Dyski

Oprogramowanie

przeczytasz w 3 min.

Oprogramowanie do obsługi dysku nazywa się tak samo, jak sam nośnik - po prostu Wi-Drive. Ściągamy je bezpłatnie wprost ze sklepu Google Play (niegdyś Android Market) w przypadku systemu Android lub z App Store w przypadku iOS-a. Nośnik testowaliśmy z nowym iPadem 3 (iOS) oraz Samsungiem Galaxy Note (Android).

Po włączeniu nośnika jest on wykrywany w systemie jako Wi-Drive. Po połączeniu się z nim otwieramy program ściągnięty wcześniej ze sklepu internetowego. Pierwszy ekran oferuje możliwość przeglądania zawartości pamięci lokalnej (czyli wbudowanej w tablet lub smartfona) oraz pamięci bezprzewodowej (to właśnie dysk Kingstona).

Wi-drive

Po jego wybraniu wyświetlają się pliki i foldery zapisane w pamięci. Pliki te oczywiście nie pojawią się tam same - musimy je wcześniej przesłać na pokład Kingstona z komputera PC lub Maca.

Wi-drive

Jeśli wybierzemy katalog z filmami, ich lista pojawia się po lewej stronie, natomiast po prawej widoczne jest okno odtwarzania filmu. Obsługa poszczególnych formatów plików jest w zasadzie taka sama, jak w przypadku plików umieszczonych w pamięci wbudowanej danego urządzenia - iPad odtworzy coś innego niż np. Asus Transformer Prime itp.

Wi-drive

Naturalnie filmu nie musimy oglądać w pomniejszeniu - bez problemu aktywujemy widok pełnoekranowy.

Wi-drive

Podobnie sprawa wygląda w przypadku odtwarzania muzyki, z tym że tutaj widoczna jest okładka albumu oraz kontrolki charakterystyczne dla playera audio.

Wi-drive

W czasie wyświetlania zdjęć po prawej widzimy obraz, który wybraliśmy z listy po lewej.

Wi-drive

Możemy też wyświetlić miniaturki wszystkich obrazów lub uruchomić tryb pokazu slajdów.

Wi-drive

Podgląd plików tekstowych to również pestka, ale wciąż obowiązuje zasada, że otwierane są tylko te formaty, które obsługuje dany tablet lub smartfon. Dokumenty możemy wyświetlić wprost w edytorze (np. Pages w przypadku iOS).

Wi-drive

Interfejs programu nie został w pełni przetłumaczony na język polski, a te elementy, które zostały, nie zawsze prezentują się tak jak powinny (np. za długie polskie napisy nie mieszczą się w odpowiednich polach).

Wi-drive

W ustawieniach zmienić możemy nazwę urządzenia, jego widoczność dla innych urządzeń oraz zabezpieczenia. Szyfrowanie opłaca się włączyć, jeśli na dysku trzymamy osobiste dane i pliki, którymi nie chcemy się dzielić ze wszystkimi dookoła.

Wi-drive

Możemy też połączyć się z siecią Wi-Fi w celu przekazania internetu.

Wi-drive

Interfejs aplikacji androidowej jest podobny, choć nieco uproszczony w stosunku do tego co widzimy w przypadku iOS-a. Na Andku mieliśmy też do czynienia z kilkoma problemami - np. niewyświetlaniem się okładek albumów.

Wi-Drive AndroidWi-Drive AndroidWi-Drive AndroidWi-Drive Android