Legrand Keor SP 600VA to maksymalnie minimalistyczny i niedrogi UPS
UPS

Legrand Keor SP 600VA to maksymalnie minimalistyczny i niedrogi UPS

przeczytasz w 4 min.

Jeżeli szukasz prostego i niedrogiego zasilacza awaryjnego do zabezpieczenia podstawowych urządzeń, to Legrand Keor SP 600VA jest tym którego szukasz.

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

- cena,; - wygląd,; - niemalże bezgłośny,; - w większych modelach ładowarka USB z podtrzymywaniem bateryjnym.

Minusy

- bezpiecznik topikowy,; - brak zabezpieczenia przeciwprzepięciowego dla portów RJ-45,; - brak gniazda dedykowanego dla urządzeń ze znacznym poborem energii (np. drukarka laserowa),; - sygnalizacja stanu pracy mogłaby być bardziej czytelna,; - bateria niewymienialna przez użytkownika.

Rynek zasilaczy awaryjnych (UPS) jest raczej mało dynamiczny, bo w sumie cóż nowego w ich konstrukcji można wymyśleć?

Nic nie wskazuje na to, aby podstawowe składniki UPSów jak układy aktywne, pasywne, czy akumulator miały w najbliższej przyszłości ulec radykalnym zmianom. Na poparcie tej tezy wystarczy napisać, że niektóre modele zasilaczy znajdują się w ofercie producentów od ładnych kilku lat.

Tym większe zdziwienie autora spowodowała informacja o możliwości przetestowania kolejnego urządzenia francuskiej firmy Legrand, noszącego oznaczenie „Keor”.

Dlaczego zdziwienie? Ponieważ w 2016r. miał on okazję opisywania modelu Legrand Keor Multiplug 800VA (Legrand Keor Multiplug 800VA - zasilacz do domu), zaś w połowie 2018r. dostępna była już jego nowsza wersja (Legrand Keor Multiplug 800VA – zasilacz awaryjny do domu).

Obydwa opisane wcześniej zasilacze były adresowane do klienta domowego, który nie potrzebuje zastanawiać się nad tym jaki jest kształt sinusoidy, jaki jest charakter jego pracy itd.

Wydaje się, że seria Keor Multiplug to urządzenia mające służyć jako bardziej zaawansowana listwa zasilająca. Dzięki takiemu podejściu mogły znaleźć grono nabywców wśród osób, które na zasilacze wyświetlające „dziwne" komunikaty i cyferki na ekranach LCD, patrzyły z lekką niechęcią.

Być może na tej fali powstało kolejne urządzenie sygnowane napisem „Keor”, które jednak nie jest bezpośrednim następcą serii Multiplug, ale nosi oznaczenie „SP”.

Według broszury reklamowej są one kierowane do „biur i systemów IT”. Druga część grupy docelowej zarządzana jest zazwyczaj przez osoby, które wiedzą nieco więcej na temat UPSów niż to, że jest to „przedłużenie listwy”.

Sprawdźmy zatem co oferują modele „Keor” noszące oznaczenie „SP” i czy nadawałyby się one do ochrony systemów informatycznych.

Rozpakowywanie, czyli pamiętna Matrioszka

Legrand Keor SP 600VA dystrybuowany jest w katonie transportowym z nadrukowaną nazwą firmy. W jego środku, jak w słynnej rosyjskiej lalce, umieszczone zostało kolejne opakowanie, które można nazwać właściwym - jest kolorowe, ze zdjęciami i opisami. W takiej też formie UPS Legrand Keor SP 600 dostarczany jest do klienta indywidualnego. 

Legrand Keor SP 600VA w opakowaniu

Z informacji znajdujących się na nim możemy dowiedzieć się, że opisywany egzemplarz nosi oznaczenie 3 101 80, dysponuje mocą 600VA / 360W oraz wyposażony jest w gniazda typu IEC 13 (czyli tzw. „upeesowe”). Ponadto posiada technologię automatycznej regulacji napięcia (AVR) oraz oszczędzanie baterii, ochronę przed wysokim napięciem, jak też ładowarkę USB – ta jednak montowana jest w modelach od 800VA.

Gdy już przebrniemy przez wymienione kartony, dostajemy się do urządzenia, które jest bardzo przyzwoicie zabezpieczone styropianowymi kształtkami. Razem z nim producent dostarcza:

  • Instrukcja obsługi z instrukcją bezpieczeństwa,
  • 1 x kabel zasilający schuko,
  • 1 x kabel zasilający IEC 13 do IEC 14,
  • 1 x kabel komunikacyjny USB typu A do USB typu B.

