Jak zmieniła się telewizja w ostatnich latach?
Telewizory

Jak zmieniła się telewizja w ostatnich latach?

przeczytasz w 3 min.

Konsumpcja telewizji mocno zmieniała się w ostatnich latach. Jaki wpływ miały na to serwisy strumieniujące wideo jak Netlifx czy Showmax? Jak konkuruje z nimi telewizja?

Jeszcze 10 lat temu wojna o PILOT do telewizora była codziennością. Bitwy nierzadko były długie i często kończyły się płaczem jednego z oponentów. Niestety zwycięzca mógł być tylko jeden. Chyba, że odbiorników w mieszkaniu było więcej - wtedy wojna przebiegała znacznie mniej brutalnie. Jeżeli natomiast wojna w Waszym mieszkaniu wciąź trwa, to jej końca szukajcie w naszym poradniku - jaki TV kupić

Cyfrowa ewolucja

nSport HD
nSport HD było pierwszą stacją nadawaną w HD w Polsce

Ciężko sobie to wyobrazić, ale dopiero około 10 lat temu telewizja zaczęła nadawać program w jakości HD. Wcześniej telewizja była emitowana w rozdzielczości 768x576 pikseli i w 25 klatkach na sekundę (upraszczając), czyli tzw. SD. W 2012 roku zakończyło się nadawanie analogowej telewizji (stacje zostały wygaszone) i pojawiła się konieczność posiadania odbiorników naziemnej telewizji cyfrowej. W tym artykule jednak nie będziemy skupiać się na technikaliach. 

YouTube a oglądalność telewizji

Wiele osób przewidywało szybki upadek telewizji po pojawieniu się internetu. Liczne platformy, na których każdy mógł zamieszczać swoje wideo jak Wrzuta.pl lub te które tworzyły profesjonalne programy tylko na potrzeby internetu jak Gaminator.pl czy ToSieWytnie.pl sprawiały, że prezesi wielkich stacji telewizyjnych naprawdę mieli się czym stresować. 

YouTube.com
Tak wyglądał serwis YouTube.com w 2008 roku

Najważniejszym wydarzeniem w historii telewizji online (moim zdaniem) było przejęcie serwisu YouTube.com przez Google. Wtedy było już wiadomo, że branża będzie się rozwijać bardzo dynamicznie, bo Google nie odpuści inwestycji 1,65 miliarda dollarów. Na przestrzeni ostatnich lat widzimy, że rzeczywiście tak jest. Od 10 lat wszystkie najpopularniejsze kanały w Polsce (TVP 1, TVP 2, TVN i Polsat) notują regularne spadki oglądalności. 

Warto dodać, że YouTube w ciągu ostatnich lat bardzo się zmienił. Z serwisu, którego celem było hostowanie filmików z "imienin cioci", ewoluował w jedną z największy platform rozrywkowych. Oczywiście filmik z "imienin cioci" dalej możecie tam wrzucić, ale miliony osób dziennie wchodzą na YouTube szukając profesjonalnych programów. 

TikTok
TikTok

W ramach dygresji dodam, że ta profesjonalizacja zaczęła również odciągać najmłodszych od YouTube. Najmłodsi szukają platform, w których sami mogą zostać twórcami, gdzie "bariera wejścia" jest niższa do YouTube. Na serwisie Google ciężko rozpocząć działalność bez umiejętności montażu wideo czy dobrego sprzętu. Stąd popularność choćby aplikacji TikTok (dawniej Musically) - tutaj znacznie łatwiej "wybić się" nie mając profesjonalnego sprzętu czy dużych umiejętności montażu.

