Laptopy

Wrażenia po tygodniu pracy

przeczytasz w 3 min.

W poprzedniej części artykułu skupiłem się na moich pierwszych wrażeniach związanych z laptopem Kiano Elegance 13.3. Do tego stopnia były to pierwsze wrażenia, że nie podałem nawet dokładnej specyfikacji notebooka, co zresztą zostało szybko poniesione w dyskusji w komentarzach. Aby więc tradycji stało się zadość, teraz rozpocznę od wszelkich niezbędnych danych technicznych.

Specyfikacja techniczna Kiano Elegance 13.3:

ModelKiano Elegance 13.3
Cena w dniu testu1299 zł
Gwarancja24 miesiące
System operacyjnyWindows 10
Klawiaturawyspowa, brak podświetlenia
Touchpadmatowy, gładki
Ekran» 13.3", 1920x1080
» IPS, błyszcząca
» maksymalny kąt odchylenia ekranu - 140 stopni
Procesor» Intel Celeron N3350
» 2 rdzenie/2 wątki
» 1.1 GHz, Turbo 2.4 GHz, 2MB cache
» technologia 14 nm
Pamięć» RAM: 4 GB, DDR3 1600 MHz
» max: 4 GB RAM
Karta graficzna» Intel HD 500
Dysk twardy» 32 GB eMMC
model: SanDisk DF4032
» 128 GB SSD
model: TS128GMTS400S
Napęd optycznybrak
Bateria45 Wh
Wymiary31 x 21 x 1.2 cm
Waga1,38 kg
Materiały pokrycia obudowy» pokrywa - matowa, tworzywo sztuczne
» ramka ekranu - matowa, tworzywo sztuczne
» panel roboczy - matowy, tworzywo sztuczne
» spód i boki - matowe, tworzywo sztuczne
Komunikacja bezprzewodowa» Wi-Fi 802.11 b/g/n
» Bluetooth 4.0
Złącza» 2x USB 3.0
» 1x mini HDMI
» czytnik kart pamięci microSD (do 128 GB)
» gniazdo audio
Dodatkowe funkcje i oprogramowanie» kamerka internetowa 2 Mpix

Możliwości i kilka testów wydajności

Jak widać na załączonym obrazku, Kiano nie ma najmocniejszych podzespołów, bo za takie trudno uznać procesor Intel Celeron N3350. Przynajmniej nie jest to jednak typowo tabletowy procesor Intel Atom x5-Z8350, który zastosowany był w testowanym przeze mnie kilka miesięcy temu Kiano SlimNote 14.2. Celeron wystarczy do podstawowych zastosowań, zwłaszcza, że mamy tutaj jeszcze 4 GB pamięci RAM. Przy dwóch byłoby kiepsko, ale taka ilość pomaga w obsłudze prostych aplikacji.

Chociaż staram się w przypadku tej recenzji nie opierać zbytnio na wynikach syntetycznych benchmarków, ale dać wyraz moim subiektywnym odczuciom związanym z działaniem notebooka, to nie mogę całkowicie pominąć tego aspektu. W teście Cinebench uzyskałem wynik 1.14 pkt. To bardzo mało - nawet wspomniany wcześniej Atom uzyskał nieco lepszy rezultat - 1.23 pkt. Nie jest to może bardzo istotna różnica, ale jednak jest. W praktyce jednak nie przywiązywałbym do niej zbyt wielkiej wagi.

Zainstalowałem również 3D Marka, a oto uzyskane wyniki.

3D Mark

W porównaniu do wspomnianego wcześniej Kiano SlimNote 14.2, są to rezultaty znacznie wyższe - odpowiednio IceStorm 15240 pkt, Cloud Gate 1460 pkt., a Sky Diver 765 pkt. Co ważne, ta różnica jest po prostu odczuwalna. Laptop działa sprawniej, przy takich samych zadaniach.

Podstawowa obróbka zdjęć w PaintNet była możliwa, chociaż pojawiały się już momenty zwolnienia i obniżenia płynności działania. Byłem jednak w stanie przygotować zdjęcia do artykułu i wstawić je na stronę, więc test uznaję za zaliczony. Do edycji plików wideo nawet nie podchodziłem :)

Dysk

Kiano Elegance 13.3 sprzedawane jest w wersji z dyskiem eMMC o pojemności 32 GB. Mój egzemplarz testowy na szczęście wyposażono w dwa nośniki. Pierwszy z nich to wspomniana pamięć eMMC i na niej postawiony jest system Windows 10, z którego aktualizacją miałem opisany na pierwszej stronie problem. Wynikał on ze zbyt małej pojemności nośnika, co przy dużej aktualizacji systemowej okazywało się niewystarczające. Na szczęście miałem jeszcze do dyspozycji drugi dysk - SSD.

