Laptopy

Lenovo IdeaPad Z570 - test i cena

przeczytasz w 7 min.

Lenovo IdeaPad Z570

Plusy:Minusy:

Atrakcyjny design
Solidnie wykonana obudowa
Wygodna klawiatura i touchpad
Dobrej jakości głośniki stereo
Technologia RapidBoot przyspiesza uruchamianie systemu
Rozwiązanie zabezpieczające OneyKey Rescue
Drugi i oszczędny układ GPU do dłuższej pracy na baterii
Długi czas pracy na baterii
 

Brak portu USB 3.0
Aby skorzystać z Intel WiDi trzeba dokupić adapter (ok. 350 zł)
 

Dla kogo: model z serii Z oferuje dobrą wydajność do multimediów, a przy tym nie jest drogi. Ponadto polecamy go osobom, które oczekują dobrej jakości wykonania i oryginalnego designu.

Ocena redaktora: 4/5

Cena: ok. 2500 zł

» Napisz komentarz


Design

Zamiast zwykłych plastików Lenovo wykorzystało aluminium na pokrywie i podpórce pod nadgarstki, aby stworzyć laptopa lepiej wykonanego niż sugeruje relatywnie niska cena. Z570 dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych: czarnej, niebieskiej, różowej i metalicznej. Pokrywa jest w dodatku pokryta lśniącym lakierem i wzorkiem 3D. Trzeba przyznać, że prezentuje się atrakcyjnie - zwłaszcza w wariancie niebieskim i różowym. Grubość laptopa to 3,5 cm, przy wadze 2,6 kg.

Lenovo IdeaPad Z570

Z570 w innych wersjach kolorystycznych


Pozostałe elementy są podobne do tych z modelu Y570. Ramka dookoła ekranu również jest błyszcząca, natomiast pod ekranem umieszczono głośniki stereo wraz z włącznikiem i przyciskami multimedialnymi. Klawiatura także znajduje się w niewielkim wgłębieniu, a touchpad mieni się przy świetle sztucznym (płytka dotykowa pokryta maleńkimi punkcikami).

Klawiatura i touchpad

Klawiatura również jest podobna do tej z Y570. Mamy do czynienia z pełnowymiarową wersją wraz z blokiem numerycznym. Układ klawiszy jest dobry. Nie trzeba będzie zmieniać przyzwyczajeń, jeśli do tej pory używałeś klawiatury biurkowej. To istotne, ponieważ wiele komputerów przenośnych ciągle ma np. klawisz [Fn] umieszczony w najdalej wysuniętym miejscu po lewej stronie, przez co nowy użytkownik przez pomyłkę często wciska [Fn] + [C]/[V], kiedy próbuje coś skopiować i wkleić, ponieważ jest przyzwyczajony że to [Ctrl] zawsze znajdował się najbardziej po lewej.

Lenovo IdeaPad Z570 klawiatura


Nie możemy się też przyczepić do wielkości poszczególnych klawiszy. Jedynie prawy [Shift] mógłby być trochę większy, ale według nas nie jest to duża wada. Dodatkowo klawiatura Z570 pracuje ciszej niż ta z Y570. Można też liczyć na wyczuwalny skok, a ponadto klawiatura nie ugina się do wewnątrz, jak ma to miejsce w wielu laptopach w tej cenie. Trzeba przyznać, że klawiatura laptopa Z570 jest w zasadzie bez wad.

Touchpad również wpada dobrze. Płytka dotykowa jest odpowiednio duża i czuła. Znajduje się w niewielkim wgłębieniu, więc łatwo wyczujemy kiedy wyjechaliśmy palcem poza obszar dotykowy. Ten zresztą jest delikatnie chropowaty. Co więcej, po prawej stronie wydzielono miejsce do przewijania dokumentów i stron internetowych, a na dole zainstalowano przyciski odpowiadające za lewy i prawy klik. Tutaj mamy zastrzeżenia: przycisk ma niewielki skok. Zdarzyło się kilka razy, że po wciśnięciu nie reagował i trzeba go było mocniej docisnąć. Nie jest to jednak wielka wada. Zwłaszcza że większość użytkowników domowych i tak podłącza do laptopa zewnętrzną mysz.

Obraz i dźwięk

Lenovo Z570 oferuje 15,6-calowy ekran z podświetleniem LED. Jak nietrudno się domyślić, jest on błyszczący. Maksymalna luminancja to jednak 233 cd/m2, przez co możliwa jest praca na powietrzu (np. na balkonie). Trzeba jedynie mieć na uwadze, że przy wysokiej jasności szybko zużywa się bateria i komputer nie będzie pracował zbyt długo.

Ekran pracuje w rozdzielczości 1366 x 768, która jest standardowa dla komputerów z tego przedziału cenowego. Wystarczy więc do filmów w jakości HD, ale jest już za niska dla Full HD, czy też dwóch aplikacji uruchomionych obok w siebie (po 50 proc. powierzchni ekranu na jedną).

Kąty widzenia dla Lenovo IdeaPad Z570

W Z570 mamy matrycę TN, więc nie ma co liczyć na szerokie kąty widzenia - obraz jest dobry tylko gdy patrzymy nań na wprost.

Głośniki stereo SRS Premium Sound oferują dobrej jakości dźwięk, który wystarczy do oglądania filmów czy słuchania muzyki uprzyjemniającej pracę. Jeśli jednak oczekujesz lepszych wrażeń i masz większe wymagania, dobrze będzie zainwestować w słuchawki wysokiej jakości.

Porty i złącza

Wersja z tego przedziału cenowego oferuje tylko DVD i nie oczekiwalibyśmy po niej Blu-raya. Mamy aż 4 porty USB (jeden combo eSATA), jednak wszystkie pracują w standardzie 2.0. Brak portu USB 3.0 to jedna z wad tej konfiguracji. Nawet w cenie ok. 2500 zł występują laptopy wyposażone w USB 3.0 (np. Asus X53SC-SX343V).

Dodatkowo Lenovo Z570 oferuje czytnik kart pamięci i złącze HDMI. Można byłoby stwierdzić, że wyposażenie jest bardzo dobre, gdyby nie brak choć jednego portu USB 3.0.

Lenovo IdeaPad Z570

Lenovo IdeaPad Z570

Ciekawe technologie

RapidBoot: szybsze uruchamianie i zamykanie systemu.

DirectShare: łatwa synchronizacja plików z innym laptopem bez konieczności łączenia się z internetem.

VerfiFace: nietypowy sposób na logowanie się w systemie (rozpoznawanie twarzy użytkownika).

OneyKey Rescue: przywracanie systemu i backup danych może być realizowany w łatwy sposób.

Thermal Management:  system reguluje prędkość obrotową wentylatora, zapewniając możliwie najmniejszy hałas i niską temperaturę pracy.