Monitory

Jakość obrazu - TESTY

przeczytasz w 5 min.

Oba monitory dysponują matrycami TN. Co ciekawe, próżno szukać na rynku 22-calówek z lepszymi ekranami PVA, MVA, czy S-IPS - te instalowane są albo w mniejszych 19-tkach i 20-tkach albo dopiero w modelach o przekątnej 24''. Kiedyś TN były synonimem niskiej jakości i kiepskiego odwzorowania kolorów. Trzeba przyznać, że sytuacja zmienia się na lepsze, a TN dzięki niskiej cenie zdobywają ogromną popularność - na tyle dużą, że niedługo o innych panelach będzie się mówiło "niszowe", a ich występowanie ograniczy się najprawdopodobniej do monitorów o największych przekątnych (24 cale i więcej).

Kąty widzenia w obu monitorach są charakterystyczne dla matryc TN - dość małe w porównaniu z lepszymi PVA/MVA/S-IPS, ale wystarczające. Po dłuższej analizie doszliśmy do wniosku, że w LG kąty były minimalnie szersze (135°/130° vs 130°/125° na iiyamie), ale w tak niewielkim stopniu, że należy to traktować raczej jako ciekawostkę, niż rzeczywistą zaletę.

Oba monitory mają bardzo podobne, stosunkowo niskie czasy reakcji - około 12-14 milisekund. Oznacza to, że podczas gry, czy oglądania filmu smużenie jest na tyle niewielkie, że w praktyce niedostrzegalne.

Na iiyamie na czarnej planszy testowej przy górnej krawędzi widać bardzo wyraźne, białe odblaski świetlówek. Do tego sama czerń jest mało głęboka i ma odcień ciemnofioletowy.

Podczas wyświetlania na monitorze białego tła jest znacznie lepiej. Z wyjątkiem naprawdę minimalnych odstępstw w kierunku szarego przy górnej krawędzi nie ma się specjalnie do czego przyczepić. Zwraca uwagę poprawna temperatura kolorów (po ustawieniu 6500K kolorymetr wykazał 6500-6700K w zależności od ustawionej jaskrawości i kontrastu, a więc niemal idealnie).

Na LG, podobnie, jak w wielu innych monitorach tego producenta mamy zaskakująco głęboką czerń (a tak naprawdę bardzo ciemny fiolet), nieco lepszą niż w iiyamie. Do tego monitor automatycznie przyciemnia świetlówki kiedy wyświetlany jest obraz z małą ilością jasnych barw. Jednak nawet bez tego przyciemnienia czerń jest znacznie lepsza niż w iiyamie. Przy górnej i dolnej krawędzi na ciemnej planszy testowej widoczne są niewielkie odbicia świetlówek.

Kolorowe plansze testowe są niemal perfekcyjne - cała powierzchnia ekranu jest podświetlona równomiernie, ale kolorymetr wyciąga wszystkie niedoskonałości niewidoczne dla oka.

iiyama E2201W - test równomierności podświetlenia wykonany przy jasności ~140 cd/m2


LG L225WT - test równomierności podświetlenia wykonany przy jasności ~140 cd/m2

Na obu monitorach krzywa kolorów jest bliska ideału. LG po ustawieniu zbyt dużego kontrastu (powyżej 80 procent) "gubi" niektóre kolory, co widać na drugiej krzywej. Jeśli jednak nie będziemy przesadzać z kontrastem, wszystko będzie w porządku.

Krzywa kolorów na E2201W przy luminancji 140 cd/m2 - jasność 75%, kontrast 75%

oraz przy maksymalnej jaskrawości i kontraścieKrzywa kolorów na LG L225WT przy 140 cd/m2 - jasność 60%, kontrast 60%

oraz przy maksymalnej jaskrawości i kontraście

Obie matryce oferują bardzo dobre (jak na matrycę TN) odwzorowanie barw. Na iiyamie nieco lepiej wypadają czerwienie, natomiast na LG odcienie niebieskiego. Zieleń na iiyamie jest bardziej soczysta, natomiast LG bardziej stonowana. Gdybyśmy mieli odpowiedzieć na pytanie, na którym odwzorowanie kolorów jest wierniejsze, wskazalibyśmy z niewielką przewagą na LG.

Maksymalna zmierzona przez nas jasność iiyamy to 208 cd/m2, natomiast LG 257 cd/m2, choć w tym drugim jest to trochę zawyżona wartość z powodu "naciąganego" kontrastu po ustawieniu jego wartości na 100%.

Tabela optymalnych ustawień, temperatur kolorów, maksymalnej jasności oraz czasu reakcji:

Model:
iiyama
E2201W
LG
L225WT
Optymalne ustawienia
dla luminancji ~140 cd/m2
Jaskrawość: 75
Kontrast: 75
Jaskrawość: 60
Kontrast: 60
Rzeczywista temperatura kolorów przy ustawionej 6500K

6700K
7700K
Maksymalna jasność matrycy zmierzona
(podana przez producenta)
208 cd/m2

(300 cd/m2)
257 cd/m2

(300 cd/m2)
Czas reakcji zmierzony
(produnceta)
12~14 ms
(2 ms)
12~14 ms
(2 ms)

 

Model:
iiyama E2201W
LG L225WT
jasność:
4
4
kontrast:
4
4
kolory:
4
4
równomierność:
3
5
kąty:
4
4
czas reakcji:
4
4
Ogólnie
jakość obrazu:
4
4

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login