Zasilacz wykonany jest estetycznie w kontrastowej, biało – czarnej, kolorystyce. Plastik użyty do konstrukcji obudowy jest przyzwoity, ale sprawia wrażenie dość kruchego. Na szczęście UPSy nie są przeznaczone do tego, aby nimi rzucać, więc o ile przypadkowo nie spadnie z jakiegoś podniesienia, to nie powinno to mieć żadnego znaczenia.

Panel sterowania

Panel sterowania, czyli – jak to zazwyczaj bywa w zasilaczach awaryjnych – przedni panel sterujący służący komunikacji z użytkownikiem i zarządzaniu zasilaczem. Legrand Keor SP 600VA prezentuje się od tej strony minimalistycznie, ale bardzo stylowo.

Przedni panel w UPSie Legrand Keor SP 600VA

Znalazło się tam miejsce na dwa przyciski: zasilający oraz wyciszenia alarmów. Ponadto za przekazywanie informacji o statusie urządzenia służy pasek ze znajdującymi się pod nim 4 diodami.

Informacje prezentowane przy pomocy wskaźnika LED
Wskaźnik LEDAlarmStatus UPS
• Zielony caływyłączonyUPS pracuje w trybie normalnym
• Żółty - 4 LED1 sygnał do 30 sUPS pracuje na baterii ze stanem baterii 75% - 100%
• Żółty - 3 LED2 sygnały co 20 sUPS pracuje na baterii ze stanem baterii 50% - 75%
• Żółty - 2 LED3 sygnały co 15 sUPS pracuje na baterii ze stanem baterii 25% - 50%
• Żółty - 1 LED4 sygnały co 15 sUPS pracuje na baterii ze stanem baterii 10% - 25%
☆ Żółty - 1 LED1 sygnał co 1 sUPS pracuje na baterii ze stanem baterii < 10%
• Czerwonyciągły sygnałUsterka UPS
☆ Zielony1 sygnał co 1 sPrzeciążenie w trybie normalnym
☆ Żółty1 sygnał co 1 sPrzeciążenie w trybie bateryjnym
☆ Zielony1 sygnał co 3 sPrzegrzanie w trybie normalnym
☆ Żółty1 sygnał co 3 sPrzegrzanie w trybie bateryjnym
∘ ŻółtywyłączonyNależy wymienić baterię
  • • LED włączony
  • ☆ LED błyskający
  • ∘ sygnał LED przewija się

Boki i góra

Prawy bok i góra Legranda posiadają otwory wentylacyjne na powierzchni około ¾ panelu. Na prawym boku umieszczono je na powierzchni około połowy bocznej ścianki, zaś na lewym boku znalazły się także wnęki ze śrubami łączącymi obie części obudowy.

Legrand Keor SP 600VA

Producent postarał się, aby ożebrowanie nie miało klasycznego wzoru poprzecznych nacięć, ale aby prezentowało się estetycznie. W tym celu wykorzystano wzór trójkątów, które łącząc się wzajemnie tworzą symetryczny wzór.

Wizualnie prezentuje się to bardzo przyjemnie.

Tylna część zasilacza Legrand Keor SP 600VA

Tylny panel do przede wszystkim gniazda zasilające urządzenia mające podlegać ochronie.

Tylna część zasilacza Legrand Keor SP 600VA

Dostępne są poniższe warianty:

  • 3 101 80 wyposażony 4 gniazda IEC 13 (aktualnie opisywany),
  • 3 101 81 wyposażony w 1 gniazdo IEC 13 i jedno gniazdo typu francuskiego (polskiego),
  • 3 101 82 wyposażony w 1 gniazdo IEC 13 oraz jedno gniazdo typu niemieckiego (schuko).

Rodzaje złącz w UPSach Legrand Keor SP 600VA

Na powyższych schematach, w lewym górnym rogu panelu widoczne są gniazda USB typu A. Jest to port ładowarki USB mogący dostarczyć do 1A prądu.

Zaraz pod nim, nieco po skosie, widoczne jest także gniazdo USB, ale typu B służące do komunikacji z komputerem. O zarządzaniu zasilaczem z poziomu jednostki komputera będzie w dalszej części tekstu.

Jak widać na zdjęciu poniżej, model 600VA nie dysponuje ładowarką USB, a szkoda, bo z uzyskanych informacji wynika, że port ten jest zasilany bateryjnie. Co to oznacza? Że taki UPS może służyć jako spory power bank. Wyposażeni w taką wiedzę, będziecie mogli zgasić każdego znajomego, który będzie chciał Wam zaimponować swoim nowym, superpojemnym powerbankiem ;)

Oczywiście żarty, żartami, ale w czasach jednodniowych smartfonów, jest to bardzo przydatna funkcja. 

