Akcesoria

O ten przewód się nie potkniesz

przeczytasz w 2 min.

LABS Wiretape

Kable, kable, wszędzie kable. Mimo upowszechnienia technologii bezprzewodowych współczesne domy wciąż oplecione są gęstą pajęczyną różnorakich przewodów. Aby podłączyć kino domowe w systemie 5.1 do telewizora zazwyczaj potrzebujemy przynajmniej kilkunastu metrów przewodów przesyłających dźwięk do głośników oraz kabla HDMI, którym podłączamy zestaw do telewizora. Często bywa też, że obraz wysyłamy np. z laptopa wprost na ekran telewizora lub monitora. Problem jednak w tym, że w atrakcyjnym nowoczesnym mieszkaniu raczej nikt nie będzie życzył sobie, aby długi, gruby, czarny kabel HDMI psuł misternie skomponowaną aranżację wnętrza.

LABS Wiretape

W takich sytuacjach idealną propozycją będą superpłaskie, praktycznie niewidoczne taśmy, takie jak LABS Wiretape, które są bardzo wytrzymałe, a przy okazji na tyle cienkie, że można je zatapetować, przykleić pod wykładziną lub panelami podłogowymi, a nawet zwyczajnie zamalować.

LABS Wiretape

LABS Wiretape

LABS Wiretape

LABS Wiretape

Takich taśm możemy poprowadzić pod podłogą kilka, tym samym umożliwiając podłączenie szeregu wyświetlaczy do kilku odtwarzaczy.

LABS Wiretape

Najważniejsze jest jednak to, że nie musimy się ograniczać do połączeń HDMI. W ofercie znaleźć możemy również szereg innych przewodów, takich jak np. przewód sieci LAN, D-Sub, RCA audio, RCA audio-wideo, Coaxial, RJ11.

LABS WiretapeLABS Wiretape

LABS WiretapeLABS Wiretape

LABS WiretapeLABS Wiretape

Cena za wersję 3-metrową waha się od około 150 do 190 zł. To więcej niż za tradycyjny kabel, ale zalety niniejszych rozwiązań są nie do przecenienia. W końcu jeśli chcielibyśmy przeciągnąć pod wykładziną lub tapetą 5 czy 10 różnych przewodów, to efekt końcowy mógłby być niezbyt ciekawy wizualnie lub mało ergonomiczny. Taśma Wiretape ma (uwaga!) zaledwie 0,16 mm grubości, a przy tym chroniona jest wytrzymałą osnową PET, potrafiącą znieść nawet 50 kg naciągu.

LABS Wiretape

Specyfikacja taśmy HDMI C-520

Materiał przewodówaluminium
Materiał ochronnyPET
Grubość0,16 mm
Szerokość taśmy52 mm
Długość taśmy300 cm
Rezystancja0,072 Ohm/m
Impedancja75 Ohm +/- 5%
Wytrzymałość na rozciąganie50 kg
Ilość gniazd naściennych2
Obsługiwany standardHDMI 1.4 Ready
Gwarancja producenta2 lata
Cenaok. 190 zł

 » Zobacz pełną specyfikację na stronie producenta

LABS Wiretape

Prostota instalacji również jest godna wyróżnienia. W zestawie znajduje się 3-metrowa, 18-liniowa taśma przewodząca cyfrowy sygnał audio i wideo, dwa gniazda naścienne łączące oba końce taśmy, dwa krótkie, 30-centymetrowe przewody HDMI (które wpiąć można bezpośrednio do odtwarzacza i wyświetlacza), dwa plastry dwustronnej taśmy klejącej i śrubki, które służą do zamocowania gniazd. Dodatkowo warto wspomnieć, że jeśli nie wystarczy komuś taśma o długości 3 m, to można opcjonalnie dokupić wersję 10-metrową.

LABS Wiretape

Aby zamocować taśmę w gnieździe (puszce) musimy zdjąć z niej górną część obudowy, wsunąć taśmę do specjalnej szczeliny i przycisnąć ją tak, aby specjalne zęby poniżej przebiły się przez taśmę, ustanawiając tym samym połączenie między oboma końcówkami HDMI.

LABS Wiretape

LABS Wiretape

W dalszej kolejności przeciągamy i przyklejamy taśmę w miejscu, które uznajemy za stosowne (np. pod wykładziną, na ścianie, itp.), a następnie wpinamy ją w drugie złącze naścienne. Dla wielu użytkowników ważny będzie fakt, że opisywany płaski kabel możemy śmiało zginać bez straty na jakości sygnału.

LABS Wiretape

Po umieszczeniu całej instalacji we właściwym miejscu obraz i dźwięk przesyłamy w sposób równie prosty i intuicyjny, jak przy użyciu zwykłego przewodu. Taśma Wiretape służy jako niewidoczny przedłużacz, który umieścić można w miejscu, w którym zwykły przewód po prostu by przeszkadzał i źle wyglądał. Innymi słowy, jedno gniazdko z wejściem HDMI możemy mieć przy sofie, a drugie na ścianie za telewizorem. Do pierwszego wpinamy np. laptopa, a do drugiego panel LCD/plazmowy w taki sposób, że łącze przewodowe wcale nie rzuca się w oczy. Taśmę możemy przykryć tapetą, tynkiem lub zwyczajnie zamalować.