Podstawową różnica między YouTube, a tradycyjną telewizją jest możliwość wyboru treści z milionów programów (bez konieczności płacenia). Dodatkowo każdy program można oglądać w dowolnym momencie - nie jesteśmy uzależnieni od programu TV. Można śmiało powiedzieć, że YouTube to darmowa telewizja. Dlaczego jednak ktokolwiek jeszcze ogląda tradycyjną telewizje? Czy przez brak internetu? Zupełnie nie o to chodzi. Programy przygotowane na potrzeby tradycyjnej telewizji wciąż są znacznie wyższej jakości niż te przygotowane na potrzeby telewizji online / YouTube. Jest to pewna generalizacja, ale tak jest. 

Jak tradycyjna telewizja broni się przed YouTube?

iplay
ipla

Duże koncerny telewizyjne szybko zauważyły, że wideo na życzenie (VOD) to przyszłość i należy zacząć działać, bo inaczej w przyszłości będą mieć pod górkę. Odpowiedzią na YouTube były darmowe aplikacje ipla (związana z grupą Polsat) oraz TVN Player (teraz Player, związana z grupą TVN). Te pozwalają oglądać większość programów telewizyjnych oferowanych przez "koncerny matki" bez konieczności odpalania odbiornika o danej godzinie i na praktycznie każdym urządzeniu (od TV, przez komputer, po telefon), a duża ilość reklam pozwala platformą przynosić zyski (widoczne w podsumowaniach kwartalnych spółek).

Szkoła. Parodia
Szkoła. Parodia

Zarówno ipla, jak i Player próbują wyprzedzić YouTube tworząc swoje własne programy tylko i wyłącznie na potrzeby tych platform. Wśród nich warto wspomnieć o "Szkoła. Parodia", "Wielkie teorie Darwina" czy "You can... shake". Większość tych produkcji powstaje przy współpracy z YouTuberami, więc widać jak iplay czy Player próbują ugryźć troszkę tortu Google. Poza tym na platformach pojawia się wiele materiałów dodatkowych do programów telewizyjnych.

Netflix i piractwo

Netflix
Netflix

Równocześnie z popularyzacją platform VOD jak Netflix czy ShowMax czyli serwisów, które pozwalają po wykupieniu abonamentu, oglądać seriale oraz filmy, zaczęto bardzo intensywnie walczyć z piractwem. Zniknęły Kinomaniak.tv, iiTV oraz wiele podobnych stron. Zamykano również kolejne warezy, czego ostatnim bastionem był DarkWarez, który zniknął z internetu w lecie tego roku.

Kinomaniak
Kinomaniak.tv był najpopularniejszym portalem z pirackimi serialami

Mimo zamknięcia wielu pirackich serwisów, seriali i filmów oglądać oczywiście nie przestaniemy. Co za tym idzie, właśnie platformy jak Netflix oraz ShowMax zyskują nowych klientów. Jest to dobry trend, bo wraz z większa ilością klientów serwisy te mogą tworzyć kolejne coraz ciekawsze produkcje. 

Przyszłość telewizji

Co zatem czeka tradycyjną telewizję? Sądzę, że będą kolejne spadki na rzecz ich własnych platform VOD - Player czy ipla, oraz spadki na rzecz konkurencyjnych serwisów VOD. Google i YouTube cały czas próbują wygryźć inne sewisy VOD, ale produkcje twórców na darmowym YouTube cały czas odbiegają poziomem od serwisów VOD. Sądzę, że YouTube może zacząć tracić na ich rzecz. Jaka naprawdę będzie przyszłość? Przekonamy się!

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .Alx.
  7
  Jak się zmieniała telewizja ?!

  Inteligencja emitowanej treści jest odwrotnie proporcjonalna do jakości obrazu i dźwięku...