Legrand Keor SP 600VA

Przeglądając instrukcję można natrafić na zdanie:

UWAGA: Nigdy nie podłączaj drukarki laserowej lub skanera do gniazd zapasowych baterii UPS. Urządzenie może pobierać znaczne ilości energii w celu przeciążenia zasilacza UPS.

To, że nie powinno się podłączać drukarek laserowych do gniazd z podtrzymaniem bateryjnym to dość powszechna wiedza (a jeżeli tego nie wiedzieliście, to już wiecie:), więc ostrzeżenie tej treści nie powinno dziwić. Dziwić za to może fakt, że w urządzeniu kierowanym m.in. do „[…] systemów IT” brak przynajmniej jednego portu bez podtrzymywania bateryjnego.

Aby wyjaśnić o co chodzi z drukarkami laserowymi, pozwolimy sobie na mały offtop.

Poniższe zdjęcie przedstawia moment uruchamiania z sieci 230V dość dużej drukarki laserowej jaką jest Lexmark T650. Wartości szczytowe dochodziły do 1370 watów. 

Pobór energii w trakcie uruchamiania drukarki Lexmark T650

Taki pobór energii można skorelować z mocą nominalną, którą może dostarczyć dzisiejszy zasilacz, wynoszącą 360 watów, a następnie uruchomić wyobraźnię i zastanowić się jaki byłby wynik takiego eksperymentu.

Albo zasilacz by to wytrzymał i skończyłoby się jedynie krótszym czasem podtrzymania, albo by po prostu "padł". 

A może sprawdzimy co by się stało? ;)

No cóż, Czytelnik nasz Pan, więc sprawdziliśmy ;) - wynik na poniższym zdjęciu. 

Uruchamianie drukarki Lexmark T650 podłączonej do UPSa Legrand Keor SP 600 VA

W trakcie eksperymentu UPS był podłączony do sieci 230V, zaś do jednego z jego gniazd podłączona była drukarka, którą włączono. Według rejestratora w szczytowym momencie pobrała 1140 watów energii, po czym możliwości zasilacza się zmniejszyły, aby ostatecznie UPS się poddał sygnalizując usterkę (czerwone diody + ciągły sygnał dźwiękowy). Na szczęście, znana wszystkim informatykom, procedura naprawcza polegająca na wyłączeniu i włączeniu urządzenia, pomogła.  

Bogatsi o tą wiedzę możemy zapytać "ale przecież drukarkę można podłączyć prosto do listwy, z pominięciem UPSa" – napisze pewnie część czytelników.

Oczywiście, że można. Co zatem daje korzystanie z takich gniazd? Chyba są dwie główne zalety: utrzymanie porządku w okablowaniu zasilającym oraz dodatkowa ochrona przeciwprzepięciowa podłączonego urządzenia. Inną cechą tego typu gniazd jest to, że dostarczają one zasilanie niezależnie od statusu UPSa. Tak więc, czy UPS jest włączony, czy nie, takie gniazdo dostarcza napięcie. Czy to plus, czy to minus, to już zależy od sytuacji.

To tak w skrócie na temat gniazd bez podtrzymywania bateryjnego, które można spotkać w niektórych zasilaczach.

Co więcej można zauważyć analizując tylny panel urządzenia?

W oczy rzuca się gniazdo zasilające samego UPSa, a zaraz pod nim symbol bezpiecznika topikowego. Brak automatycznego bezpiecznika może stanowić nie lada problem dla przeciętnego „Kowalskiego”.

Czego jeszcze oczekiwać by można było od zasilacza do ochrony urządzeń IT? Prawdopodobnie gniazda do ochrony przeciwprzepięciowej złącza RJ-45. Tego niestety także zabrakło, a szkoda.

Parametry techniczne zasilaczy UPS Legrand KEOR SP

MODEL310180310183310186310189310192
310181310184310187310190310193
310182310185310188310191310194
Moc pozorna [VA]600800100015002000
Moc czynna [W]3604806009001200
Napięcie wejściowe230 Vac +/- 10%
Zakres napięcia wejściowego170 Vac - 280 Vac
Regulacja napięcia wyjściowego230 Vac +/- 10% (tryb bateryjny)
Czas przełączenia2-6ms (max 10ms)
Kształt fali napięciaAproksymowana sinusoida (w trybie bateryjnym)
Typ i ilość baterii12V/7Ah
VRLA x1
12V/9Ah
VRLA x1
12V/7Ah
VRLA x2
12V/9Ah
VRLA x2
12V/9Ah
VRLA x2
Czas ładowania4-6 godzin do 90% pojemności
Gabaryty (WxHxD)120 x 138 x 330 mm148 x 173 x 380 mm
Masa netto (kg)4.85.58.39.610.3
Temperatura pracy0-40°C
Wilgotność względna< 95% bez kondensacji
Głośność z odległości 1 m< 40db