LABS Wiretape

Zalety taśmy LABS Wiretape są bardzo znaczące dla osób, których nie stać na zaawansowane rozwiązania bezprzewodowe, które często kosztują kilkukrotnie więcej, a przy okazji nie zawsze zapewniają jakość i szybkość transmisji równorzędną z połączeniem przewodowym.

 Podsumowanie
 plusy:
niewielka grubość przewodu
wysoka wytrzymałość na rozciąganie
prostota montażu
możliwość zamalowania przewodu
brak spadku jakości obrazu
przewód można silnie zaginać
dwa tradycyjne kabelki HDMI w zestawie
szeroki wybór różnorodnych typów taśm
po odpowiednim zamontowaniu taśma jest prawie niewidoczna
 minusy:
dołączone kabelki HDMI mogłyby być nieco dłuższe
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 190 zł
super ergonomia benchmark.pl

 

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Torwald
    3
    Wszystko fajnie, ale... Niech mi ktoś powie jak skręcić taką taśmą pod podłogą o 90*, to stawiam mu piwo ;)
    To się nadaje tylko i wyłącznie do specyficznych zastosowań. Ja jakoś nie widzę sensu wydawania 200zł tylko po to, żeby 3m kabla pod podłogą przeciągnąć. W większości przypadków da się kable przeciągnąć 'dookoła' pokoju w listwach przypodłogowych.

    Kolejny minus: puśćcie kilka taśm obok siebie a potem wyprowadźcie gniazda. Na ścianie będziecie mieli piękny parapet...

    PS. Osobę, która zrobiła im stronę ( http://www.labs-eu.com/productpresentations/labs-wiretape ) i wpierdzieliła jako 'miniaturki' zdjęcia ważące po 1MB, powinni na zbity pysk wywalić i zażądać zwrotu pieniędzy...
    • avatar
      wildthink
      2
      Ciekaw jestem jak będzie z podatnością na zakłócenia - ekranu przecież tam nie ma. Ale rozwiązanie co najmniej ciekawe.
      • avatar
        Konto usunięte
        2
        Mnie interesuje, jak "skręcić" taką taśmą na ścianie lub pod wykładziną. Przewody okrągłe mają to do siebie, że może estetyczne nie są, ale dają się swobodnie formować. Tutaj mamy dość szeroką taśmę - i przykładowo jak chcę pojechać najpierw dwa metry przy podłodze, a później metr w górę, to pozostaje bardzo mocne zaginanie - nie wiem, czy taka konstrukcja by to wytrzymała. Chyba, że producent przewidział użycie tylko w prostych odcinkach.
        • avatar
          jackas95
          1
          Sygnał cyfrowy nie jest tak podatny na zakłócenia, ale kable coaxial? to jest aż niemożliwe, żeby upchnąć koncentryka w tak cienkiej taśmie
          • avatar
            Konto usunięte
            1
            Taśmę można "skręcać" pod dowolnym kątem (no, maks to oczywiscie 180 stopni ;) ) po prostu ją łamiąc. Jest odporna, sam sprawdzałem chociaż jak sie ktoś uprze to wiadomo że można popsuć. Co do zastosowań to oprócz HDMI są inne końcówki w tym np. gigabitowy ethernet z PoE, więc na przykład kamerkę IP pod sufitem można bez problemu powiesić. Mieliśmy projekt w budynku w którym "siedział" konserwator zabytków i nie można było kuć ścian. Jak ktoś robi remont to jasne że wsadzi profil w ścianę i w nim umieści normalne kable, ale nie zawsze się opłaca robić remont żeby pociągnąć jeden kabelek ;-)
            • avatar
              silentpa100r
              1
              co jak co ale nawet funkcjonalnosc nie tlumaczy az takiej ceny?! niewiem jak wy ale ja powoli zaczynam miec dosyc sprzedazy calej elektroniki po 300-500% wartosci, zreszta i nie tylko elektroniki. juz nie wspominajac o tym ze w naszym kochanym kraju wiekszosc takich rzeczy jest drozsza o 30-45% niz na zachodzie
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                A ekran w takich przewodach nie służy czasem do ekranowania pola elektrycznego a nie magnetycznego ? Chyba taki test z magnesami nie ma sensu?
                • avatar
                  AndreoKomp
                  0
                  Również mnie ciekawi jak z zakłóceniami i jakością przesyłanego sygnału przy tak cieniutkich żyłach.
                  • avatar
                    cysi3k
                    0
                    Wszystko fajnie przy zmianie aranżacji mieszkania. Przy remontach czy pierwszych wykończeniach warto sobie skuć scianę, pociągnąć w niej kable i podłączyć odpowiednie gniazdko - do większości tu pokazanych, są odpowiedniki.
                    • avatar
                      verona
                      0
                      pomysł fajny, cena nie
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        1. Cena absurdalna - przy jednym kablu jeszcze OK, ale jak mamy puścić kilka kabli to taniej już jest kuc ścianę i później odmalować ;)
                        2. Nie wierzę w poprawne działanie kabli RCA w takim wykonaniu. Wystarczy, że obok takiego kabelka położymy przewód zasilający 220V i brum w głośnikach będzie na pewno.
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Wow świetne rozwiązanie :D