  Właśnie tak się zmienia.
  • avatar
   Fourth Illusion
   2
   TV zmienila sie tak ze nadal jest pranie mozgo, tylko jeszcze wieksze niz kiedys, programy typu lekarze trudne sprawy, policjanci i inne paradokumenty, robia totalna sieczke starszym osoba z mozgu, do tego pseudowiadomosci typu fakty czy wiadomosci tvp, i mamy tego efekty, polowa ludzi oglupiona, bo przeciez zgony gwalty, dziwne egzotyczne choroby, lub 100% skutecznosc policji to u nas codziennosc, do tego fake neews wybiorczosc podawanie tylko niekorzystnej czesci faktow, dziennikarstwo w tym kraju zeszlo na samo dno bu juz na psach bywalo lepiej.
   • avatar
    pawluto
    2
    TV tak się zmieniiła że kiedyś były dwa programy i było co oglądać a programy miały wysoki poziom ( Sonda Jarmark ZCHDCP Laboratorium 997 Z kamerą wśród Zwierząt Tony Halik Zwierzyniec ).
    Dziś mamy ponad 24 kanały naziemnej TV a nie ma tam co oglądać.Jedyny program co trzyma od lat poziom to Jeden z Dziesięciu.
    • avatar
     sapphire9550
     2
     "Duża ilość reklam pozwala platformĄ przynosić zyski"... Jak można mylić "om" z "ą", wyjaśni ktoś? :)
     • avatar
      januszb
      1
      Jak się zmieniała telewizja !?

      Adekwatnie do poziomu inteligencji telewidzów i vice versa.

      Jak kilkanascie lat temu zapuszczałem brodę, nie wiedziałem, że nagle niedawno temu brody staną się trendy.
      Jak kilkanaście lat temu mówiłem, że nie oglądam w ogóle telewizji, to patrzono na mnie jak na wariata. A tymczasem chyba znów przewidziałem trendy xDDD
      • avatar
       Grabol
       -1
       Dla mnie telewizja z nagrywarką (kiedyś magnetowidem VHS) to równorzędne źródło rozrywki obok netu. Jednym przyciskiem ustawiam nagrywarkę, aby nagrywała mi wybrane programy. Po pracy kładę się na kanapie i wygodnie oglądam treści na dużym ekranie, obsługując wszystko jedną ręką. I mogę przewijać reklamy. Niby wszystkie treści są w necie, ale… kanapa, duży ekran, jedna ręka, przewijanie reklam – dla mnie łatwiejsze. I nieprawdą jest, że nie ma czego oglądać. Są kanały z filmami i programami popularnonaukowymi. A co do przyszłości telewizji: Polsat zaczął emitować kanał poświęcony grom wideo. Ciekawe, biorąc pod uwagę target, dlaczego nie poprzestali tylko na necie?
       • avatar
        bullseye
        0
        Ja od lat nie mam telewizora, a w zasadzie mam TV ale nie podłączony pod antenę/kablówkę.
        Czemu ? Raz, że za TV muszę płacić 20zl +abonament za kablowke (a w tym nie mam nawet fullHD czasem, o dźwięku 5.1 nie wspominając) to do tego leci tam samo starocie (pomijam jakieś trudne sprawy itp, bo nie wiem dla jakiego widzą jest to robione).

        Więc w cenę abonamentu mam już Netflixa, a w cenie abonamentu "obowiązkowego" + kablówki mam i Netflixa i dodatkowa druga/trzecia platformę gdzie mam masę dużo nowszej treści bez żadnych reklam, przynajmniej w fullHD i w 90% z dźwiękiem 5.1

        Więc pisanie o wyższej jakości względem VOD to debilizm.
        • avatar
         czerwonyznajomy
         0
         TV w obecnym roku LUL
         • avatar
          Snake73
          0
          Telewizora używam tylko w trakcie imprez sportowych typu Euro albo mistrzostwa świata w piłce nożnej. Resztę czasu tv używany jest tylko do oglądania filmów z płyt BD i grania na konsoli.
          • avatar
           zielony888
           0
           A ja liczę na to, że ci sławi Panowie w TV wezmą się w końcu do roboty.
           Na razie jak sobie liczyłem na głównym telewizorze (mam Philipsa z Androidem) spędzam 75% czasu na smartTV.
           Myślałem, że to będzie koło 90%, ale cóż.