posiadacze starszych modeli PS4 wyposażonych w 500GB dysk twardy) Game Drive przynosi odczuwalną różnice szybkości ładowania systemu. Nieco mniej widoczne jest to w przypadku gier, choć i one zyskują, ale dopiero po pewnym czasie.  Początkowo w testowanych przeze mnie tytułach - Assassin’s Creed: Syndicate, Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege i Call of Duty: Black Ops III przyrost szybkości był niewielki, rzędu 3-4 sekund. Biorąc jednak pod uwagę, że te pozycje ładują się 30-40 sekund to i tak jest to wynik lepszy o 10% od fabrycznego dysku HGST (Hitachi Global Starage Technologies). Wystarczy jednak pograć nieco dłużej w jeden konkretny tytuł by czas jego startu uległ znacznemu skróceniu. I mowa tu już nie o 10% a o nawet 35%. To sporo. 

Seagate Game Drive for PlayStation - po zamontowaniu w kieszeni

Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to gier, z których korzystamy najczęściej. Technologia Adaptive Memory niejako „uczy się” naszych zachowań identyfikując te dane, po które regularnie sięgamy i umieszczając je w pamięci flash przyspiesza ich ładowanie. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to rozwiązanie na krótką metę – przynajmniej do czasu gdy bawimy się jedną, dwoma grami na raz.

Czy warto więc wymienić systemowy dysk PS4 na Seagate Game Drive? Jak najbardziej. Oferuje on znacznie większy komfort podczas korzystania z konsoli. Raz, że nie trzeba już martwić się o wolne miejsce na nowe gry, a dwa – że te ulubione tytuły, w które aktualnie „łupiemy” bez opamiętania wreszcie uruchamiają się szybciej.

Seagate Game Drive for PlayStation - montaż w kieszeni

A dla osób, którym nie chciało się czytać całego artykułu i które od razu „skoczyły” do podsumowania, by obejrzeć ocenę, plusy i minusy bądź zostawić własny komentarz przygotowałem specjalną ultra skrótową prezentacje wideo. Oto jak wygląda cała operacja wymiany dysku w PlayStation 4, wraz z instalacją nowego systemu i przenoszeniem kopii zapasowej.

Ocena końcowa Seagate Game Drive for Playstation

 • dedykowany konsoli dysk SSHD, z 8GB pamięci NAND
 • technologia Seagate Adaptive Memory
 • większa pojemność od standardowych 500GB
 • szybsze uruchamianie systemu i gier, z biegiem czasu
 • prosta wymiana, instalacja i konfiguracja (bez utraty gwarancji na konsole)
   
 • nieco wyższa cena od innych, podobnych rozwiązań
 • SSHD nadal ustępuje wydajnością dyskom SSD
   
 • Wydajność:
   dobry plus
 • Jakość wykonania:
   dobry plus
 • Opłacalność:
   dobry

90%

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ADR15
  5
  Musi to być "for ps4"? Czy można każdy SSHD lub SSD podpiąć pot PS?
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Każdy, może lepiej wsadzić dysk 7200 rpm.
   Bo SSHD to nadal wielka kupa.
   A kupowanie SSD 1 TB mija się z celem.
   • avatar
    Varso
    3
    Jak można mieć tak skopany proces migracji softu dla użytkowników konsoli.
    Czy Sony nie ma programistów, żeby w menu zrobić feature do backupu połączony z partycjonowaniem nowego dysku pod USB, utworzeniem systemu operacyjnego i tam wciśnięcia danych ze starego.
    Tak jak teraz to istny absurd. Kupujesz dysk do PS4 , a i tak musisz mieć jeszcze trzeci swój dysk do zbackupowania i jeszcze pendrive do wgrania osa. chore.
    • avatar
     Artik
     1
     Posiadam dysk 2,5'' SSHD 1TB Seagate od 6 miesięcy w mojej PS4. Prozaiczna wymiana, łatwa instalacja softu.
     1. Szybsze uruchamianie konsoli, jednak zysk niewielki jakieś 3-5s.
     2. Szybsze instalowanie się gier. Widać to zwłaszcza w np. GTAV. Szybsze loadingi w grach.
     3. Wreszcie miejsca dość jeżeli ktoś inwestuje w wersje cyfrowe.
     Standardowo montowane dyski w konsolach to najtańsze samsungi 500 czy tez 1TB. Mając juz konsole z dyskiem 1TB wymiana na SSHD 1TB chyba nie ma sensu.
     • avatar
      stoona
      1
      Wszystko fajnie tylko za zapakowanie w pudełko i nadanie nazwy "... for Playstation" dysk zdrożał o 100PLN. Mam dokładnie taki sam w laptopie (wymieniłem jak padła w nim oryginalna 750-tka). Nawet na screenach widać, że to ST1000LM014 Laptop SSHD :)
      • avatar
       alfr3d
       0
       Witam, do autora artykułu, gdzie Pan wyczaił takie wystrzałowe "ubranko" z The Last Of Us do swojej PS4?
       Pozdrawiam
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Jaki dysk 3,5" do ps4 polecacie, możliwie najbardziej pojemny, ale też możliwie szybki ;) jestem zdecydowany na NYKO DATA BANK
        • avatar
         xpert
         0
         W Xbox One kwestia dysków jest lepiej rozwiązana, bo zamiast rozkręcać konsolę i wymieniać dysk, przeinstalowywać system z uprzednio zrobionego pendriva startowego, potem przeinstalowywać wszystkie gry i aplikacje itd. wystarczy kupić dowolny dysk na USB 3.0 podpiąć do jednego z 3 wolnych portów i po sprawie.
         • avatar
          prime27pl
          0
          Tez zmieniłem na 1TB SSHD .Standardowy dysk jest strasznie wolny .