Konsole do gier

Konsole przenośne - jaką wybrać

przeczytasz w 2 min.

Jeśli lubisz mobilną rozrywkę, konsola przenośna zapewni więcej frajdy niż smartfon. Podpowiadamy czym kierować się przy zakupie.

Ocena benchmark.pl
  • 3,9/5

Co kupić, żeby sprawić prawdziwą radość? Dla wielu - i to niekoniecznie młodych wiekiem - doskonałym upominkiem może być konsola przenośna do gier, czyli niewielkie urządzenie zaprojektowane z myślą o zabawie zawsze i wszędzie. Problem w tym, że na rynku mamy aktualnie całkiem sporo tego typu sprzętu i to czasami w kilku różnych wersjach. Nie każdy ma odpowiednią wiedze o ich faktycznych możliwościach i ograniczeniach. Nie każdy też wie, które z nich są godne uwagi i czym powinien kierować się dokonując wyboru.

To właśnie z myślą o tych osobach przygotowaliśmy niniejszy poradnik. Sądzimy jednak, że przyda się on również tym, którzy wiedzą całkiem sporo o konsolach przenośnych i wahają się z zakupem jednej z nich, ale cały czas nie mogą się zdecydować.

konsole przenośne

Konsole przenośne - wymiary i waga

Mobilność to najistotniejszy, choć obecnie nie najważniejszy atut konsol przenośnych. Niewielkie wymiary i waga są bowiem elementem, który wyznacza sens ich istnienia. Bo czy jest ktoś, kto decydując się na tego typu urządzenie chciałby nosić ze sobą ciążącą w kieszeni cegłę? No właśnie. Co ciekawe, obecne konsole przenośne swoimi rozmiarami i wagą nie dorównują smartfonom, które powoli wkradają się do sektora elektronicznej rozrywki. Pierwszym, poważnym tego symptomem była zresztą szeroko zakrojona i jakże udana akcja marketingowa firmy Apple, zmierzająca do przekonania nas, że iPod Touch i iPhone to świetne mobilne konsole.

konsole przenośne apple

Mimo to warto dokładniej przyjrzeć się temu, co oferują obecne na rynku konsole przenośne. Branża nie stoi w miejscu i cały czas ewoluuje, aby dostosować się do potrzeb coraz bardziej wymagającego gracza. Wszystkie oferowane konsole mają zbliżone do siebie wymiary. No, może poza jednym małym wyjątkiem, o którym już wspominaliśmy. iPod Touch wyraźnie wyróżnia się na tle produktów Nintendo i Sony zarówno stylistyką, jak i wagą. Pamiętajmy jednak, że to urządzenie jest przede wszystkim odtwarzaczem audio, a przynajmniej taki był pierwotny zamysł przy jego produkcji.

Sposób kontroli

Kolejnym czynnikiem, który może zadecydować o wyborze konsoli jest sposób jej obsługi. Do znanych i sprawdzonych już rozwiązań typu klawisze kierunkowe, czyli tzw. D-Pad (krzyżak), czy przyciski krawędziowe (triggery)  doszły ostatnio znacznie bardziej wygodne gałki analogowe, mikrofony, a nawet czujniki ruchu. Widać to choćby w Nintendo 3DS, które otrzymało nie tylko analogowy kontroler, ale i trzyosiowy żyroskop wraz z trzyosiowym akcelerometrem. Oznacza to ni mniej ni więcej, że sterowanie grami przestało polegać jedynie na przyciskach.

konsole przenośne - jaką wybrać

Trudno nie zauważyć wpływu rosnących w siłę smartfonów na konstrukcje nowych konsol przenośnych. Na szczęście jednak implementacja rozwiązań znanych z nowoczesnych telefonów nie polega na bezmyślnym kopiowaniu. Producenci tacy jak Sony i Nintendo mają również własne, autorskie pomysły na ich praktyczne wykorzystanie. Dla przykładu Nintendo jako pierwsze zaproponowało sterowanie grami przy pomocy mikrofonu. Dmuchanie w mikrofon było swego czasu jedną z największych niespodzianek Nintendo DS. Oczywiście obok dotykowego ekranu.

Wario
Wario Ware Touched! było naszpikowane nowatorskimi sposobami sterowania

Sony również nie próżnuje i już wkrótce na półkach sklepowych pojawi się najnowsza konsola tego koncernu - PS Vita. Połączy ona wszystkie najlepsze rozwiązania smartfonowe w jednym, niezwykle zaawansowanym urządzeniu. Nie dość, że urządzenie będzie miało dwie gałki analogowe o znacznie większym zakresie możliwości, to jeszcze zostanie wyposażone w dotykowy ekran i specjalny tylny panel reagujący na dotyk.

PS Vita

Oczywiście nie każdy lubi sterowanie dotykowe i tym osobom możemy polecić klasyczne PSP. Dostępne na rynku modele mają komplet znanych przycisków oznaczonych kolorami i figurami geometrycznymi, a co najważniejsze - nie serwują kłopotliwych dla niektórych rozwiązań.