Jak oszczędzać energię zgromadzoną w akumulatorku? Oto kilka podstawowych czynników na które warto zwracać uwagę.
Podświetlenie i typ ekranu
Najczęściej ma ono postać diod emitujących światło białe (W-LED). W starszym sprzęcie używane były niekiedy świetlówki CCFL, jednak obecnie są już rzadkością. Diody cechują się niższym zużyciem energii, jednak jeśli jest ich dużo lub mają wysoką moc, to potrafią wyraźnie skrócić czas pracy.
Podświetlanie stosowane jest jedynie w wyświetlaczach typu LCD, panele AMOLED nie potrzebują go, gdyż same generują światło. Im większy panel LCD tym bardziej rozbudowane podświetlenie jest potrzebne. Poza tym same matryce też zużywają prąd (im większa przekątna, tym więcej pochłania energii).
Ekrany AMOLED zużywają mniej energii gdy wyświetlają obraz utrzymany w ciemnej kolorystyce – np. menu z czarnym tłem i białymi napisami będzie bardzo energooszczędne, gdyż aktywne będą tylko te piksele, które emitują światło (czcionka). W przypadku wyświetlaczy LCD podświetlenie LED-owe świeci się zawsze gdy ekran jest aktywny.
Automatyczna regulacja jasności
Jasność powinna być dostosowana do warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu, dlatego warto włączyć automatyczną regulację mocy podświetlenia ekranu. W tym trybie urządzenie samo wyznaczy odpowiedni poziom w oparciu o dane z czujnika umieszczonego w obudowie. Warto pamiętać jednak, że najtańszy sprzęt ultramobilny często pozbawiony jest tego czujnika i regulacji trzeba dokonywać ręcznie.
Czas wygaszania ekranu
Im dłużej ekran jest podświetlany, tym więcej zużywa energii. Zazwyczaj wystarczy w ustawieniach skrócić czas podświetlenia do około 30 sekund. Funkcja ta oferowana jest przez większość popularnych systemów mobilnych.
Wibracje
W wielu systemach mobilnych domyślnie aktywowana jest funkcja wibrowania w chwili gdy użytkownik dotyka przycisków pojemnościowych lub pisze na klawiaturze ekranowej. Wyłączenie tego typu wibracji może mieć bardzo pozytywny wpływ na czas pracy.
Łączność bezprzewodowa
Transmisja bezprzewodowa powinna być aktywowana tylko wtedy, gdy rzeczywiście z niej korzystamy. Po zakończeniu pracy użytkownik powinien ją wyłączyć, aby niepotrzebnie nie zużywać energii. Aby mieć pewność, że wszystkie tryby komunikacji bezprzewodowej zostały wyłączone należy uruchomić tzw. „tryb samolotowy”. Dotyczy to również odbioru sygnału GPS.
Synchronizacja danych
Synchronizacja przy włączonej jednocześnie komunikacji internetowej (np. przez Wi-Fi lub sieć komórkową) równoznaczna jest z automatyczną wymianą danych między urządzeniem ultramobilnym, a serwerem. Przykładem może być synchronizacja plików, zakładek i ustawień z kontem Google. W chwili gdy wyłączamy komunikację bezprzewodową synchronizacja również się dezaktywuje.
Animowane tapety
Animowane tapety zwiększają obciążenie procesora, a więc pośrednio mają wpływ na pobór energii zgromadzonej we wbudowanym akumulatorku.
Aplikacje działające w tle
Dobrym przykładem mogą być skanery antywirusowe, które pracując w tle mogą zużywać dodatkowe porcje energii. Oczywiście należy odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy pogorszyć bezpieczeństwo wyłączając taki skaner (lub inny program), czy też jesteśmy gotowi pogodzić się z krótszym czasem pracy?
Wyłączamy urządzenie gdy to możliwe
Jeśli smartfon nie musi być aktywny w ciągu nocy, lepiej jest go całkowicie wyłączyć i aktywować z powrotem rano. Wydłużymy tym samym czas jego działania o kilka godzin. W wielu przypadkach wyłączenie smartfona nie ma wpływu na działanie budzika (urządzenie uruchomi się automatycznie, pod warunkiem, że bateria będzie dysponowała odpowiednim zapasem energii).
Temperatura
Zbyt niska temperatura może zmniejszać wydajność baterii, a zbyt wysoka skracać jej żywotność. Warto dbać o to, by tablet mieścił się w zakresie temperatur podanych przez producenta w szczegółowej specyfikacji lub instrukcji obsługi. Zazwyczaj zalecana jest temperatura od 10-35 stopni Celsjusza.
Odpowiednie ładowanie
W większości nowych urządzeń stosowane są akumulatorki typu Li-ion. Cykl ich życia jest zazwyczaj dłuższy niż w przypadku baterii NiMH lub NiCd, nie warto ich jednak przeciążać. Częste rozładowywanie do 0% i ładowanie do 100% może skracać żywotność. Częste doładowywanie np. od 20, do 80% nie jest problemem.
Komentarze
28->tryb samolotowy - rozłacza sieć operatora
->budzik nie włączy smartfona(ANDROID)
Najważniejszy czynnik: zmiana trybu sieci tylko na GSM co pozwoli na znacznie odczuwalne oszczędznie energii (na czas intensywnej wymiany danych po sieci mozna właczyć LTE/WCDMA)
-> tryb GSM to lepsze rozmowy - nie zrywa i nie gubi sieci jak LTE/WCDMA
"Najczęściej ma ono postać diod LED emitujących światło białe."
tak jakby napisać
"Najczęściej ma ono postać diod 'Light-Emitting Diode' emitujących światło białe.
dobrze wiedzieć