Kiano SlimNote 13.3 wymiana dysku SSD

Dostęp do niego jest bardzo łatwy. Wystarczy odkręcić jedną śrubkę na spodzie obudowy, a naszym oczom ukaże się wspomniany dysk. Kiano które testuję wyposażono w dysk 128 GB. Nie ma jednak problemu, aby wymienić go na bardziej pojemny, jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba (maksymalna obsługiwana pojemność to 256 GB). Cały proces zajmie maksymalnie dwie minuty i wystarczy do niego odpowiedni śrubokręt.

Kiano SlimNote 13.3 montaż dysku

Oprócz zdecydowanie większej pojemności, dysk ten ma jeszcze inną zaletę. Jest o wiele szybszy niż dysk eMMC, czyli ten systemowy. Oto wyniki testu Crystal Disk Mark przeprowadzonego na obu nośnikach.

Crystal Disk Mark dysk eMMC
Wynik testu Crystal Disk Mark dysku eMMC

Crystal Disk Mark dysk SSD
Wynik testu Crystal Disk Mark dysku SSD

Mając to na uwadze oraz pamiętając o moich przygodach z Windowsem, postanowiłem zainstalować system na dysku SSD i podnieść tym samym komfort pracy. Nie jest to przesadnie trudne, poradzić sobie z tym może nawet niezbyt zaawansowana technicznie osoba. Zresztą mamy na benchmarku szczegółowy poradnik jak to zrobić.

Po zainstalowaniu Windowsa na nowym dysku, trzeba jeszcze zmienić domyślny system, z którego Kiano będzie korzystać i gotowe. Dzięki temu zabiegowi laptop będzie działać nieco lepiej, uruchamiać się szybciej, a przede wszystkim będziemy mieć więcej miejsca na instalowanie aplikacji. Zdecydowanie polecam takie rozwiązanie.

Codzienna praca na Kiano

Większość mojego dnia w redakcji polega jak można się domyślić - na pisaniu. Dlatego wygodna klawiatura to dla mnie absolutna podstawa. Ta w którą wyposażony jest Kiano Elegance 13.3 spełnia swoje zadanie całkiem dobrze. Klawisze są wykonane z przyjemnego w dotyku tworzywa o lekko chropowatej fakturze. Skok klawiszy jest dość płytki i twardy, ale bardzo dobrze wyczuwalny. Oznacza to, że pisanie jest wygodne i komfortowe.

Kiano SlimNote 13.3 klawiatura

Co ważne, klawiatura nie ugina się pod mocnym naciskiem, co dobrze świadczy o jakości wykonania tego elementu. Nieco brakowało mi podświetlenia, ale trudno oczekiwać wszystkiego od komputera w tej cenie. Pod klawiszami F1-12 dostępne są jeszcze dodatkowe funkcje aktywowane po naciśnięciu jednocześnie z klawiszem Fn. W ten sposób można m.in regulować głośność, ustawić jasność ekranu. Co ciekawe, brakuje klawisza Print Screen, co dla mnie było kłopotliwe. Musiałem ręcznie uruchamiać Narzędzia Wycinanie. Niby drobiazg, ale ponieważ na co dzień z niego korzystam, to muszę o tym wspomnieć.

Ponieważ podzespoły Kiano mają ograniczoną wydajność, nie ma także problemu z nagrzewaniem się obudowy, która pozostaje chłodna przez cały czas. Trzymanie notebooka na kolanach nie będzie stanowić problemu.

Kiano SlimNote 13.3 touchpad

Touchpad działa poprawnie. Nie miałem tutaj żadnych z nim problemów. Obsługuje multitouch i jest wystarczająco dużych rozmiarów, aby wygodnie z niego korzystać. Wprawdzie nie zawsze jest tak precyzyjny jak w moim prywatnym laptopie, ale na tyle sprawny, że można na nim pracować.

Na tym zakończę drugą część testów. W kolejnej sprawdzę jeszcze dokładnie wyświetlacz i realny czas pracy na baterii, czyli kolejne kluczowe w przypadku laptopa do pracy cechy. Już widzę, że nie możecie się doczekać!