Smartfony

Zdjęcia, filmy, podsumowanie

przeczytasz w 3 min.

Interfejs aparatu i jakość zdjęć

Nie da się ukryć, że aparat nie jest w przypadku Lenovo Moto Z najbardziej eksponowanym elementem specyfikacji. Nie skupia się na tym nawet sam producent, który zdecydowanie bardziej akcentuje modułową konstrukcję, ultrasmukłą obudowę czy wydajność. Przeczucia nie skłaniały mnie jednak do obaw związanych z jakością zdjęć. I słusznie.

Interfejs aplikacji aparatu jest prosty. Daje on dostęp do kilku podstawowych opcji, do większej ich liczby dostać można się poprzez wysunięcie menu z lewej strony ekranu. Bardzo ważna jest ikona w prawym dolnym rogu, dzięki której przełączamy się pomiędzy poszczególnymi trybami, łącznie z profesjonalnym.

Lenovo Moto Z aparat interfejsLenovo Moto Z aparat interfejs ustawienia

Lenovo Moto Z aparat trybyLenovo Moto Z aparat tryb manualny

Producent zastosował tu matrycę 13 Mpix (1.12um) o jasności f/1.8. Wykorzystując najwyższe ustawienia wykonać można zdjęcia o rozmiarze 4160x3120 pikseli i naprawdę dobrej jakości.

W słoneczny dzień szumy niewidoczne są nawet na zbliżeniach, całkiem dobrze wypadają jednak także fotografie zrobione przy pochmurnej czy mglistej pogodzie. Bardzo poprawnie oddawane są kolory, zachowują naturalność. Słowa pochwały wymaga też laserowy autofocus, który daje radę nawet w trybie automatycznym.

Lenovo Moto Z aparat główny przykładowe zdjęcieLenovo Moto Z aparat główny przykładowe zdjęcie

Lenovo Moto Z aparat główny przykładowe zdjęcieLenovo Moto Z aparat główny przykładowe zdjęcie

Lenovo Moto Z aparat główny przykładowe zdjęcieLenovo Moto Z aparat główny przykładowe zdjęcie

Lenovo Moto Z aparat główny przykładowe zdjęcieLenovo Moto Z aparat główny przykładowe zdjęcie

Fani selfie nie wybaczyliby braku wzmianki o przednim aparacie. Liczyć mogą na matrycę 5 Mpix (1.4um) o jasności f/2.2, która do autoportretów będzie w zupełności wystarczająca. Miłym dodatkiem jest dioda LED. Zdjęcia mają rozmiar 2592x1944 pikseli.

Lenovo Moto Z aparat przedni przykładowe zdjęcieLenovo Moto Z aparat przedni przykładowe zdjęcie

Jakość materiałów wideo

Jak na falgowca przystało, kamera Lenovo Moto Z wyposażona jest w optyczną stabilizację obrazu. Daje też możliwość rejestrowania materiałów wideo w 4K UHD, ale liczyć trzeba się wtedy z ograniczeniem 30 klatek na sekundę. W przypadku przejścia na niższą rozdzielczość Full HD można spodziewać się już 60 klatek na sekundę.

Podobnie jak w przypadku zdjęć, również tutaj trudno o większe zastrzeżenia co do jakości. Jeśli chodzi natomiast o przednią kamerkę to ona pozwala na rejestrowanie materiałów Full HD, ale już w 30 klatkach na sekundę.


Podsumowanie

Lenovo Moto Z jest smartfonem bezsprzecznie wartym polecenia. Ma wszystko to, czym charakteryzować powinien się topowy model - świetny ekran, bardzo wydajny procesor, bezbłędny czytnik linii papilarnych i dobry aparat. Dodatkowo u wielu zapunktuje oprogramowaniem. Czysty Android to preferowana przez wielu opcja, a tutaj otrzymujemy jego najnowszą wersję 7.0 i mamy dodatkowo gwarancję kolejnych aktualizacji.

Nie byłoby przy tym trudno znaleźć kilka propozycji konkurencji, które mogą pochwalić się lepszymi osiągami na baterii. Z uwagi na obudowę o grubości 5,20 mm dziwić to jednak nie może, większego ogniwa zamknąć się tutaj nie dało, a i tak udało się uniknąć tragedii. Dzień pracy na jednym ładowaniu jest do zaakceptowania, niektórym uda się pewnie „wyciągnąć” nieco więcej.

W zmian otrzymujemy za to wsparcie dla Moto Mods. Dodatkowe moduły spisują się naprawdę dobrze, a ich różnorodność sprawia, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Tym bardziej, że w kolejnych miesiącach debiutować mają następne.

Ocena końcowa:

 • czysty, płynny Android w wersji 7.0
 • wysoka wydajność procesora i układu graficznego
 • 4 GB RAM
 • bardzo szczegółowy wyświetlacz
 • dobra jakość zdjęć
 • szybki i precyzyjny autofocus
 • rejestrowanie wideo 4K
 • dobry czytnik linii papilarnych
 • NFC
 • możliwość korzystania z dwóch kart SIM
 • atrakcyjna stylistyka (metal i szkło)
 • wsparcie dodatkowych modułów Moto Mods
 • wysoka jakość wykonania
 • niewielka waga (136 g)
 • bardzo smukła obudowa...
   
 • ... i mocno wystający obiektyw głównego aparatu
 • dość wysokie ceny dodatkowych modułów

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Miałem nadzieję że pokarzecie jak wygląda obraz z projektora. Najlepiej w różnych warunkach czyli w jasnym pomieszczeniu i w ciemności. Projektor w telefonie czy tablecie to chwytliwa sprawa, za jakiś czas w szkołach filmiki z youtube będą na ścianach :)
  • avatar
   stomek007
   0
   Brakuje zdjęć z aparatu z modułu. Przydało by się jakieś porównanie. No jak wypada test akumulatora po podłączeniu dodatkowej baterii z modułu ?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Dyskwalifikacja za brak jacka i złącze hybrydowe. Niestety te hybrydy SIM to ostatnio plaga, akurat wtedy gdy zacząłem rozglądać się za telefonem.
    • avatar
     lukaszp
     0
     Niestety ten hasselblad to jest porażka. Piękna idea ale uwaga - jakość jest słabsza niż z wbudowanego aparatu. Niestety należy unikać wszystkiego Hasselblada co kosztuje poniżej 10000pln.